Diskusija se razvila u zanimljivom smeru, moram da primetim.
Slažem se sa svim što je rečeno u vezi ibarske - onaj ko poštuje ograničenja, ili je lud ili je beskrajno strpljiv. Ja se stvarno trudim da ih poštujem kad prolazim kroz naseljene deonice, ali - što reče neko, ono je stvarno jeza na šta liči. Od Lipovačke šume pa na dalje, praktično se ne izlazi iz "naseljenih mesta", maltene do ispred Ljiga. Deo oko Čačka je isto takav - nekako se vidi srpski mentalitet "moje selo veće od Čikaga"... pa ako se kroz neko mesto/gradić ne prolazi po pola sata, meštani smatraju da ga niko valjda neće primetiti... šta li već (?). To je slučaj praktično u celoj Srbiji, a ne mogu da skontam jedino koji mentol je smislio auto put direkt preko Beograda? Trebalo bi ga obesiti za jajca, ako je kojim slučajem još uvek živ.
Uostalom, pa šta se više čudimo - kad urade i put na ledini (BG-PA) nisu u stanju da reše pitanje "sađenja" raznih "firmi" pokraj puta, a čak i tamo gde postoji dupla infrastruktura (pojas sporednog puta, praktično duž dobrog dela deonice), oni su ipak napravili raskrsnice na svaki kilometar! Praksa koju sam video van ove naše države je da paralelni putevi idu kilometrima dužih magistrale (odnosno - "puta rezervisanog za motorni saobraćaj", tzv. "motorway"), a da se priključenja prave izuzetno retko. Onaj ko nema posebnih potreba da izađe na veliki put, može sasvim lepo da cirkuliše sporednim, a da na suprotnu stranu može da prolazi ispod glavnog puta, što zahteva kopanje od pola dana, pošto je veći deo tog sporednog puta već niže nivelacije nego taj nabeđeni "autoput".
Nego, tačne su mnoge stvari koje ste primetili glede saobraćaja u BG-u. I po pitanju nervoze, bahatosti itd, ali ja nisam mislio na takve vozače, nego baš na ove koji ideju nemaju za šta neki najosnovniji znakovi služe (poput
ukrštanja sa putem sa prvenstvom prolaza). Jednostavno, mnogo puta sam video situaciju gde semafor ne radi, a deo vozača se jednostavno smrzne, uđe u raskrsnicu i onda blene, očigledno ne znajući ni svoja, a ni tuđa prava.
Da li bi duža obuka to rešila? Naravno da ne, ali ako bi trajala dugo i koštala više, bila komplikovana za položiti, a korupcija u tom pogledu bila kažnjavana zatvorskim kaznama od 10+ godina, verujem da bi barem 25% vozača razmišljalo da li im se isplati da ponovo prolaze kroz proces obuke/polaganja, kada nakucaju dovoljan broj kaznenih poena.
Pozdrav