Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Najbolja Masina za pranje vesa

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Najbolja Masina za pranje vesa
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 171 172 173 174 175 176

[ Pregleda: 2018824 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

zeoN_Rider
Član broj: 167413
Poruke: 13278
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+472 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa25.10.2024. u 23:20 - pre 2 dana i 8h
A zašto ne jeftije opcije kao što Beko?
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 777
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+598 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa26.10.2024. u 11:58 - pre 1 dan i 19h
Čuo sam da novije mašine loše peru veš zbog male količine vode za koju su podešene zbog energetske efiaksnosti (super im je efikasnost kad moram da uključium dva pranja umesto jednog).
Da li je neko pokušavao da poveća nivo vode i da li je imao poboljašanja prilikom pranja?

E sad klasični hidrostati uglavnom imaju 3 šrava za podešavanja od kojih bi taj centralni trebao da bude za nivo vode. Naravno nisam ni sumnja da će napraviti neku zaebancijzu i ovde tako da hidrostat na mojoj mašini Bosch WAN24265BY najverovatnije izgleda ovako https://spares4bosch.co.uk/met...h=29147_28412_47711_47733&
Znači nema nikakvih šrafova za podešavanje. Da li je moguće nekako podešavati ovaj tip hidrostata?
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2874



+725 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa26.10.2024. u 12:53 - pre 1 dan i 18h
Ako je čovek koristio Miele 20 godina, može opet Miele, garancija je 20 godina (na bubanj, motor, programator, inverter, znam da kod nekih drugih ima opcija duže garancije, ali samo na bubanj ili tako nešto?).
Koliko se sećam neke priče, možda i ovde, nešto malo pre početka covid-19 pandemije, za Miele je bilo neophodno da serviser dođe i pusti mašinu u rad pošto je prethodno podesi (izniveliše ili šta već), i to je koštalo tada 6000 dinara, čak i za najjeftiniji model koji je koštao 120.000 din.

U vezi potrošnje vode, većina ljudi danas obuče majicu, duksericu i sl. jednom i odmah baca u mašinu na pranje, a za takvu odeću su dovoljni i oni kratki programi od 15-20 minuta. Čak je i za odeću bolje, jer pranje od 3 sata dovodi do bržeg hapanja i cepanja odeće nakon određenog broja pranja.

Dakle, ima smisla prati 3 sata nešto što je zaista prljavo, međutim ni ove mašine od pre 7-8 godina ne mogu da operu neke stvari kako treba, pa ne treba sa ostalom odećom stavljati npr. baš prljave čarape (recimo išli ste negde po šumi, pa vam zemlja i slično ušli u obuću, ili ste ceo dan išli tako po prirodi pa se stopala baš oznojila), za to obično postoji poseban program za veoma prljavu odeću.

Generalno, za većinu odeće je dovoljan taj kratak program, za belo može normalno 60C i to pranje od 2-3 sata, ali se setimo naših baka koje su uprkos tome što su imale mašine za pranje takođe neku odeću i posuđe "otkuvavale" u velikim loncima, jer nema ništa dok voda ne proključa... sad je "hemija" napredovala, ali ta hemija takođe brže uništava odeću, plus je materijal lošijeg kvaliteta, plus "brzo izlazi iz mode" (važi, doduše, za one koji se modiraju).


Generalno, bilo koji model sa 5 godina garancije će vršiti posao, jer za jednu Miele mašinu mogu da se kupe 3-4 neke jeftinije (npr. 2 za pranje i 2 za sušenje), osim ako se baš ima para za bacanje.
Nije više razlika u tehnologiji takva, sad i ove najjeftinije imaju neke senzore, pa ako sadržaj bubnja nije lepo izbalansiran pri pokretanju procesa centrifugiranja, motor uspori pa ponovo pokuša sa ubrzavanjem, pa opet uspori, i tako dok sadržaj u bubnju ne bude dovoljno izbalansiran tako da centrifugiranje može da prođe da mašina ne odskakuće koliko joj creva i kablovi dozvole :)))
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4700
109.245.225.*



+317 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa26.10.2024. u 14:37 - pre 1 dan i 16h
@dusanboss

Kod tih i svih ostalih mašina može da se poveća nivo vode tako što se zameni ono malo crevo za presostat i recimo umesto originalnog od 0,5 m postavi se novo crevo od 1,5 m. Isprobano i poveća se količina vode za 30-50% u zavisnosti od konstrukcije bubnja i komore za vazduh.



@milos_bgdd

Moj favorit je LG.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 777
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+598 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa27.10.2024. u 02:39 - pre 1 dan i 4h
Citat:
mjanjic:

Dakle, ima smisla prati 3 sata nešto što je zaista prljavo, međutim ni ove mašine od pre 7-8 godina ne mogu da operu neke stvari kako treba, pa ne treba sa ostalom odećom stavljati npr. baš prljave čarape (recimo išli ste negde po šumi, pa vam zemlja i slično ušli u obuću, ili ste ceo dan išli tako po prirodi pa se stopala baš oznojila), za to obično postoji poseban program za veoma prljavu odeću.

Generalno, za većinu odeće je dovoljan taj kratak program, za belo može normalno 60C i to pranje od 2-3 sata, ali se setimo naših baka koje su uprkos tome što su imale mašine za pranje takođe neku odeću i posuđe "otkuvavale" u velikim loncima, jer nema ništa dok voda ne proključa... sad je "hemija" napredovala, ali ta hemija takođe brže uništava odeću, plus je materijal lošijeg kvaliteta, plus "brzo izlazi iz mode" (važi, doduše, za one koji se modiraju).



Za beli zaprljani veš na ovoj mojoj mašini nije dovoljan bilo koj program. Pritom jako zaprljane stvari se kod mene isperu pre ubacivanja u mašinu i to nemeša sa belim vešom kiji ide na navodno iskuvavanje.

[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 27.10.2024. u 02:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 777
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+598 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa27.10.2024. u 02:51 - pre 1 dan i 4h
Citat:
test1234:
@dusanboss

Kod tih i svih ostalih mašina može da se poveća nivo vode tako što se zameni ono malo crevo za presostat i recimo umesto originalnog od 0,5 m postavi se novo crevo od 1,5 m. Isprobano i poveća se količina vode za 30-50% u zavisnosti od konstrukcije bubnja i komore za vazduh.


Veliko hvala na pomoći.

E sad možoda pitam glupo pitanje, ali kako da odredim da li je mašina povećala nivo vode kada zamenim crevo. Pretpostavljam vizualno, ili?
Takodje da li imaš neku ideju koja bi količina vode bila dovoljna za efikasno pranje i da li mašina to menja ovisno od programa?

Vidim da neka mašine imaju dugme za podešavanje količine vode zavisno od kg veša (Mada nije mi jasno kako kilogram veša utiče na pranje. Po meni je logičnije zapremina osim ako nije baš nešto da kažem pufnasto)
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4700
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+317 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa27.10.2024. u 08:20 - pre 22h 8min
Kad nema mogućnost za citiranje u zadnjoj/poslednjoj poruci ondak ovako peške…

@dusanboss
”E sad možoda pitam glupo pitanje, ali kako da odredim da li je mašina povećala nivo vode kada zamenim crevo. Pretpostavljam vizualno, ili?”

Ja recimo merim vreme punjenja u sekundama. Prvo izmerim pre zamene creva pa onda merim vreme punjenja posle zamene creva. Obično se vreme produži za 15-ak sekundi. Nije nešto precizno ali je meni dovoljno. E sad ima jedna mala začkoljica. Kada zameniš crevo prvo punjenje vode nije relevantno već drugo i sva ostala zbog zaostale vode u komorici i filteru. Ako hoćeš da izbegneš to nepotrebno ”bacanje” vode, pre zamene creva skini filter da se isprazni sva voda iz sistema komorice pa će odmah meriti kako treba.

@dusanboss
”Takodje da li imaš neku ideju koja bi količina vode bila dovoljna za efikasno pranje i da li mašina to menja ovisno od programa?”

Moje neko iskustvo je da što više vode ima u mašini to je bolje pranje. E sada tu ima veze i to što se ti programi pored veće količine vode produžuju usled povećanja potrebnog vremena da se voda zagreje do potrebne/zadate temperature. Znači dobije se drugi odnos praška i vode, vreme pranja se produži i što je veoma bitno u ispiranju se dobije mnogo više vode.


@dusanboss
”Vidim da neka mašine imaju dugme za podešavanje količine vode…”

Uglavnom sada ove novije mašine imaju opciju za više vode, strelica okrenuta na gore, po meni tu opciju bi trebalo uvek uključiti, mada opet neke mašine same uključuju tu opciju u pojedine programe.


@dusanboss
”Mada nije mi jasno kako kilogram veša utiče na pranje. Po meni je logičnije zapremina osim ako nije baš nešto da kažem pufnasto”

Misli se na Kg suvog veša. U Kg suvog veša bude baš dosta veša. To pufnasto su jastuci, krpene igračke, jorgančići…. to nikako ne bi trebalo da se pere u vešmašini, redovno se u jednom momentu pocepa, raspadne i nastane rusvaj.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

zeoN_Rider
Član broj: 167413
Poruke: 13278
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+472 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa27.10.2024. u 09:21 - pre 21h 6min
Citat:
test1234

Kod tih i svih ostalih mašina može da se poveća nivo vode tako što se zameni ono malo crevo za presostat i recimo umesto originalnog od 0,5 m postavi se novo crevo od 1,5 m. Isprobano i poveća se količina vode za 30-50% u zavisnosti od konstrukcije bubnja i komore za vazduh.



Da ne bude predugačko tih metar ipo (1,5m)?
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4700
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+317 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa27.10.2024. u 09:25 - pre 21h 3min
U svakom slučaju će morati da ekperimentiše i da možda skraćuje. Produživanje je komplikovanije.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

zeoN_Rider
Član broj: 167413
Poruke: 13278
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+472 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa27.10.2024. u 10:18 - pre 20h 9min

Citat:
test1234

Kod tih i svih ostalih mašina može da se poveća nivo vode tako što se zameni ono malo crevo za presostat i recimo umesto originalnog od 0,5 m postavi se novo crevo od 1,5 m. Isprobano i poveća se količina vode za 30-50% u zavisnosti od konstrukcije bubnja i komore za vazduh.



Ma sve je to ok al' mašina je prosečne visine 840mm i ako primenimo matematičku funkciju zvanu oduzimanje onda je ostalo oko 660mm i sad to vrtljati po mašini to mi malo glupo zvuči. Al' ajd' ko će znati......................


Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 777
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+598 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa27.10.2024. u 16:08 - pre 14h 19min
Citat:
test1234:
Kad nema mogućnost za citiranje u zadnjoj/poslednjoj poruci ondak ovako peške…

@dusanboss
”E sad možoda pitam glupo pitanje, ali kako da odredim da li je mašina povećala nivo vode kada zamenim crevo. Pretpostavljam vizualno, ili?”

Ja recimo merim vreme punjenja u sekundama. Prvo izmerim pre zamene creva pa onda merim vreme punjenja posle zamene creva. Obično se vreme produži za 15-ak sekundi. Nije nešto precizno ali je meni dovoljno. E sad ima jedna mala začkoljica. Kada zameniš crevo prvo punjenje vode nije relevantno već drugo i sva ostala zbog zaostale vode u komorici i filteru. Ako hoćeš da izbegneš to nepotrebno ”bacanje” vode, pre zamene creva skini filter da se isprazni sva voda iz sistema komorice pa će odmah meriti kako treba.

@dusanboss
”Takodje da li imaš neku ideju koja bi količina vode bila dovoljna za efikasno pranje i da li mašina to menja ovisno od programa?”

Moje neko iskustvo je da što više vode ima u mašini to je bolje pranje. E sada tu ima veze i to što se ti programi pored veće količine vode produžuju usled povećanja potrebnog vremena da se voda zagreje do potrebne/zadate temperature. Znači dobije se drugi odnos praška i vode, vreme pranja se produži i što je veoma bitno u ispiranju se dobije mnogo više vode.


@dusanboss
”Vidim da neka mašine imaju dugme za podešavanje količine vode…”

Uglavnom sada ove novije mašine imaju opciju za više vode, strelica okrenuta na gore, po meni tu opciju bi trebalo uvek uključiti, mada opet neke mašine same uključuju tu opciju u pojedine programe.


@dusanboss
”Mada nije mi jasno kako kilogram veša utiče na pranje. Po meni je logičnije zapremina osim ako nije baš nešto da kažem pufnasto”

Misli se na Kg suvog veša. U Kg suvog veša bude baš dosta veša. To pufnasto su jastuci, krpene igračke, jorgančići…. to nikako ne bi trebalo da se pere u vešmašini, redovno se u jednom momentu pocepa, raspadne i nastane rusvaj.


Koje bi crvo trebao da stavim?
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

zeoN_Rider
Član broj: 167413
Poruke: 13278
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+472 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa27.10.2024. u 17:57 - pre 12h 31min
Citat:
dusanboss: Koje bi crvo trebao da stavim?


Ma kakvo cr(e)vo, doliješ vodu kroz fijoku za prašak dok mašina uzima vodu!
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4700
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+317 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa27.10.2024. u 18:54 - pre 11h 33min
@dusanboss

Crevo se zove ”crevo za presostate/nivostate veš mašina” i podaje se u prodavnicama Elpok, Loren, Tehnorikambi u Beogradu. Zahebano je da se zameni ali vredi pokušati. Ako si voljan da menjaš, skini poklopac tvoje veš mašine pa slikaj, pomoći ćemo.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 777
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+598 Profil

icon Re: Najbolja Masina za pranje vesa27.10.2024. u 21:53 - pre 8h 35min
Što je zahtevno? Mašine na kojima sam radio nije delovalo teško. Koliko mislim skine se kraj sa presostata, drugi kraj koji je dole na bubnju i stavi se drugo.
Sad ne znam kakv je prilaz tom donjem kraju da li će tu zezati nešto ili može od ispod?

Citat:
zeoN_Rider:
Citat:
dusanboss: Koje bi crvo trebao da stavim?


Ma kakvo cr(e)vo, doliješ vodu kroz fijoku za prašak dok mašina uzima vodu!


Danas mi baš keva kaže da je čula za tu foru. Mislim, jedino da nastaviš sa sipanjem i kad presostat isključi i da naliješ do željenog nivoa.
Ko će da se zeza svaki put da doliva. Nije mi problem crevo da zamenim. Jedino da tako da proverim da li je manjak vode uzrok lošeg pranja i koji nivo bi trebao da podesim.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Najbolja Masina za pranje vesa
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 171 172 173 174 175 176

[ Pregleda: 2018824 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.