Citat:
mist:
Radi se o tome da je on sa umišljajem ustupao proizvode svojoj drugoj firmi u nameri da nikada ne plati dobavljačima. Istovremeno je stavio i imovinu firme pod hipoteku, takođe sa umišljajem da nikada ne vrati dugove, pa kad se poverioci odjednom pojave potražujući imovinu firme da naplate potraživanja - ćorak. Stvar je u smišljenoj prevari.
Znači ako je nešto uradio sa umišljajem onda je to krivično delo, a ako je rezultat loše poslovne odluke onda ništa.. Samo me živo zanima kako bi takvo nešto bilo moguće dokazati na sudu :)
Citat:
mist:
Džak možda i može, može recimo da otpiše džak kao uzorke. Ali šleper već ne može. To je potkradanje firme. Opet, vlasnik firme nije firma. On kao privatno lice ne raspolaže imovinom firme. Osim kada tu imovinu proda i podigne novac kao dobit i plati porez.
Pa evo recimo klinac se pojavi i kaže dajte mi 10 šlepera čokolade! Oni nazovu ćaleta i kažu, šefe znate, ne možemo to da otpišemo kao uzorke, imaćemo problem sa knjigovodstvom.. Šef im kaže, dobro spakujte mu 10 šlepera i dajte fakturu na 1 dinar.
i?
Citat:
mist:
Ne može, to nije "reč" prevara, nego krivično delo prevare, koje kao takvo postoji u krivičnom zakonu i predviđene su kazne za to. Šta bi bilo da Šer nije njegova firma? Nemoj da si smešan. Ajde molim te (ne znam čime se bavi tvoja firma), donesi jednu lošu poslovnu odluku pa mi kompletnu proizvodnju ustupi da dž ili po vrlo niskoj ceni. Nećeš? A štoooo? Ajde mooooolim teeee!!! Nećeš??? A štooo? Pa nisi brate budala!
Svaka firma i svaki direktor ponekad pravi naizgled nelogične i loše poslovne odluke, a to je naizgled loše samo nekome ko nije upućen u kompletnu situaciju i taktiku toga koji je tu odluku doneo.
Evo ti na primer Zastava iz '80-tih godina, oni su svesno gubili novac na svakom jugiću koji je izvožen u USA. Kada bi to neko pogledao bukvalno kroz papire, to je čist primer loše poslovne politike. Međutim kada se uzme u obzir kontekst da je bio plan da se time jugić popularizuje na tom tržištu i da se na taj način tržište otvori za mnogo veću prodaju kojom bi eventualno bio ostvaren profit, onda to i nije baš tako loša odluka.
Ili kad Amazon prodaje Kindle ispod nabavne cene očekujući da će taj gubitak nadoknaditi prodajom sadržaja, pa na kraju i zaraditi nešto.
Ne kažem da je to bio slučaj i sa FAM/Šer aranžmanom, samo kažem da takva vrsta poslovanja ne predstavlja krivično delo, pogotovo ne prevare.
Citat:
stil:
Pa to je poenta priče. Ako nisi sposoban da vodiš firmu šta se petljaš. Nije to za svakoga. Može da se raskine bez posledica samo ako nije oštetio kompaniju. Čist zdrav razum.
Ako nastanu loše posledice po firmu koja je privatizovana, kao što je to slučaj sa FAM-om, odgovornost snose oni koji su odradili tu privatizaciju, odnosno propisali pod kojim uslovima se ona privatizuje, koji su kontrolisali proces sprovođenja privatizacije, i na kraju oni koji su dozvolili Đuraškoviću da učestvuje uopšte na toj privatizaciji ako su znali za njegov istorijat.