Citat:
Ovo stoji, pod uslovom da je muzika u lokalu dolazila sa mobilnog telefona trajno, u smislu "ozvučenja" (ma kako to smešno zvučalo). Ali šta ako je STVARNO to bio zvuk melodije zvona telefona, koja trahje desetak sekundi.
Citat:
Ma koji to telefon moze da zameni prosecnu mini liniju? Kome uopste moze da padne na pamet da mobilni telefon koristi kao ozvucenje?
Citat:
Pa na to i mislim.
Telefon ko telefon ti ne znaci nista ako nemas dodatno ozvucenje. A onda ti je svejedno da li imas mobilni telefon, dvd plejer ili mp3 plejer...
Današnji mobilni telefoni (a pod tim mislim na bilo koji skuplji od 50 evra, kakve većina građana poseduje) je sposoban da skladišti i reprodukuje kompletne mp3 numere, bilo putem slušalica, bilo putem internog zvučnika koji btw može biti i glasniji od mini linije ako se pojača da kraja, a mini-linija utiša. Skuplji modeli (i to ne mislim neki drastično skupi, već ima takvih već od 150 evra) mogu da se nakače na TV ili mini liniju i tako reprodukuju zvuk glasnije nego inače.
No, sve to nije bitno, jer poenta uopšte nije u mobilnom telefonu, niti bilo kom drugom uređaju koji je sposoban da reprodukuje neki zvučni zapis koji može sadržati kopirajt (mini-linija, mobilni telefon, Mp3 plejer, iPod...), niti koliko glasno taj uređaj može da reprodukuje zvuk, niti koliko dugo će taj zvučni zapis da traje. Poenta je u samom zakonu, ako takav uopšte postoji, koji dozvoljava određenim institucijama da po svom nahođenju procenjuju šta je javno emitovanje, a šta ne.
Danas, svaki klinac ima barem jedan od gorenabrojanih uređaja, pa samim tim, ispada da svi koji slušaju muziku sa mp3 plejera, a slušalice su malo jače pa se čuje okolo, svi kojima telefon zazvoni na nekom javnom mestu, svi koji puštaju muziku u kolima, a imaju saputnika ili saputnike, svi koji slušaju muziku u kući a to čuju i ostali ukućani... zapravo vrše javno emitovanje i podležni su kažnjavanju. A to je već totalni nonsens. E sad, zašto bi se kafići i frizerski saloni razlikovali od toga. Možda je vlasnik kafića ili salona jednostavno pustio muziku za sebe, a nije on kriv što i klijent to čuje. Ili šta ako klijent recimo ima kod sebe mobilni telefon pa mu zazvoni, a koristi neku melodiju za koju nema prava emitovanja. Hoće li biti kažnjen taj klijent ili vlasnik kafića ili salona ?
Po meni, javno emitovanje bi trebalo da bude isključivo ono što rade radio i TV stanice, a njima je to i osnovno sredstvo za rad. a sve ostalo ne bi trebalo da se smatra javnim emitovanjem, pogotovo danas kada je nemoguće slušati muziku, a ne emitovati je javno, jer postoji mali milion uređaja koji mogu da reprodukuju muziku bilo kad i bilo gde. To je možda imalo smisla kada je jedini način za reprodukciju muzike bio onaj gramofon od 300 kila, pa ako se iscimaš da taj gramofon odneseš na javno mesto i pustiš muziku, jasno je da si imao nameru to da javno emituješ. Međutim, danas to mogu i uređaji koji teže 10 grama i nose se u džepu. Jednostavno, zakon treba da bude u skladu sa vremenom u kome se primenjuje.
Ako si već platio autoru za korišćenje neke numere, onda bi trebao da možeš da je koristiš po svom nahođenju, a ne da budeš obavezan da to slušaš isključivo na kvalitetnim slušalicama koje čuješ samo ti i niko oko tebe, pa samim tim i da tu numeru koristiš i kao zvono na mobilnom i u kolima i gde god ti padne napamet, osim na radiju i TV stanicama. A ne da platiš numeru 10 puta za 10 različitih uređaja i ne samo to, nego i harač za svaku lokaciju na kojoj ćeš da je slušaš.
Uopšteno gledano, sam način na koji se muzička i filmska industrija bore protiv piraterije, a za poštovanje autorskih prava zapravo samo dovodi do boosta piraterije. Mislim, ako kupiš DVD legalno, dobiješ jedno desetak upozorenja kako je piraterija ilegalna, pretnje zatvorom, ovo ono, pa onda reklame za još 2-3 filma, pa reklamu za uloške... pa tek onda gledaš film, a ako skineš DVD sa torenta, lepo dobiješ film očišćen od svega toga (ima i ona slika što kruži internetom koja slikovito prikazuje ovo). A tako je i sa muzikom. Kad skineš piratski mp3 jedino što možeš je da platiš kaznu za kršenje autorskih prava. E, ali ako kupiš legalno neki audio cd, ima hrpa zakona na osnovu kojih možeš da platiš kaznu, između ostalog i za to javno emitovanje.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti