ako je kuća slabo izolovana ne preporučujem nikome da ovo kupi !!! Zbog razloga što u vreme niskih temperatura (ispod -5°C) temperatura na podu će verovatno biti u opsegu 40-45°C. Takva temperatura jeste "fina" ali vremenom će dojaditi , pretpostavljam da bi se moglo reći nervirati. Ovo ne može da shvati neko ko nije osetio i duže vremena probao...moraće da veruje.
Međutim....ako vam je objekat solidno izolovan zaista preporučujem ... jer će se na ovaj način uštedeti poprilično energije ,a boravak u ovako grejanim prostorijama veoma ugodan !!!! ALI po mome mišljenju samo ako je temperatura poda oko 30-35°CMAX !!! što bi značilo da je temperatura grejača oko 45°C ...pa i sami onda razmislite koliko može da traje takav grejač !?! ..pomoći ću vam..veoma dugo.
Evo par primera. Kuća je komplet odlično izolovana (drvena gradnja). Kupatilo ~6m2 DEVI grejač 480W (ispod kade nema grejača) ko je osetio neće nikad zaboraviti, ko je izmislio treba mu dati Nobelovu. U kupatilu je zaista fino i kada je temperatura poda 40°. U kuhinji 8m2 DEVI grejač 380W , temperatura poda je negde oko 25-30°C idealno . Ostatak kuće do 64m2 se ne greje ni sa čime više , vrata od kupatila su stalno otvorena , kuhinja je takođe otvorena , sve dok spoljašnja temperatura ne padne ispod +5°C ...sve dotle se samo ovako greje, sa cirka 900W...kao jedna pegla.
Termostat meri temperaturu poda (po želji) + temperaturu u prostoriji-po želji (tamo gde se nalazi). Postoji zadano max temp. poda (po želji) i te parametre kombinuje kako bi bolje kontrolisao grejač i održavao ravnomerniju temp u prostoriji i kao održavanje dnevno/noćnog režima isto tako i koliko ranije treba da "pojača" grejanje da bi u određeno vreme (po želji) postigao zadatu temperaturu. Najmanji vremenski interval je 15.minuta , najduže 7 dana....cena-paprika. :)
Temperatura samih grejača (kablova) ne prelazi 65°C . Na svakom kompletu se nalazi (na samom kraju kabla)fiksni termostat baždaren na 65 stepeni koji se zaliva zajedno sa grejačem u beton..mislim da je zaštita u slučaju kvara termostata ako ostane stalno uključen.
U eksploataciji mi je ovo 3 godine i nisam primetio pucanje pločica. Kada se zalije u beton , grejači se ne smeju paliti minimalno 30dana !!!!!, koliko je otpirlike potrebno da "sazri" beton i da se grejači ne odlepe od betona.
Najčešće se kvarovi na samom grejaču mogu desiti usled nepažljivog montiranja i to ako je usled montiranja/izlivanja betona kabel/grejač nažuljan i sl. Međutim ovo DEVI ekipa uspešno rešava , odnosno locira prekid sa greškom od par santimetara , tako da je potrebno razbiti jednu eventualno dve pločice da se mesto greške sanira , ali je potrebno sačuvati nacrt polaganja grejnih kablova da bi se mogla izmeriti dužina od razvodne kutije !!!!!
Ako želite ovo da si ugradite , najbolje da se posavetujete sa firmom koja ovo distribuira , oni će vam dati najbolju preporuku koju snagu grejača upotrebiti u vašim uslovima. Nemojte se pouzdati u komšiju ili neku preporuku sa foruma, jer nemamo svi iste uslove, a koliko sam video DEVI ima poprilično veliku paletu izbora , verovatno za pokrivanje što više uslova. Grejači se mogu postavljati i ispod parketa , brodskog poda, beton/tepih ....zaliveni u beton , ne zaliveni betonom-u vazduhu na mreži.....
Moja preporuka:
kupatilo -malo jače
ostale prostorije-normalno
dobro izolovane kuće :kupatilo cirka 4-6m2 grejač od 400 do max 500W , zaista nema potrebe za jače !
ostale prostorije po kvadratnom metru negde oko 50-60W
srednje izolovane kuće ..hmm..dodati jedno 50%
loše izolovane kuće...hmm..ja ne bih postavljao...osim ako će postojati dodatno zagrevanje nekim drugim izvorom, tada bi bilo potrebno po mom mišljenju staviti slabije podne grejače , taman da napravi fini ugođaj...a za kupatilo bi bilo idealno !!!!i ne bi bilo potrebno dodatno dogrevati , nikako.
I da ...isto bitno...na podu i na plafonu nema skoro nikakve razlike u temperaturi :)))
fanzo.org