Citat:
KrkaCiC: E onda se uvede novi program "Bolonja". Ispiti se rasparcaju na jednosemestralne,te kolokvijumi,poeni za dolazak na casove i vezbe,i treba oko 55poena za polozen ispit. Kao u srednjoj skoli je potreban rad da bi se sve zavrsilo u roku.
Da, ali poenta je (bar kod mene na Matematickom fakultetu u Beogradu) da se kolokvijumi ne mogu ponavljati, a oni nosi u proseku od 30 - 40%. Pa ti vidi koliko je lako da das ispit ako zeznes kolokvijume. Naime, konstantacija da se kolokvijumi ne mogu ponavljati i nije bas najtacnija (zavisi od fakulteta do fakulteta). Na primer, na spomenutom Matematickom fakultetu se NE MOGU ponavljati kolokvijumi i bodovi sa kolokvijuma. To su poeni koji se trajno gube/dobijaju (naravno, kolokvijum se moze ponoviti samo ako se padne ceo ispit, pa iduce godine iz pocetka). Dok na primer na nekim drugim fakultetima, na primer ETF Beograd (njega sam uzeo kao primer jer konkretno znam, dok sam nacuo da na drugim fakultetima postoje i vece pogodnosti), se moze na pismenom delu polagati ceo ispit (i tada se mogu popraviti bodovi) il samo deo ispita bez kolokvijuma. Dok na primer kod nas se na ispitu UVEK polaze celo gradivo. Tako da bar kod nas nema ni B od Bolonje kao sto kazu profesori i asistenti. Koliko bi znacilo kada bi mogao da se popravi kolokvijum govori i moj primer iz proslog semestra, naime, kod jednog profesora (i samo kod njega koliko sam ja upoznat) ispit se sastoji od dva kolokvijuma (po 100 bodova, pa se uzima aritmeticka sredina, postoji i prag koji se mora preci na prvom kolokvijumu da bi se izaslo na drugi, ako se oni urade kako treba student je oslobodjen pismenog dela (usmeni ostaje naravno)) ili ako se padne prvi kolokvijum onda se direktno izlazi na pismeni gde je maksimum 100 bodova, i naravno ostaje usmeni koji predstavlja nagodradnju ili smanjenje bodova sa pismenog dela ispita. I eto, ja na primer (zbog recimo nedostatka vremena i zelje da se drugi kolokvijumi bolje spreme) nisam polozio ni taj prvi kolokvijum, i dobro, onda sam lepo u januarskom roku izasao na pismeni deo, dobro ga uradio, izasao na usmeni i dobio 10. To kod drugih predmeta nije moguce (mada, priznajem, da nije bila data ova opcija ja bih sigurno polozio i taj prvi kolokvijum (bolje bih ga spremio siguran sam)). Dakle, ovaj sistem kod ovog profesora najvise lici (rekao bih ja) na staro studiranje (s razlikom sto je ovo jednosemestralni ispit, a ne dvosemestralni kao nekada (sto je naravno bilo mnogo teze)), koji bi meni i najvise odgovarao (jer ne mogu da kazem da mi bolonja pomaze jer ako jednom zeznem stvar ode mast u propast (naravno, ogradjujem se na to da ispiti budu jednosemestralni kao i do sada (jer inace, da su dvosemestralni bi mi ipak odgovarao ovakav sistem kakav jeste sada)). Dakle, razlike postoje od fakulteta do fakulteta, negde je opao kriterijum, negde se profesori jos uvek drze i pokusavaju da odrze nivo.
Pri tome bih dodao jedan komentar (gde i ja "upadam") koji sam video negde vec (ne bitno za ovu pricu): "Ko sve polaze redovno, skolovanje je prilicno besplatno, jos i stipendiju dobijes."
Inace, koliko sam ja nacuo, ta "Bolonja" se ne primenjuje ni u Bolonji.
Verovatno sam izasao malo iz okvira teme, al sta da se radi.
Leonardo da Vinči
Nema istine u onim naukama u kojima se matematika ne primenjuje.
Milorad Stevanović
Bog postoji zato sto je matematika neprotivurečna.