Citat:
Sava:
Međutim, postoje hiljade vrsta vina na svetu pa ako ti se ne svidi to koje si uzeo nađi neko drugo koje će ti prijati. To ako baš želiš vino. Ti bi da ga "popraviš" vodom. Postoje neke vrste teških vina kao što je recimo Dingač koji se obavezno služi sa bokalom obične vode. Poenta je da ga mešaš u stomaku, ne u čaši. Prvo odabereš vrstu koja ti odgovara recimo cabernet, merlot, game, rizling, krokan, porto... pa onda biraš proizvođača. naći ćeš na kraju neko koje će da ti odgovara bez "popravljanja". Nije isti kvalitet iste sorte grožđa na raznim podnebljima. Uzmi samo vranac pa ćeš videti da su bitno različiti oni iz Srbije, Crne Gore i Makedonije na primer. Osim toga koje vino ćeš da piješ zavisi i od hrane koju konzumiraš pa je recimo porto dezertno vino, a uz divljač ćeš piti neko adekvatno jako vino.
Dodao bih još par stvari na koje treba da se obrati pažnja, ko stvarno želi da popije vhunsko vino. Vino treba da je odležalo, barem godinu, dve. Što kažu što starije to bolje, e pa ne baš. Posle 100 godina malo ima čudan ukus. Tako barem kažu ljudi koji su ga probali.
Sava je pomenu gegrafsko poreklo, i to kako su odredjene sorte dobre u nekom kraju dok druge moguće da nisu. Isto, pozavalac će obratiti pažnju (nakon geografskog porekla) na godinu proizvodnje, i to ne zbog zrenja već što se zna koja je godina bila dobra za vino u kom regionu.
Ove 3 ili više stvari su bitne, ako sam nešto izostavio dodaj te.
Jesu stari Grci i Rimljani mešali vino sa vodom, ali sam siguran da je bilo onih koji su pili čisto. Smatrani su varvarima verovaton zato što su se uvek usvnjili pre od ostalih.
Persijanci nisu sekli vino. Neki kažu da su zato izgubili rat od Grka