Citat:
jozimir:
Na kući nemam termalne zastore, jer mislim da nisu od velikog značaja.
Zadnjih par godina mi ne radi ventilator i to se pokazalo vrlo značajno za funkcionisanje kuće.
Grešite, termalni zastori su od veoma velikog značaja, jer čuva toplotu Trombovog zida tokom hladnih zimskih noći i omogućava Vam ugodnost življenja duže od dva dana bez dodatnih grejanja. Znam da zahteva non-stop zamorno, dosadno svakodnevno ručno podizanje i spuštanje zastora, ali ima i drugo veoma elegantno rešenje - ....umesto termalnog zastora, može se ugraditi na celu površinu Trombovog zida poliuretanska izolacija debljine 3 cm, pa onda hrapavi alumijumski lim sa crnom mat stranom prema spolja, bez ikakvog razmaka između lima i izolacije, i to je sve. Verovali ili ne, iako na prvi pogled takav aplikovani zid izgleda kao da smanjuje prijem Sunčeve energije, ali ne smanjuje uopšte prijem energije i sa druge strane značajno smanjuje gubitak toplote tokom noći ili za vreme dugih hladnih zimskih oblačnih dana - tvrdi dr. Miroslav Lambić u jednom od svojih knjiga o solarnoj energiji uopšte.
Zašto Vam ventilator ne radi? Pregoreo motor?! Zar je problem vinklovati motor?! Kakav ventilator koristite? Centrifugalni ili aksijalni (radijalni)? Centrifugalni je bolji izbor jer je motor van kanala za distribuciju toplog vazduha, pa je manja mogućnost po mom mišljenju pregorevanja motora usled stalnog rada motora u hladnim uslovima.
Citat:
jozimir:
Vazno je da se držiš projekta, jer je svaki element kuće važan za njeno funkcionisanje.
Objasnite mi malo detaljnije u kom smislu treba da se držim projekta? U dogovoru sa "NAŠ STAN"-om, uradio sam veoma male izmene što se tiče dodatnih prostorija (prostorije za ostavu i za zamrzivač, kao i još jedno dodatno predsoblje) na severo - zapadnoj strani kuće u odnosu na originalni projekt, i odgovorno tvrdim da sam čak i tim potezom i dodatno poboljšao izolaciju jer dodatne prostorije služe kao tampon zone. Ono što sam odstupio u odnosu na projekat je visina rogova od 12 cm u potkrovlju kuće, a trebalo je 16 cm zbog deblje unutrašnje termoizolacije, ali to se može rešiti zakucavanjem dodatnih letvi debljine 4 cm na donje rogove u potkrovlju, a onda sam mojom greškom izveo unutrašnji betonski zid za zagrevanje kupatila sa otvorima prečnika 7.5 cm (ukupno 8 otvora), a trebalo je 12.5 cm, i mislim da to neće biti strašno što se tiče propisanog zapreminskog protoka toplog vazduha kroz taj unutrašnji betonski zid do podnog skladišta. U odnosu na originalni projekat, objekat sam izgradio u inverznom obliku (obrnut lik u ogledalu) uz saglasnost "NAŠ STAN"-a.
Citat:
jozimir:
U vezi početnog pitanja, da li je moguće normalno živeti u nezavršenoj solarnoj kući...
Ako završiš skladište i podove (sa hidro i temo izolacijam), izoluješ i završiš deo kova-plafona
iznad stepeništa, odnosno onog dela koji je i deo glavnog životnog prostora, provizorno izoluješ
trombov zid i zatvoriš rupe i 'malim' trombovim zidovima... moguće je taj prostor koristiti više kao
nužni smeštaj.
Drugim rečima, mislim da je moguće koristiti kao klasičnu kuću, bez staklenika i ventilatora.
Teško! To opet zahteva dodatna ulaganja za spoljašnju termoizolaciju (mislim Trombovog zida i armirano-betonskog tavana) koja će posle izvesnog vremena biti neupotrebljiva ako se budu stekli uslovi za dovršavanje prave pasivne solarne kuće. Zamislite da u slučaju postavljanja spoljašnje termoizolacije Trombovog zida, tavana i spoljneg zida, šta bi bilo kad bi se ložilo drvima? Zahtevalo bi zbog velike mase kuće veoma, veoma dugo vremena za zagrevanje celog prizemlja, a za to vreme bi se, sa unutrašnje strane masivnog i hladnog Trombovog zida, tavana,... pojavila obilna kondenzacija vlage iz vazduha.
Citat:
jozimir:
Venera (bar tako mislim) - Nalazi se na lošem mestu i dosta je zaklonjena od sunca. Druga greška je što je vlasnik mislio da je projektovani ventilator preveliki i da će biti dovoljan mali ventilator za provetravanje. Koliko znam staklenik je srušen i kuća se upotrebljava kao narmalna.
Ja imam baš takvu kuću VENERA bez staklenika. Zanima me kako je on rešio problem da kuća funkcioniše kao obična normalna kuća? Kako je rešio problem sa Trombovim zidom? Da li je Trombov zid ostao u kući ili je srušen? I kakav je sistem grejanja izveo i gde je postavio grejna tela?
@ jozimire,
Vi ste pomenuli da ste za vreme zimskog perioda potrošili samo 2 kubika drva što je na prvi zaključak izuzetno mala potrošnja drva za Vašu skromnu pasivnu solarnu kuću "GEMA", ali niste pomenuli koliko ste kWh električne energije potrošili za grejanje preko MERMOTERMA?
[Ovu poruku je menjao eloiza dana 06.06.2009. u 16:51 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao bakara dana 22.11.2009. u 20:41 GMT+1]