Složio bih se sa tim što kaže dusans.
Postoje standardi u izradi poljoprivredne mehanizacije i tu nema odstupanja. Većinu mašina ćeš moći da zakačiš za bilo koji traktor. Sa nekima će moći raditi, sa nekima ne a neke čak neće moći traktor ni da podigne ili pokrene.
E sad, plugovi, kod njih moraš uzeti u obzir zahvat i klirens. Što veći zahvat - veća snaga traktora je potrebna pa zato moraš da obratiš pažnju koju kombinaciju koristiš i takođe nije isto vući određeni plug u lakim zemljištima i u teškim i to na istoj dubini. Moraš naći neku zlatnu sredinu. Raonici postoje obični koji se odkivaju i oštre i samooštreći (navareni)... Postoje dodaci razni (deflektori, predplužnjaci)...
Imt je još uvek pogon srpske poljoprivrede. Nije savršen, nije mnogo moderan ali uglavnom završava posao i pouzdan je. Delova ima svugde, od kvaliteta do najgoreg škarta, svaki majstor ga skoro zna u tačnu meru pa nije teško uopšte naći bilo koju informaciju oko njega a još manje servis. Ista situacija kao i za Zastavom.
Taj 558 što su ti spominjali verovatno nije imao dobar grejač pa su sigurno zamenu istog smatrali kao prevelik trošak pa su ceo traktor okarakterisali kao falični još 558 ima i sporiji anlaser. :)
Konkretno, 560:
560 je model čiji je prethodnik bio uspešni 558. Nose isti motor, imt 560-imt558-imR 60 (ista snaga) , različit menjač, različita kabina, 560 ima drugačiji (jači prednji trap), 560 ima teži zadnji trap koji smanjuje proklizavanje pri oranju i ostalim težim radnjama što 558 ponekad muči, malko jaču hidrauličnu pumpu ima 560, u principu se ne razlikuju kočnice na oba modela (jedina razlika je sistem prenosa komande kod samih kočnica koji je kod 560 rešen prenosom sile i pokretanjem kočnica hidrauličnim cilindrima dok je kod 558 to sistem mehaničkih poluga), imaju različite pumpe visokog pritiska, 558 ima fabrički mehanički volan koji je jako loša stvar ako ostari i pohaba se dok kod 560 ima varijante sa mehaničkim a ima i sa hidrauličnim volanom i jos kojekakvih razlika. Kada se kvalitetno izremontuju kočnice, mogu na oba modela relativni dugo da funkcioniše dobro.
Oba mogu komotno da vuku dvobrazdni plug i da ti isporuče sve ono što ti treba od 60ks.
Rakovica sa druge strane je poznata po tome što je veoma lagan traktor pa je baš i nesigurna u oranju. Ima neizlečenu boljku sa lošim sistemom hidraulike koju ni dan-danas nisu rešili ali je zato dobra za transport i lakše radnje. Dobar primer ti je prikazan na snimku koji si okačio. Ta rakovica plava je 65 (65ks) a ovo levo je 560 (60ks) i rakovica ne može da ga tako lako odvuče jer imt ima dobro usklađenu snagu i dobro raspoređenu težinu. Ni protiv imt 565 tek ne bi mogla ništa jer ima istu snagu kao imr 65
Za 558 je poznato da je jako dobar orač jer ima savršeno usklađen menjač pa samim tim i bolje isporučuje snagu potrebnu za vuču pluga. Večita su prepucavanja vlasnika oba modela oko toga koji je bolji ali ako znaš da upravljaš dobro, nije ti bitno koji je jer veoma brzo naučiš kako da uba uposliš. Mana 558 je što je malko sporiji pa ako već ide daleko od garaže do njive onda to hoće nekad da predstavlja problem. U principu, nijedan nije nešto preterano brz traktor ali spori 558 može nekad da iznervira.
Sa 558 imam iskustva jer je to prvi traktor koji sam vozio pa ima i neku sentimentalnu vrednost za mene.
565 je već malko jači traktor od ova svoja dva prethodnika. Hidraulični volan, drugi motor, drugi menjač, drugačija limarija...
E sad, 539 sa druge strane je miljenik južne Srbije, voćara, povrtara i sitnijih poljoprivrednika. Malo troši, okretan je dosta. Ima mehanički volan ali je ipak lak za upravljanje. Brz je dosta i dobar za transport. Može komotno da ore ali ipak samo sa jednom brazdom. Može i sa dve ali jako plitko. Po mom mišljenju, može da radi 10 hektara ako si uporan. I on ima svog prethodnika u vidu 533 koji je malko nazadniji od njega. U tom nekom rangu imaš čak i rusku alternativu u vidu Vladimirec t25. Može komotno da stane pored 539 što se tiče karakteristika a pritom je dosta i jeftiniji. Obezbeđen je rezervnim delovima ali jedini problem mu je godina proizvodnje. Ne vole ga neiskusni traktoristi jer ima dosta precizan menjač sa više stepena prenosa pa je malko komplikovaniji što u prvom momentu otežava situaciju ali različiti stepeni prenosa u potrebnim situacijama opravdavaju trud oko učenja. Nazivna snaga im je različita ali takođe i standardi za određivanje konjaže je različit od našeg JUS-a pa baš i nisu tako različite snage. Neki čak ruskog igrača smatraju za jačeg u tom duelu.
Što se tiče mehanizacije sa kombinacijom IMT od nekih 60ks, navešću nekoliko primera koji mogu da se koriste u toj kombinaciji, sve ispod toga je mačji kašalj za 60ks:
Tanjiraču možeš da pogoniš samo nošenu koja je već malko zastarela alatka u današnje vreme i većinom te starije nošene imaju drvene ležajeve. O vučnoj ne razmišljaj.
Laku drljaču sa 4 krila komotno.
Prskalica od nekih 440l komotno.
Setvospremač od 2.5 do nekih 2.9 (u lakim zamljištima)komotno. On prvenstveno služi za predsetvenu obradu jer ne možeš sejati u nediranom oranju. Setvospremač je nezaobilazan.
Sadilica, vadilica, zagrtač (kultivator) komotno.
Kosačica nije nikakav problem.
Sejalice isto nikakav problem nisu.
Grablje, razbacivači veštaka i ostale lake mašine su dečija igra.
Najbolje bi bilo da spram traktora kupuješ mehanizaciju. Prvo pribavi traktor pa polako rešavaj stvar sa priključcima. Kod traktora gledaj da su dobre gume, da nije varen blok, da nije ništa vareno od vitalnih delova, da nije mnogo masan, da može da upali, da ima uredne papire, kabinu (kakvu takvu), pritisak ulja u motoru... Najbolje ti je da platiš nekog majstora i da ga povedeš sa sobom pa da on ispita situaciju. Nemoj nasedati na jeftine ponude da ne završiš u zasedi. Nije uvek lepo ofarban traktor = dobar traktor. Ne nosi sa sobom pare odmah nego prvo razgledaj i dogovori. Nikada ne idi sam i obrati dobro pažnju na detalje. Ima primera gde su ljudi zainteresovani povoljnom ponudom otišli kod prodavca i videli da stanje nije onakvo kao na slikama ili da je traktor sa oglasa prodat "al ima on još jedan tu pored da proda koji je malo lošiji". Dešavalo se i da nalete na zasedu sa naoružanom družinom pa da ostanu bez novca. Loša ekonomska situacija i loše zakonodavstvo pogoduje takvim slučajevima.
Da ne davim više...
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju