Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pozar prouzrokovan klima uredjajem

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Pozar prouzrokovan klima uredjajem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 958 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1670



+597 Profil

icon Pozar prouzrokovan klima uredjajem23.07.2024. u 20:51 - pre 3 dana i 16h
Sve je vise vesti o klimama koje su se zapalile prilikom rada.

https://n1info.rs/vesti/video-...ra-pozar-u-stanu-na-karaburmi/

Da li mozemo sa tehnickog aspekta da analiziramo sta na klimi moze da inicira vatru, i zbog kojih uzroka, sta moze da gori, te sta uciniti da se problem izbegne?


People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9599
*.static.isp.telekom.rs.



+10274 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem24.07.2024. u 07:45 - pre 3 dana i 5h
Sa tehničkog aspekta, koliko ja mogu da skapiram:

Unutrašnja jedinica ima samo ventilator, koji eto, od prljavštine može da se zaglavi, motor može da počne da se zagreva, pregreva i eventualno, ne znam kako, da se zapali.
Ako se motor zapali, bemliga, onda se kao zapali i plastika unutrašnje jedinice, i eto, proširi se požar.

Eksplozija, ne znam kako kad nema eksploziva.
Ali eto, ako se od vreline istope cevi kroz koje prolazi rashladni fluid, i onda se on naglo oslobodi ...
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 809



+645 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem24.07.2024. u 08:48 - pre 3 dana i 4h
Da, to je jedan od scenarija.

Drugi, isto tako prilicno verovatan, je pozar na elektricnim instalacijama. Klima-uredjaji vuku od 10A navise, a kada ljudi kupuju klime i prodavac im ponudi vise modela on - racunajuci na odbranu od vrucine - kaze: sto jaca to bolja. Jaca znaci veca snaga, a veca snaga znaci i veca jacina struje. Naravno, prodavcu je u interesu da mu proda uredjaj, ne pita za kvadraturu kablova u zgradi, ne pita da li je instalacija nulovana ili ne - ma nije ga briga. Dodje monter, namesti sve to, proba - radi, naplati, tutne garanciju i ode dalje.

Dodje leto, gazda nabije ventilator na max speed, termostat na 16 stepeni ... warp speed, Mr Spock ... a kablovi krenu da se greju ... i greju ... i postaju vreli ... a izolacija dotrajala. Naravno, razvodna tabla u haosu, FID-sklopka - sta to bese, a uz to i ne radi, glavna sklopka - to je tek SF ... Jos kad dodas instalacije u zgradi koje su cesto u haosu, drveni razvodni ormani itd.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8130



+1766 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem24.07.2024. u 08:48 - pre 3 dana i 4h
Ne verujem da se prvo zapali unutrasnja jedinica .

Ono sto je osnovno sto se moze saznati iz vesti da iako mnogim ljudima Klime rade po 24 sata i leti i Zimi , to se dogadja po vestima iskljucivo leti ?

Znaci visoke temperature spoljne su okidac .

A uzrok neodrzavana klima u smislu instalacija , pre svega struje i oko struje pa onda sve ostalo .

Gas zavisi vec kako koji ima raznih , za razlicite vrste klima , neki jesu zapaljivi i iziskuju oprez i strucno , obuceno lice , kod manipulacija tipa dopunjavanje i slicno.


Naravno mogu da budu i kucne instalacije tipa losi , slabi Kineski produzni kablovi koji se greju tokom rada ! Klima se ostavlja bez nadzora i eto pozara !


Princip rada Klima uredjaja je jako slican principu rada Frizidera i Zamrzivaca ! Mnogo vise ljudi ima ove uredjaje nego Klimu , ali jos nigde nisam procitao da se nekome zapalio Frizider ili da je eksplodirao ?
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4662
62.74.34.*



+314 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem24.07.2024. u 09:15 - pre 3 dana i 4h
Na unutrašnjoj jedinici se najčešće zapali elektronika koja je konstantno pod naponom i gotovo uvek je vrela. Uzrok može biti loš kvalitet same ploče, loša instalacija (skoro uvek je na produženom). Kvar na spoljnoj jedinici može zapaliti elektroniku. Ima još nekih uzroka ali su baš retki.

Ove što rade na R600, zapaljivi gas gotovo nkad nije uzrok gas iz sistema, ne računam ono kad se majstoriše pa se zapali.
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1670



+597 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem24.07.2024. u 11:26 - pre 3 dana i 2h
Evo sta na temu kaze 'klima' majstor Dejan Radivojević. https://n1info.rs/vesti/klima-...e-imaju-jako-zapaljive-freone/

Citat:
Znači, nove klime su na jako zapaljive freone i mora se jako voditi računa i oko montaže, i oko održavanja i oko korišćenja. Znači, ne može klima koja se ne održava da radi 24 sata. Em će raditi pod opterećenjem, em će se grejati, tako može doći, u najmanju ruku, do kvara, a što se tiče tih ozbiljnijih posledica, naravno da je moguće


A i drugi klima majstor se javio u komentarima

Citat:
Ja lepo napisah juče u komentarima gde je ovom čoveku sa Karaburme eksplodirala klima da se Ove novije klime proizvode sa veoma eksplozivnim gasom (freonom) R32 koji je ustvari Propan-butan kao plinsku bocu da imate na zidu, dok su malo starije bile sa R410a i R22 koji nisu zapaljivi i veoma su bezbedni. Moj savet je da svako ko ima klimu sa R32 freonom (piše na nalepnici klime) da zove svoj servis da mu zamene taj gas na R410a.
Pre 2-3 godine se desilo jednom kolegi koji je pokušao da zavari instalaciju u kojoj je bio R32 freon i da je došlo do eksplozije i čoveku je lice izgorelo. Sa druge strane iz ličnog iskustva, varenje instalacije gde se nalazi R410 i R22 tako nešto se nikada nije desilo. Na svakom klima uređaju koji ima u sebi R32 stoji nalepnica sa upozorenjem opasnost od eksplozije.


Sumnjivo mi je ovo misljenje, doduse. Nisam siguran da tek tako moze da se menja tip gasa.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8130



+1766 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem24.07.2024. u 12:29 - pre 3 dana
Nema sanse da sam majstor odlucuje van fabrickih specifikacija da menja , sasvim razlicite vrste.

Javljaju se tu na komentarima svakavi ljudi i koji nesto znaju i koji ne znaju .
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5326

Sajt: www.bachi.in.rs


+2828 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem24.07.2024. u 12:36 - pre 3 dana
Ako je napolju 38°, a ti opališ klimu na 18°, neće da valja.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 809



+645 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem24.07.2024. u 14:39 - pre 2 dana i 22h
Citat:
ademare:Princip rada Klima uredjaja je jako slican principu rada Frizidera i Zamrzivaca ! Mnogo vise ljudi ima ove uredjaje nego Klimu , ali jos nigde nisam procitao da se nekome zapalio Frizider ili da je eksplodirao ?

Nominalna snaga frizidera je 150W (noviji stedljivi modeli), pa sve do 500W (najgori krsevi stari 20-30 godina) ... sto znaci struja max 1 do 2 ampera.

Klima pocinje od 2500W, to su one male. Znaci, 10A u startu. Ako ti treba nesto sto ce ti hladiti ceo stan - racunaj 3-4kW. A znas kakvi su nasi - daj mi ovu sto jacu, hocu da se dobro 'ladimo!

Uz to, spoljna jedinica klime je napolju, stalno izlozena vetru, kisi i - ono najgore - beogradskoj prasini. To mora da se cisti svake godine. Unutrasnja jedinica mora takodje da se otvori, da se opere filter, da se ociste resetkice, provere poklopci itd. Klima-uredjaji jesu slozenije naprave. Dolazak servisera kosta. A ima tu i onog da mi u svojoj kulturi nemamo svest o potrebi odrzavanja necega. Da nema obaveznog tehnickog pregleda ljudi ne bi ni auto vozili kod majstora. Dovoljno je pogledati beogradske fasade, ali i novije zgrade, stepenista, tek poplocane ulice ... i kako sve to izgleda par godina nakon postavljanja. Odrzavanje. Rec koja ne postoji u nasem recniku.

Uostalom - na prste jedne ruke mozes da nabrojis nase ljude starije od 50 godina koji jos uvek imaju sve svoje zube i koji redovno idu na kontrole kod zubara. :-) Vecina ide kada zub zaboli.

E pa ovo je slicna prica. S tom razlikom sto ovde ne boli, nego se zapali odmah. :-)
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1670



+597 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem24.07.2024. u 20:17 - pre 2 dana i 17h
Na poslu sam pre par godina licno video kako se kupatilski ventilator zapalio. Jeftini modeli nemaju zastitu od blokiranja rotora, a vecina tih ventilatora nema lezajeve, vec koriste klizne caure.

Klime su ipak slozenije, i trebalo bi da mogu da detektuju neispravan rad ventilatora.

Barem moja bi trebalo da moze. Ventilatori unutrasnje i spoljne jedinice imaju sledece prikljucke:

GND
Motor power voltage input 340Vdc
Control power voltage 15Vdc
Speed control voltage input
Revolution pulse output

Znaci, ako bilo koji od ventilatora zaglavi, ili radi losije od ocekivanog, klima bi to trebala da drzi pod kontrolom.
Takodje, prate se tu razne temperature, i ako je nesto van opsega, klima bi trebala to da kontrolise i odreaguje.

Ako su u pitanju elektronika ili elektro instalacije, tada bi istu opasnost od pozara trebalo da predstavljaju ves masine, susilice za ves, moderni sporeti, itd, koji su stalno ili ukljuceni ili na STBY.
Za klime obicno dolaze serviseri, koji u proseku znaju nesto o struji, a gore navedeni uredjaji se obicno pustaju u DIY varijanti, bez servisera.


People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1161
2a06:63c5:8001:600:3904:6004..



+27 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem25.07.2024. u 01:16 - pre 2 dana i 12h
Sta se desava kada se obican upaljac ostavi na suncu?Jel ekplodira?Naravno to se je vecini sigurno desilo,pukne ali bez vatre zato sto u tom momentu nema varnice da bi se plin zapalio,a kod klima sa R32 a to su sve ove novije u zadnjih nekoliko godina je propan-butan gas,a klima radi na principu kada hladi unutra greje spoljnu jedinicu i obrnuto,stavljanjem na maksimalnu najnizu tem.se sve optereti na max,kompresor ventilator sto od inace 40,a koja je spoljna jedinica izlozena suncu tek je tu rizicnije onda od 60.c krece dodatno zagrevanje sto dovede da se prvo zapali neki elktronski sklop koji izazove zagrevanje cevi koja usled previsoke tem.popusti onda tu strcne zapaljivi R32 i eto pozara,a moguca je i eksplozija.To je moje razmisljanje iako nemam veze sa frigo tehnikom.
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2058
*.static.a1.hr.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+166 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem25.07.2024. u 10:58 - pre 2 dana i 2h
Citat:
B3R1:
Citat:
ademare:Princip rada Klima uredjaja je jako slican principu rada Frizidera i Zamrzivaca ! Mnogo vise ljudi ima ove uredjaje nego Klimu , ali jos nigde nisam procitao da se nekome zapalio Frizider ili da je eksplodirao ?

Nominalna snaga frizidera je 150W (noviji stedljivi modeli), pa sve do 500W (najgori krsevi stari 20-30 godina) ... sto znaci struja max 1 do 2 ampera.

Klima pocinje od 2500W, to su one male. Znaci, 10A u startu. Ako ti treba nesto sto ce ti hladiti ceo stan - racunaj 3-4kW. A znas kakvi su nasi - daj mi ovu sto jacu, hocu da se dobro 'ladimo!

Uz to, spoljna jedinica klime je napolju, stalno izlozena vetru, kisi i - ono najgore - beogradskoj prasini. To mora da se cisti svake godine. Unutrasnja jedinica mora takodje da se otvori, da se opere filter, da se ociste resetkice, provere poklopci itd. Klima-uredjaji jesu slozenije naprave. Dolazak servisera kosta. A ima tu i onog da mi u svojoj kulturi nemamo svest o potrebi odrzavanja necega. Da nema obaveznog tehnickog pregleda ljudi ne bi ni auto vozili kod majstora. Dovoljno je pogledati beogradske fasade, ali i novije zgrade, stepenista, tek poplocane ulice ... i kako sve to izgleda par godina nakon postavljanja. Odrzavanje. Rec koja ne postoji u nasem recniku.

Uostalom - na prste jedne ruke mozes da nabrojis nase ljude starije od 50 godina koji jos uvek imaju sve svoje zube i koji redovno idu na kontrole kod zubara. :-) Vecina ide kada zub zaboli.

E pa ovo je slicna prica. S tom razlikom sto ovde ne boli, nego se zapali odmah. :-)

2.5 kw je kapacitet manjih klima 7000 btu a ne elektricna snaga, uglavnom kod novijih klima inverterskih elektricna snaga ne prelazi 1kw za 12ku.

sto se tice zapaljivosti, najvec iproblem kod starih klima su neadekvatni zamenski kondenzatori na spoljnoj jedinici, i oni su znali da se zapale kad su stavljeni jefini u popravci

kod novijih r32 klima sam freon je zapaljiv, ima i nalepnica na svakoj koja to pokazuje, i bojim se da ce lose montaze gde freon flisuje sve vise dolaziti na naplatu u ovom obliku....nazalost....
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 129



+21 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem25.07.2024. u 11:30 - pre 2 dana i 1h
Stavlaju pre gumene licnaste kablove nego tvrde, koliko sam video.
Postoji li razlog za to oko zagrevanja i slicnog?
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1161
*.static.isp.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem25.07.2024. u 15:19 - pre 1 dan i 22h
Naravno,jer se licnasti manje greje u odnosu punog preseka.
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2787
2a06:63c0:8a14:cf00:5ce7:ea2..



+335 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem25.07.2024. u 20:25 - pre 1 dan i 17h
U poslednjih mesec dana smo zamenili dva izgorela plastična Samsunga zbog plastičnog kondenzatora.
Jednog "kineza" sa plastičnim kućištem smo spasili, majstor stavio plastični kondenzator i još ga obmotao kartonom da ga obujmica bolje drži 😁



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3479

Jabber: djoka_l


+1472 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem25.07.2024. u 22:02 - pre 1 dan i 15h
Citat:
glackop:
Naravno,jer se licnasti manje greje u odnosu punog preseka.


Niđe veze, razlika između licnastog i punog kabla je samo mehanička. Na višim frekvencijama licnasti je bolji, za energetski kabl na 50 Hz nikakva razlika. Licnasti je savitljiv, lakše podnosi savijanje, pun presek je za zidnu montažu.
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1161
2a06:63c5:8001:600:69d9:972a..



+27 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem25.07.2024. u 23:46 - pre 1 dan i 13h
Ok ali me zanima kako ste utvrdili da je na tom klimom kondezator izazvao pozar?Jer on moze najcesce da probije retko cak i da pukne ali tecnost koja je u njemu nije zapaljiva.
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2787
2a06:63c0:8a14:cf00:5ce7:ea2..



+335 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem26.07.2024. u 06:10 - pre 1 dan i 7h
Plastični se prvo istope pa potom i zapale (za 20-ak godina sam se nagledao svega)
Metalni imaju u sebi biljno ulje kao izolator i predviđeni su za rad u toplom okruženju. Kad im dođe kraj, naduvaju se i dolazi do blagog curenja tog ulja.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8130



+1766 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem26.07.2024. u 10:52 - pre 1 dan i 2h
Na mojoj klimi je menjan kondezator 3 puta , glavni za kompresor .

Prvi put je zamenio moj poznanik koji nije bas specijalizovan za klime ali radi frizidere i zamrzivace .

Prvo je dolazio "majstor" i kaze otisao kompresor da se manje ! Ja njemu kao O.K. i vec sam planirao kupovinu nove , jer mi se zamena kompresora ne isplati .


I onda setim se ovog mog poznanika koga ne bije bas neki glas kao dobrog majstora, ali meni je uvek bio O.K.

Dodje on i kaze mozda je Kondezator. Imam u kolima neki stari od frizidera pa da vidimo da li ce da startuje !


Original bio bas ovakav kakav opisuje Gti2 metalni , sa Biljnim uljem , izdrzao 7-8 godina ! Ima jedno 100 grama nisam merio. Donese covek iz auta stari LG duplo veci , ali mu je struja bila ista. Nikad nisam u zivotu video veci Kondezator !

Taj polovni radio 3-4 godine !

Onda ajde da ne cimam coveka za sitnicu , kad je LG riknuo, odem do prodavnice prve i kupim , uvale mi Italijanski Plasticni ! Neki prcvoljak nema veze sa ovim ali mu podaci kapacitet odgovaraju po deklaraciji !

Namestim ga i brzo je crkao , 2 sezone izdrzao !

Prosle godine kada je trebalo opet menjati , odem do one iste radnje ali mi sada daju "isti " kakav je bio "original ". Metalni isto pise ima biljno ulje .


Mada moram priznati da nisam znao za ovu pricu o plasticnim, tako da covek stalno nesto nauci.
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1670



+597 Profil

icon Re: Pozar prouzrokovan klima uredjajem26.07.2024. u 10:57 - pre 1 dan i 2h
Ni ja nisam znao. Svasta mozes nauciti od nekog ko ima iskustvo.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Pozar prouzrokovan klima uredjajem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 958 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.