moje preporuke su da se ne kupuje preveliki kapacitet od onoga koji je potreban, jet tada spoljašnja jedinica se često pali i gasi. Ne može da radi na toliko niskim obrtajima koji bi bili potrebni na zadatu temperaturu.
Takođe je važno (po bilo kakvom normalnom proračunu) dodati jednu sledeću jedinicu jaču, a može slobodno i dve. A zašto?
Razlog je da će klima (kompresor) raditi na nižim obrtajima i samim tim će daleko ređe odlaziti u odleđivanje spoljašnje.
Takođe je važno da kada grejna sezona počne, ne gasiti klimu, osim ako niste ceo dan ili više dana u objektu koji se greje.
Ako su spoljašnje temperature ispod -5°C tada klimu koja se koristi za grejanje, uopšte ne gasiti. Ostaviti je na recimo (najmanje) +16°C
Koliko vidim većina FUJITSU klima je fabrički napunjena gasom za 15 metara cevi.
Takođe u uputstvu za montažu se navodi da je poželjno montirati na najmanje 3 metra, pa sve do 20m. udaljenosti spolj/unutr.
Što se tiče maksimalne potrošnje (koliko može da povuče ceo uređaj) opet, da ponovim da je to više nego se navodi u deklaracijama prilikom kupovine. Osim ako ne prekopate pola interneta i ispregledate sve manuale.
Kada Vam stigne klima kući, na spoljašnjoj jedinici piše mnogo više ampera nego na prospektu u prodajnom objektu.
Poslednji pasus iznad sam samo naveo samo usput, jer je više njih pitalo u vezi potrošnje.
Tako se naprimer za ovu 07 navodi da je prosečna potrošnja 600 i kusur vati.
Koliko sam ja uspeo da utvrdim merenjima, došao sam do računice da je prosečna potrošnja oko U REŽIMU ODRŽAVANJA TEMPERATURE:
napolju +10°C do +12°C = 250W (ovo je ujedno i minimum na kome može da radi).
napolju oko +5°C = 350W
napolju oko 2°C = 500W
U režimu kada treba da diže temperaturu prosečna potrošnja joj je oko 1200W i toliko može da troši satima, sve dok se ne približi na zadatu vrednost temperature u objektu.
No sve ovo nije mnogo ni važno, samo sam hteo napomenuti da podaci o potrošnji nisu tačno navedeni, verovatno namerno zbog konkurencije, a onda su me neki mniogo pametni napali ovde, no i to nije ništa važnio i ne jedim se.
U svakom slučaju grejanje na klimu je jeftinije od bilo čega standardnog, ali treba izolovati objekat da bi ušteda bila još veća.
Prethodno sam se grejao na dve kvarcne grejalice, a sada na ovu DžemsBond klimu.
Ranije je trebalo da sa +12 grejalice rade celu noć i ceo dan da podignu temperaturu na +17 i za to vreme potrošile 48kWh.
Sada sa ovom klimom je potrebno oko 3 sata da nagura sa +12 na +19, a za celih 24h potroši 7kWh.
(tu gde mi radi, potrebno mi je svega 19-20°C) pa otud i one brojke gore. Objekat loše izolovan.
MANE grejanja na zidnu klimu:
Užasno me nervira opstrujavanje vazduha.
Toga uopšte nema kada se razvede kanalski sistem po objektu. Niti se čuje "extra super tiha" - piše na kutiji, unutrašnja, koja to uopšte nije, bogami čuje se ..