Da ne ispadne da dižem temu koja je stara, mada ova tema nikada neće prestati da bude aktuelna
dok je ljudi , ali Google na pitanje
koji digitalni merač pritiska uzeti ovu temu izbacuje u samom vrhu, pa da podelim svoje iskustvo od unazad par dana:
Član porodice ima povišeno-normalni pritisak koji ponekad skoči na 150-155 u stanju mirovanja, a u proseku je tu oko 138-140, već nekoliko godina koristi Teleoptikov samomerač, vrlo pouzdan, posebno jer je servisiranje i održavanje veoma jeftino. Međutim, kod prijatelja je merio sa nekim digitalnim i od straha kada taj aparat automatski pumpa često je merio 160-170 (na nervnoj bazi).
Zato je odlučio da i pored svega uzme taj digitalni "da pobedi strah". Uzeo je aparat
Auron HL-888UA, na 12 rata sa učešćem i kamatom izašao je 550 dinara mesečno. Aparat je O.K. ali nekako ne uliva baš poverenje kada se uporedi sa Teleoptikovim, ponekad ume da omane za 10-15, posebno zabrinjava to što ponekad napumpa do 160 (po default-u to radi), da bi zatim dopunio do 200 i na kraju, kada očekujete povišeni rezultat, pokaže izmereno 112 !? Dalji komentari su suvišni. Brat me nije konsultovao pre kupovine, jer sam za taj novac očekivao da će uzeti neki Omron model. Na kraju me je poslušao, posle 2 dana bezbrojnog poređenja (njemu je najviše "krao", a i uzeo ga je upravo zbog sebe), ubedio sam ga da raskine ugovor o kreditu, vrati Auron i uzme Omron M6 Comfort model.
Znači, nebo i zemlja između ova dva uređaja. Prvo, što se tiče cenovne razlike, ona je zaista minimalna u slučaju M6 modela, dok M3 izađe čak i jeftinije! Omron M6 bez učešća i kamate izađe 700 dinara na 12 meseci, mada je i model M3 odličan (500 dinara na 12 rata). M6 je znatno veći, glomazniji i robusniji uređaj, neuporedivo tiši, pumpa pritisak za nekih 20-25% sporije u odnosu na Auron, ali koji se automatski prilagođava prema očekivanom rezultatu merenja (na primer, do 165, 177 i tako dalje, pa sve do 220 max, a iznad toga mora ručna dopuna), samo merenje je neuporedivo brže (za cca. 7-15 sekundi, zaivsno od visine pritiska),
ali ono što je najvažnije u celoj priči: maltene u milimetar se poklapa sa uzastopnim merenjem sa Teleoptikom (mala odstupanja zbog raširene vene se ponekad tolerišu, naravno!). Moja iskrena preporuka za Omron modele za nadlakticu, ako razmišljate o digitalnom uređaju, iako sam prvenstveno pristalica analognih. Kao što je već rečeno, ipak je to japanska firma sa dugom tradicijom tehnike i opreme za automatizaciju.
Prednost digitalnih je što ne morate meriti u tišini, možete u tom smislu biti psihološki malo opušteniji, što ipak znači plahovitim ljudima koji se lako uznemire ili to rade nesvesno. Napomenuo bih na kraju da se kod automatskih digitalnih merača posebna pažnja mora obratiti na postavljanje manžetne. Ne postavlja se kao kod analognih, već se postavlja na dva prsta iznad središnjeg dela lakta, tako da crevo bude po sredini ruke. Pogledajte instrukcione klipove na YouTube-u, ako niste sigurni.
Pogrešno postavljena traka je najveći uzrok pogrešnih merenja. Eto, valjda će ovo iskustvo biti nekome od pomoći, jer sam zahvaljujući ovoj temi i doneo dobru odluku za drugu osobu. Pozdrav i uzdravlje.
[Ovu poruku je menjao Darko A. dana 11.01.2012. u 18:13 GMT+1]