Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MS ludilo jul 2024

elitemadzone.org :: MadZone :: MS ludilo jul 2024

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 2168 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1545
*.dynamic.sbb.rs.



+271 Profil

icon MS ludilo jul 202419.07.2024. u 12:18 - pre 8 dana i 1h
Kako se ovo MS ludilo pokazalo u vasem okruzenju?

Kazu mi neki da se nase piratske verzije dobro drze - ne pustaju vodu ?

BTW. Ako se niki ne javlja, jel' to znaci da je sve OK ili nema ko da prijavi problem >
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4903
*.static.isp.telekom.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+639 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202419.07.2024. u 12:50 - pre 8 dana
Evo imam ja da prijavim jutrošnji BSOD, ali ne znam da li je slučajnost ili ima neke veze sa svetskim događajem, pa nisam hteo da prijavljujem glupost.

Operativni sistem i kompletan softver su legalni, ažurni, računar je službeni, u ogromnoj lokalnoj mreži.

Naime, juče sam na kraju radnog dana računar bio isključio iz struje, zbog nekih najavljenih isključenja struje na lokaciji, prosto da ne izlažem opremu šokovima. Inače ga nikad ne isključujem.

Jutros, uključujem sve, i nakon nekih par minuta - BSOD! Nije bilo nikakvog prethodnog rada na računaru.

E sad, sećam se da su mi se slični BSOD-ovi dešavali na identičan način, prilikom PRVOG uključivanja računara (ne restarta!), takođe posle par minuta od uključivanja, a naročito kada sam ga iz nekog razloga prethodno gasio zadržavanjem Power tastera nekoliko sekundi.

Tako da bih rekao da se samo potrefilo...


[Ovu poruku je menjao X Files dana 19.07.2024. u 14:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1545
*.dynamic.sbb.rs.



+271 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202419.07.2024. u 12:59 - pre 8 dana
Jos smisljaju kako da obrisu taj CrowdStrike system file. Ako je piratska kopija - sve OK. Ako si u Rusiji - njima blokirali aptejtovanje, znaci MS radi dobro.










U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12857



+4787 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202419.07.2024. u 13:19 - pre 8 dana
@whitie2004, na koje MS ludilo mislis?

@X Files, koirstis li CrowdStrike? Ako ne, nema veze sa danasnjim desavanjima.
Ako koristis, da li si mogao posle restarta da pokrenes komp? Ako jesi, nema veze sa danasnjim desavanjima.
Ako nisi, verovatno ima. Restartuj u safe mode, idi u C:\Windows\System32\drivers\CrowdStrike i obrisi/premesti fajl C-00000291.sys
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4903
*.static.isp.telekom.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+639 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202419.07.2024. u 13:29 - pre 7 dana i 23h
Na osnovu tvog opisa i moje male naknadne istrage - definitivno je bila čista koincidencija!

P.S. Zamisli kada nakon oporavka od BSOD, prvu vest koju pročitaš nakon par minuta bude taj globalni BSOD A šta da pomisliš ...
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8435
*.mbb.yettel.rs.



+1359 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202419.07.2024. u 13:44 - pre 7 dana i 23h
Ono što ja znam je da su akcije CRWD imale oogroman dip sinoć i jutros, ko je kupi, kupio je :)

I onda je izašao CEO na Twitter i objasnio da stvar nije tako strašno, i evo cena se normalizuje.

Ko je imao balls, mogao je ogromne pare da uzme za par sati...
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1545
*.dynamic.sbb.rs.



+271 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202419.07.2024. u 14:49 - pre 7 dana i 22h
Citat:

@whitie2004, na koje MS ludilo mislis?

Tih, kako sam srecan kada kao odgovor dobijem novo pitanje ...

Ovo sto objasnjavas Vladimiru u istoj poruci - e, na to sam mislio. Cudi me da ti nije palo na pamet da bi to moglo biti to ... Da, ima vise tih _CrowdStrike_ pa treba biti konkretan na koji mislim!

A zasto sam upotrebio termin "MS ludilo" umesto "danasnja desavanja" ?
Vidi ... kada rukom popunjavas avio karte na aerodromu gde ce danas biti 5.000 poleta, kad u samo jednom skljocu vidis 20 mrtvo-plavih ekrana, kada neko par sati posle objavi da nas AI vodi u novo mracno doba .... Pa sta je nego ludilo.

OK, mada smo na ludilo-zoni, saglasan sam da se ime teme prepravi na, vani prihvaceno, "Microsoft IT outage" !!
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1545
*.dynamic.sbb.rs.



+271 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202419.07.2024. u 14:57 - pre 7 dana i 22h
Citat:

I onda je izašao CEO na Twitter i objasnio da stvar nije tako strašno.

Bogme, bice strasno kad dodje do suda ... Na hiljade aviona ne leti, 911 na celoj Aljasci ne radi, mnoge banke i berze rade na skrge ...

Vec su javno prihvatili da su odgovorni. Nece biti tuzbi, samo dogovori oko visine odstete. Oni su vec mrtvi !!! I znaju to !!! Ne ulazi pare .... :-)
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12857



+4787 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202419.07.2024. u 15:00 - pre 7 dana i 22h
Ovo sto se desava sa bsod-ovima danas nema veze sa MS-om po dosadasnjim saznanjima pa posto si striktno napomenuo MS, ispada da je nesto drugo u pitanju i zato sam pitao na sta mislis.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 19.07.2024. u 16:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 129



+21 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202419.07.2024. u 16:34 - pre 7 dana i 20h
Meni se plavo zakucavao kad je pokusavao da na win 10 21H2 nadogradi na 22H2.
To prestalo kad sam u opcijama ogranicio da je maximum 21H2.
Onda je radio update 21H2 i opet se zakuco i tek iz drugog pokusaja uspeo.

Pri cemu update nisam mogao da zaustavim ni na 7 data jer je bila iskljucena opcija.
U takvoj situaciji neko ko ne nadje resenje kao ja kao ima zarazen racunar.

Inace je legalan win. Ovo pisem isto iz win 10 na laptopu a uz poruku ce pisati 8 jer je takav pregledac.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1545
*.dynamic.sbb.rs.



+271 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202419.07.2024. u 17:15 - pre 7 dana i 20h
Citat:
Shadowed:
Ovo sto se desava sa bsod-ovima danas nema veze sa MS-om po dosadasnjim saznanjima pa posto si striktno napomenuo MS, ispada da je nesto drugo u pitanju i zato sam pitao na sta mislis.

Jesam napomenuo MS, ali bogme i CrowdStrike! I mislim da se zna ko tu kosi a ko vodu nosi. Jasno je da je sugu na kompjuter doneo win apdejt.

Ne samo da BSoD ima veze sa MS, vec naprotiv - Bez MS ne bi bilo ni BSoD. Jel' ga video neko na ios ili linuksu?

Primetio sam i van hitnu potrebu da se MS izmesti iz ove price. Valjda je to neka korektnost prema firmi koja nas je hranila tolike godine. Pominju se " global IT failure ", " We’re aware of an issue affecting Windows devices due to an update from a third-party software platform ", "Potential disruptions across the network due to a global third party system outage …", "repairing the Crowdstrike BSoD on Azure-hosted VMs" ... Za divno cudo, bas CrowdStrike ce vam pomoci da se spasite na Azuru !! MS sas tim nema nista - nisam odavle !!

Ja sam upotrebio u nazivu MS jer se u tom trenutku bas on pominjao. A bogme i mnogi njihovi servisi nisu ( ili jos uvek ) ne rade. Telefoni u jednoj UK banci ne rade. Magnetni skeneri, uredjaji za zracenje bolesnika, kes automati ... Svi veliki servisi i sistemi su vrlo zavisni od administratora i tehnicara koji im mogu prici samo preko MS racunara.
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 809



+645 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202420.07.2024. u 11:53 - pre 7 dana i 1h
Citat:
whitie2004: Ne samo da BSoD ima veze sa MS, vec naprotiv - Bez MS ne bi bilo ni BSoD. Jel' ga video neko na ios ili linuksu?

Na Linuxu imas kernel panic:

Citat:
Primetio sam i van hitnu potrebu da se MS izmesti iz ove price. Valjda je to neka korektnost prema firmi koja nas je hranila tolike godine. Pominju se " global IT failure ", " We’re aware of an issue affecting Windows devices due to an update from a third-party software platform ", "Potential disruptions across the network due to a global third party system outage …", "repairing the Crowdstrike BSoD on Azure-hosted VMs" ... Za divno cudo, bas CrowdStrike ce vam pomoci da se spasite na Azuru !! MS sas tim nema nista - nisam odavle !!

Pa to i jeste prozrokovao "third party" proizvod, nisu tu nista slagali. A to da peru ruke - pa normalno je. Sta bi ti uradio na njihovom mestu? :-)))
Citat:
whitie2004:
Citat:

I onda je izašao CEO na Twitter i objasnio da stvar nije tako strašno.

Bogme, bice strasno kad dodje do suda ... Na hiljade aviona ne leti, 911 na celoj Aljasci ne radi, mnoge banke i berze rade na skrge ...

Nece biti nikakvog suda. A i ako padne neka tuzba, advokati ce tu imati malo vise posla ... a odstetu ce na kraju platiti osiguranje. Skoro svako iole ozbiljan na zapadu placa osiguranje od odgovornosti, koje sluzi bas za slucajeve kada ti npr. procuri voda u stan komsije ispod. Onda ti kontaktiras svoje osiguranje, agent dodje na teren (u novije vreme ti samo traze fotku stete) i pokriju stetu komsiji. Mozes misliti kakve tek skupe polise placaju korporacije! Bas za takve belaje.

Nego, ovo ce pogoditi Crowdstrike na mnogo gore nacine. Oni imaju ogromnu konkurenciju - Checkpoint, Palo Alto, FireEye, Zscaler, SentinelOne, Forcepoint ... svi oni imaju isto to sto je imao Crowdstrike - DLP, anti-malware, antiviruse, peronsal firewall - u jednom paketu. Sada ce svi ovi koji su se opekli okrenuti tim firmama, ove ce trljati ruke, uvaljivati im svoja resenja, puniti svoje dzepove. A CRWD ce morati ili da se zesce opere (za sta je potrebno vreme) i da ponovo stekne poverenje kupaca (sto je de facto nemoguce) ... ili ce puci i otici na smetliste istorije. Nece biti ni prvi ni poslednji. Developeri koji su napravili stetu ce naci nova mesta da prave stetu svojom brljivoscu i neznanjem ... i ne moze im niko nista.

I bas zato ovakve stvari mogu da se dogode iznova. I ne radi se tu vise o pitanju Windows vs Linux vs Mac (u vecini IT firmi na zapadu po default-u ti uvaljuju "jabukicu" kao sluzbeni laptop, a ne MS), vec o cinjenici da kvalitet softvera generalno opada, a da zivimo u vremenu opste paranoje gde je DLP opste prisutan na svim poslovnim radnim stanicama / laptopovima. Danas je to bio CRWD, sutra ce na slican nacin puci Checkpoint ili Sentinel .. prekosutra nesto trece. Eno, pre par meseci je pukao Fejsbukov CDN, bila je neka greska u DNS-u, koliko se secam ... i nisu radili ni FB, ni Instagram, ni WhatsApp ...

Sta da vam kazem, ljudi? Navikavajte se polako na ovakve stvari ... i trenirajte strpljenje! :-(((
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1185



+841 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202420.07.2024. u 13:41 - pre 6 dana i 23h
Ne znam detalje, ali ovako na slepo ne mora da bude greska programera, vec losa informacija ili specifikacija, ili integracija.

Secam se 2000-tih, kada je verovatnoca neuspesnog softverskog resenja ili app bila 70-80%. Skoro da nije bilo app na kompu koja nije imala vece ili manje bagove.

Danas je najveca "posast" po softversku industriju Agile i/ili Scrum. Bilo je skoro istrazivanje, gde su firme koje su aplicirale navedene metodologije imale 268% vece sanse da z*ru nego one koje nisu. Moje licno iskustvo je slicno.

Druga potencijalna grupa problema u najavi je vezana za "kaliranje" cpu-ova, tj. gubljenje performansi i pouzdanosti tokom vremena. Za sada ima znakova za Intel 13. i 14-te generacije (domen glasina)
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3479

Jabber: djoka_l


+1472 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202420.07.2024. u 14:22 - pre 6 dana i 22h
Evo informacije: CrowdStrike update je bio fajl u kojem su svi bajtovi bili postavljeni na nula.

Dakle, nije greška programera, nego su poslali bukvalno ništa što se izvršava u kernel modu i što se učitava prilikom butovanja sistema.
Oporavak je bio da se Win digne u safe modu i da se obriše taj fajl.
Naravno, to znači da je to trebalo da se uradi na milionima računara.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8130



+1766 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202420.07.2024. u 14:54 - pre 6 dana i 22h
Resenje je objavljeno posle par sati .

Ali problem je u tome sto sve mora da se obavi "peske" u direktnom kontaktu sa kompjuterom koji je zahvacen ovim problemom.

Znaci nista Remote , vec ako je na Aljasci, neko mora da ode tamo i da jedan po jedan kompjuter osposobi u direktnom kontaktu sa njim .

Nema nista na daljinu .
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
*.datapacket.com.



+101 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202420.07.2024. u 15:03 - pre 6 dana i 22h
Pa.. onaj ko nema iLO/KVMoIP na "veoma bitnoj" windows masini, sam je kriv
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

haosumak

Član broj: 336674
Poruke: 40



+4 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202420.07.2024. u 16:01 - pre 6 dana i 21h
Jel vam radi Google NCR?

Kod mene je radilo do pre sat vremena.

Citat:
404. That’s an error.

The requested URL /ncr/ was not found on this server. That’s all we know.


 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1952
*.mbb.yettel.rs.



+375 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202420.07.2024. u 18:02 - pre 6 dana i 19h
Citat:
optix:
Pa.. onaj ko nema iLO/KVMoIP na "veoma bitnoj" windows masini, sam je kriv :D


Da li bi funkcionisao KVM IP kada je ovoliko skrcan windows?


 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8435
*.dynamic.sbb.rs.



+1359 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202421.07.2024. u 02:00 - pre 6 dana i 11h
Citat:
B3R1:Nego, ovo ce pogoditi Crowdstrike na mnogo gore nacine.
Akcija je u jednom trenutka pala oko 30% i video sam da su na tim nivoima kitovi počeli da se pune.

Rekoh gore, ubrzo je je CEO CRWD izašao na Twitter i počeo da smiruje situaciju, od kada je akcija krenula da se oporavlja.

Inače CRWD je već inače DALEEEKO najprecenjenija akcija u širem IT-cloud segmentu, i samo je trebao da se desi neki okidač koji će je stropoštati. Znam dosta ljudi koju ga već šortovali i do sada već su zaradili dosta para.

Lično, ranije sam voleo CRWD i imao sam ga dugo, nažalost zaradio sam malo ili skoro ništa jer sam ga prerano prodao, upravo u strahu od precenjenosti koja se kasnije desila u velikom intenzitetu.

Meni lično je uvek bio omiljeniji Zscaler, a ES tu ima i jednog insajdera veoooma visokoj poziciji , a i nevezano od toga, lično mi je to najomiljenija Cybersecurity firma.

Od ovih koje si nabrojao, a ima ih još puno naravno (ja znam još najmanje 10, a i više), jedino je SentinelOne direktan konkurent Crowdstrike-u. Čak su se ranijih godina i prilično klali i pobedu u smislu profitabilnosti valuacije je odneo CRWD.

Ostale firme ne rade iste stvari kao CRWD (mada preklapanja uvek ima), tako da ostaje da vidimo kako će se ovo odraziti na ceo sektor.

Ono što je meni najzanimljivije, je što u odnosu na razmere incidenta, akcije CRWD se pale jako malo (juče su se zatvorile sa samo 11% minusa), tako da ko želi da šortuje eto prilike da za kratko vreme zaradi vrlo lepe pare.

Naravno, pod uslovom da je tačno to što vi pišete, a što i ja mislim. Dodajem da je i pre ovoga CRWD akcija bila najprecenjenija u sektoru, pa bi joj ovakav pad jako prijao i bez ovog skandala.

Imajući sve ovo u vidu, smatram da je pad od 11% u ovom slučaju mali i akcija će nastaviti ka dole.

Ko do sada nije šortovao eto prilike da uzme ozbiljne pare, znam više ljudi koji su već ušli u taj trejd, pa ako neko o tome razmišlja - eto prilike
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1545
*.dynamic.sbb.rs.



+271 Profil

icon Re: MS ludilo jul 202421.07.2024. u 08:58 - pre 6 dana i 4h
Citat:
Na Linuxu imas kernel panic

Upravo tako. Ne zove se BSoD i nije plav .... BSoD == MS !!

A zapravo sam mislio na fakat da Falcon Sensor ima aktivnu primenu i na alternativnim sistemima. Radi na linuksu (npr.) u kernel i juzer modu. I, eto .... niko se ne zali tamo. Dal' sam u pravu kada kazem da Red Hat stvarno testira softver pri merdzovanju a nije samo izdao sertifikat. Ili sam ipak samo naivan ? Mrzelo ih da rade ponedeljkom pa ostavili za sutra ...

Gugleta ima jedan veeeliki repo gde se nalazi ama bas sve sto je njihovo i pri svakom zahtevu za merdzovanje testira ama bas sve! Ne zele da neka sitna izmena u npr. TS srusi Angular! Razmisljao sam i stvarno ne uspevam da shvatim kako je neko uspeo da zaobidje sve testove i procedure koje su uslov za merdzovanje. Ono, pokusavam da nesto dodam bez provere ... Cak i da imam fizicki pristu tom racunaru - opet je hebeno tesko.

Citat:
procuri voda u stan komsije ispod. Onda ti kontaktiras svoje osiguranje, agent dodje na teren (u novije vreme ti samo traze fotku stete) i pokriju stetu komsiji.

Lepo dok je komsija u pitanju. Ali, kada katrina pogura vodu pa procuri u New Orleans ... obicno bude - nisam odavle. A ovde su stete tih razmera.

Mislim, kreirao sam temu na ludilo-zoni da bi mogli da se smejemo Korejancima i slicnima koji su gotovo komplet povukli papirni novac i sad u samoposluzi ne mogu ni leba da kupe ... a dobio strucnu raspravu ; - (


[Ovu poruku je menjao whitie2004 dana 21.07.2024. u 10:27 GMT+1]
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: MS ludilo jul 2024

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 2168 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.