@pajapop, svaka ti čast na detaljima. I ja sam hteo to napomenuti ali me je mrzelo da trošim vreme da pišem toliki tekst.
Idemo redom.
Citat:
pajapop:Normalno, da i akumulator mora povremeno da se odrzava.
Sta mi mozemo da uradimo:
1. Da proveravamo zategnutost kaisa na alternatoru. Ako je kais labav, alternator se slabije okrece, i bez obzora sto se gasi lampica na instrument tabli punjenje je slabije. Da bi se lampica ugasila potrebno je oko 0,5 A. Priznajmo, i kad bi nas neko zavrteo na toliki broj obrtaja... zasijali bi. Ako ventilator alternatora na remenici mozes prstom da zakrenes, znaci da je kais labav i mora se zategnuti. Ili kad pritisnes kais alternatora i on se ugiba vise od 2cm, znaci labav je. Voditi racuna da se kod zatezanja ne pretegne jer se tad opterecuju lageri u alternatoru.
To je već malo teže prstom optimalno odrediti zategnutost kaiša. Gde treba da pritisneš prstom? Na sredini između alternatora i radilice motora?
Citat:
pajapop:2. Plus klema na akumulatoru mora biti cista, sulfat prati, a nagomilavanje sulfata ukazuje na slabije punjenje.
Imam digitalni kontroler napona koji se priključuje na upaljač. Valjda će biti dovoljno zapamtiti napon mirovanja akumulatora pre paljenja i napon tokom rada motora.
Moram priznati da PUNTO još nisam dovoljno upoznao s obzirom na viši nivo tehnologije. Vizuelno sam konstatovao da su kleme čiste.
Citat:
pajapop:3. Minus klema mora biti cvrsto stegnuta, a ne onako labavo, kao kod mnogih, kao nije bitno.
Od pre tri godine tj. od kupovine , nisam ni pipnuo te kleme sem ovlašćenog majstora za ugradnju TNG. Ali mislim da je dovoljno stegnut.
Citat:
pajapop:4. Kontrolisati nivo elektrolita u akumulatoru. Celije moraju biti potopljene od 1.5-2 cm. Dolivati samo DESTILOVANU vodu. Svaki akumulator je projektovan i sadrzi elektrolite u odgovarajucoj koncentraciji. Kad se smanji nivo tecnosti u akumulatoru, znaci isparila je voda a ne elektrolit. Dolivanjem obicne vode menja se sastav elektrolita, jer obicna voda prirodno u sebi sadrzi elektrolite. Nekad na trzistu je bilo da se kupi elektrolit. To ne raditi jer mi ne mozemo da odredimo koncentraciju, a samo dolivanjem toga, tek jos je vise povecavamo i ko zna sta tad moze da se desi, sigurno nista dobro. 5. Servisirati alternator po preporucenoj kilometrazi.
E tu je problem.
Ovaj akumulator uopšte nema čepova, tj, kao da je zaptiven. Ne znam da li smem na silu da skinem gornji deo da bih video kog nivoa je elektrolit s obzirom da uopšte za tri godine nije ni pipnut. Šta ako je sad popunjenost elektrolita 50% nakon tolikih vrućina tri zadnja leta, pa kad dođe zima ne može da se upali?
Citat:
pajapop:I treba znati, da akumulator kad se ne koristi gubi oko 1% svoje snage dnevno. Znaci mora se povremeno dopunjavati, na vozilu vozeci, ili sa punjacem.
Ako neko hoce da ga proverava mereci napon sa voltmetrom, odmah da mu kazem da ne vredi. Za merenje napona akumulatora koristi se specijalna viljuska sa odgovarajucim otpornicima. Znaci napon akumulatora se meri pod opterecenjem. Kad se meri obicnim voltmetrom, on ce skoro uvek da pokaze 12v sem ukoliko nije potpuno duboko ispaznjen, a to je kad ti odstoji godinama u nekom podrumu.
Ta provera napona uz pomoć specijalne viljuške uvek nosi za sobom rizik od prevremenog trošenja akumulatora, i nije preporučljivo proveriti na takav način.
Ima jedna šema iz starog broja INFOELEKTRONIKE koja proverava napon pod impulsnim opterećenjem bez ikakvih posledica po akumulator. Uz pomoć takvog voltmetra se može proveriti kvalitet akumulatora u prodavnici pre kupovine.
Citat:
pajapop:Merenje gustine elektrolita boometrom je dobra dijagnostika. Ako nemas napon a gustina je dobra, znaci da je izgubio kapacitet. Ako nemas gustinu u nekoj celiji, znaci da je u njoj kratak spoj. Ako nemas napon ni gustinu, treba da se puni ili treba novi. Ako ga napunis a ne drzi napon, nema kapacitet, potreban je novi. I ja ne znam sta bih jos dodao!
I to je problem s obzirom na zaptivenost kućišta akumulatora bez čepova iako imam bometar.