Citat:
mrle 011
... i sovjetima bi bilo bolje da su za te pare pravili vise frizidera i ves masina da narod ima.
Jebi ga, bio hladni rat - moralo se qrciti. Covek se najezi na to koliko je para ulupano u vojsku i "kurcenje" te dve supersile za nekoliko decenija. Sa druge strane, Apolo i evkvialentne SSSR misije u "trci za mesec" i kasnijim svemirskim istrazivanjima Marsa, Venere i ostalih planeta suncevog sistema su daleko bolja potrosnja novca nego skladistenje hiljada nuklearnih bombi koje ni u teoriji ne bi mogle biti upotrebljene.
Ceo Apolo je bio izuzetno skupa misija, NASA je imala blanko cek da radi sta hoce samo da urade to sto treba. Takav projekat je jednostavno bio jedinstven u istoriji zbog istorijskih okolnosti...
Danasnji NASA budzet je znacajno manji (
http://en.wikipedia.org/wiki/NASA_Budget) - a ima daleko vise projekata koji su izuzetno skupi (pocnimo od simanja zemlje, medjunarodne svemirske stanice, eksploatacije Marsa) - dok je tada taj Apolo bio alfa i omega NASA-inog istrazivanja.
Ne vidim uopste razlog za neku preteranu sumnju u Apolo misije - malo kasnije su i USA i SSSR slali orbitere na Mars - nije bas da je Apolo bio preterano tj. nemoguce naucno komplikovan, trebalo je resiti odredjene probleme ali NASA je posle toga resavala i inzenjerski daleko kompleksnije stvari (bas kao i SSSR) - za vreme Apolo programa su, takodje, pronadjene stvari koje su se koristile kasnije (ponasanje coveka u bestezinskom stanju, operacije van letilice u bestezinskom stanju)
Sto se buducih misija na Mesec tice - eto sada se poteze teorija "kako smo mogli da idemo na mesec pre 30 godina kada nam treba 10-tak godina da ponovo odemo tamo" - tu se propusta nekoliko stvari:
1. Kao prvo, budzet - NASA (+ ni jedna druga organizacija) danas ne bi mogle dobiti takav budzet da za godinu-dve naprave sve sto treba za let na mesec. Hladni rat je odavno prosao, i nikome nije potrebno "uveravanje" sta zapadni svet moze da uradi (a i pitanje je da li je "zapadni svet" u stanju da bilo koga vise fascinira, da ne pricamo o parama za to...)
2. Kao drugo, u ovom momentu vise niko ne proizvodi tolike rakete kao sto je bila Saturn V - nove bi sigurno trebale biti tehnicki doradjene, niti postoji ostatak opreme (modul, kapsule, ...) - trenutno je u izradi novi raketni sistem Ares. Ne moze se tek tako napraviti raketa od nule, sve i da imas neki matori blueprint - da ne pricamo o tome koliko je to besmisleno jer je daleko pametnije osmisliti nesto novo sto bi bilo korisnije za vise aplikacija (koje NISU interkontinentalno-balisticke prirode ;-)
3. Cela nova misija na mesec ima smisla ako i samo ako se nesto novo uradi - dakle, treba osmisliti i implementirati naucne misije (koje nisu ni malo trivijalne kako se planira) - baciti koju stotinu milijardi $ da bi iskopirali ono sto smo vec uradili je besmisleno - sa druge strane, ukoliko se na mesecu zaista startuje neka naucna kolonija, to je sasvim druga stvar
4. Takodje, danas se gleda da stvari budu ponovo upotrebljive - let na mesec zapravo prvo ceka na finalizovanje kapsule Orion (i ARES rakete) - koja ce biti viseturuke namene - u pocetku za letove do ISS kao zamena za Shuttle, a onda i za letove do meseca. Ta kapsula je ocigledno daleko modernija od Apolo kapsule, jer ce sluziti za vise stvari
I, konanco - buduci let na mesec (i na mars jednog dana) i naucne misije odatle ce gotovo sigurno biti siroka medjunarodna kooperacija bas kao i ISS... Hvala bogu, to ce umanjiti kolicinu "nevernih toma" i teoreticara zavere (mada, takvih ce uvek biti - sve i da ih posalju na mesec). Pretpostavljam da malo ko sumnja da ISS obilazi zemlju svaki dan i da u njoj zive ljudi.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos:
http://www.digicortex.net/node/17 Gallery:
http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! -
https://github.com/psyq321/PowerMonkey