Nisam stručnjak, ali mi iskustvo daje za pravo da odgovorim. Isti je odžak u pitanju, obzidan silikatnom opekom.
Naime, isti problem sam imao i ja. Bukvalno kao da mi je neko nalio u odžak bitumen ili katran i stalno je bio mokar. U dnu odžaka se pojavila crna voda koja je oticala u kanalizaciju. I onda je jednog dana začepio. Odžačar se propisno namučio da ''to'' koliko-toliko očisti iz odžaka. U principu on se nije ni mogao očistiti kako bi trebalo. I kotao se time začepio tako da sam ga jedva očistio. Sakupilo se ''toga'' za puna kolica. A kako smrdi da ne pominjem! Sedam dana nisam mogao oprati ruke od tog smrada. Glavni problem je nastao kada sam hteo očistiti dimnjaču. Nisam je mogao skinuti bez pomeranja kotla, pa sam probao da čistim kriz kotao ( ''Radijatior'' Kraljevo ). Pošto je to išlo teško, rešio sam da probam tu smolu omekšati plamenom. Uzmem brener na Butan pa navali. I sve bi lepo dok se ''to'' noje zapalilo. U trenutku je izgledalo kao da će kuća da poleti. Malo me uhvatila panika, ali sam se setio da zatvorim sve cugove i time koliko je moguće kontrolišem plamen. Goreo je tako moj odžak puna 3 sata. I na kraju happy-end. Odžak čist kao frula!!! Ipak, ovaj postupak čišćenja nikome ne preporučujem.
Posle svega dobro sam se raspitao i saznao sam da je greška bila u načinu loženja. Pošto stalno radim pre podne, ujutro kad ustanem napunim kotao ''do čepa'' i odem na posao. Da bi održao vatru celog dana, regularorom promaje sam podešavao temperaturu na oko 50 stepeni C. Odžak nije mogao da se zagreje i na njegovim hladnim zidovima se kondenzovala vlaga iz dimnih gasova. Kondenzat se mešao sa česticama čađi i gareži i formirao ''to''.
Kao rešenje problema sam preduzeo sledeće:
-Ujutro založim kotao i ostavim regulator promaje otvoren na 90 C;
-Obučio sam ukućane, inače ženska populacija, da posle 2h dodaju manju količinu uglja i smanje temperaturu na 60 C;
-Kad dođem sa posla očistim pepeo i dodam još uglja.
Ovakvim načinom loženja postigao sam da mi je odžak i kotao suv i čist, a saznao sam da je tako i znatno duži životni vek kotla jer nema toliko niskotemperaturne korozije kao kod prethodnog načina loženja.
Ukratko, gari ga na višu temperaturu sa češćim loženjem. Isti je problem imao i moj komšija ove zime. Pre neki dan se i njemu odžak začepio tim katranom jer je zbog visokih tamperatura ove zime prigušivao kotao i konstantno ga držao ispod 60 C.
Pozdrav!!!
Energetika