Ako govorimo o mesnim ventilima, da li su to trokraki, cetvorokraki i slicno..postoje i sustinske razlike izmendju njih. trokraki postoje mesni i distributivni, termostatski .... Trokraki mesni ventil je dobar kada treba da se ogranici temperatura ka potrosacu, dok se distributivni i termostatski koriste kao zastita kotla od kondenzacje i jos u nekim slucajevima. To su takozvani antikondenz trokraki ventili.
Cetvorokraki mesni ventil je odlican kada se kod kotlova bez AT vrsi i zastita hladnog kraja (kondenzacija) i regulacija temperature povratnog voda. Postoje i tu ogranicenja ali...sve zajedno sa pumpom u kotlovskom krugu. Pumpa u kotlovskom krugu je ok, ako je taj cetvorokraki mesni ventil sa nekim tipom pogona i regulacije. Ujedno i kada je mehanicki, taj ventil mora da se koristi, a ne samo da se podesi na odredjenu vrednos i to je to. U slucaju kada je cetvorokraki mesni ventil na sistemu, i koristi se manualno podesavanje, pumpa u kotlovskom krugu zna da pravi problem. Da i ako postoji nepovratni ventil kod pumpe potrosackog kruga, vrsi prinudnu minimalnu cirkulaciju u potrosackom krugu ili krugovima. Kod takvih varijanti najbolje i najjeftinije resenje je hidraulicka skretnica. Distributivni ventil, sa termostatskom glavom i pumpom u kotlovskom krugu se posmatra kao zastita tj odrzavanje temperature vode u povratu kotla, a nikako kao regulacija temperature ka potrosacima. Isto kao i termostatski ventil (antikondenz). Takvi ventili ili sklop se moze koristit i kao veza kotao AT. U tome je neprevazidjen uredjaj koji nosi naziv laddomat (brend).
Kada postoji vise potrosackih krugova, a sistem je bez AK, na potrosackim krugovima se moze naci i trokraki mesni, i cetvorokraki mesni. Sve zavisi od toga za sta su krugovi namenjeni. Kod klasicnog radijatorskog grejanja, cetvorokraki su se pokazali kao bolje resenje. Kod podnog grejanja, fan coila trokraki mesni ventil je nezamenljiv. Sad, da li ce on biti sa termo glavom, motorom...totalno je sad nevazna stvar. Ujedno, kada postoji pumpa u kotlovskom krugu, opet je neophodna hidraulicka skretnica. Jedan potrosacki krug moze se vezati direktno na HS. Vise njih moze ici ceza HS pa sabirnik razdelnik. Ili elegantnije i jednostavnije resenje a to je sabirnik i razdelnik bez razlike pritiska.
To sto nesto poskupljuje sistem, ne znaci da to nije dobro. Ako su vise potrosackih krugova, svaki krug ima drugaciji zahtev za toplotom. Znaci za svaki potrosacki krug treba i mora da ima regulacija. Naravno, sve to moze da radi i sa jednom pumpom, jednim manometrom i par ventila. I to ce da greje.
Shvatite da optimizacija i automatizacija sistema kosta, ima svoje velike benefite. Ona nije OBAVEZNA, i u svakom pogledu je na izboru korisnika grejanja, spram njegovih zelja i mogucnosti. Jedino sto ja smatram da je obavezno je to da se kotao (na cvrsto gorivo/pelet) mora zastititi od kondenzacije i podhladjivanja. Kod cvrstog goriva zbog agresivnih jedinjenja koja se formiraju, a kod peleta zbog boljeg iskoriscenja energenta, lakseg odrzavanja kotla...
Nemojte pogresno da me shvatite, ja sam pobeleo objasnjavajuce se sa ljudima sta mora a sta ne mora. Kod nas postoji jedan veliki problem a to je sto uvek postoji varijanta "a moze i ovako". Do pre par godina "strucnjaci" su resavali problem kondenzacije sa nalegajucim termostatom koji pali i gasi pumpu. Grejanje ce da radi i na bastensko crevo i sa jednom pumpom i to je to. Ali shodno ulozenom mozete ocekivati da vam se i jednako vrati.