Prvo odinu
A sto je problem da drzava poboljsa neke tokove koje je zapostavila. Kada je vec ubrljala(da ne kazem pravi termin) sve "ambijente" poslovanja..moze da odabere profitne oblasti(tvoj izbor nije profitni, za nas), vec su se sami dosetili energetike i poljoprivrede..ako moze Amerika da se uplice u poslovanje najvecih privatnika, "preduzimaca" u bankarstvu..jel' to neka jeres?
@Ventura
Ti sad razradjujes neke detalje.
Ja nemam dovoljno podataka da bih pravio verizne poligone funkcionisanja i biznis planove, ali, na osnovu jednog podatka(o neproduktivnosti) sam predlozio ucesce drzave, profitno.
"Malinari" nisu nikakvi "privatni preduzetnici", vec idioti koji petljaju sa privatnim preduzetnistvom, kao prvo.
Do sada su otkup vrsili hladnjacari, preuzimajuci rizike prodaje, ali ako "ekonomski ambasadori" konacno zarade svoje apanaze, hladnjacari ce imati svoj deo zarade.
Iako je vrlo moguce da "hladnjacari" nestanu kao termin i utope se u "preradjivacku industriju".
Doticni ucesnici u lancu malina, ocito ne koriste SVE resurse, a pomoc drzave tesko dobijaju. Kada bi se osim zemlje i brojanja parica ukljucilo vise znanja, organizacije, kreditne ili neke druge drzavne pomoci(plasmana na svetsko trziste, oslobadjanje taksi..carina..), ceo "lanac" bi bio veseliji..
Pod uslovom da drzava ima, kao sto prica, nekakve "strucnjake"...i da joj je vazno "zaposljavanje", izvoz, veci BDP, ali
ISKRENO vazno...
Ako nije..onda nema veze, neka malinari petljaju, neka se preprodavci zovu "hladnjacari", neka jedni varaju druge a treci prve...
Poz
P.S.
Recimo sama nabavka "kap po kap" sistema koji nije mala maca po pitanju cene. Ako bi drzava zbirno nabavila za sve registrovane malinare, zatim oslobodila dazbina, to bi znacajno bilo jeftinije, nego da svaki "preduzetnik" krpi svoju proizvodnju..
Moze u nekoj meri i zadruga da pomogne, ali drzava moze visestruko vise, ako odredi doticnu proizvodnju(a stidljivo i jeste) kao strateski cilj...
A ucesce drzave moze da bude i znacajnije i isplatljivo za budzetske "experte"