Jela koja su homogena bi trebalo grejati na nižim temperaturama, dok retka i tečna mogu na većim snagama. Razlog je što se temperatura jela sporije širi ako je ono gušće, sporija je cirkulacija tečnosti unutar šerpe. Svemu ovome doprinosi i brže zagrevanje indukcijom.
Stoga dolazimo do zaključka da gušća jela mnogo brzo zagore ako se ostavi na jače podešenom.
Grubi primer: pasulj zagrevati na manjoj snazi, dok se supa može zagrevati na većoj snazi.
Ako je šerpa puno manja od nacrtanih ivica ringle nije problem, ali je problem ako je šerpa veća od nacrtanih ivica što će značiti da ivice i stranice šerpe se neće uopšte zagrevati.
Ako je šerpa manja od nacrtane ringle, neće se potrošiti utoliko više energije u nepovrat. Hoće, ali je to merljivo kao statistička greška.
Znači nije problem staviti manju šerpu nego što je nacrtana ringla.
Ako na ringli koja je uključena postoji indukcija (troši struju) dok nema šerpe na ringli - potrošnja je mizerna kao kada auto radi na leru. Čim se stavi šerpa počinje indukcija i samim tim opterećenje indukcionog kalema i potrošnja se povećava. Šerpa je opterećenje kao i ubrzanje kod automobila (grubi primer). Što je šerpa veća i opterećenje je veće (jednostavno objašnjeno da ne zalazimo u detalje i koliko je koja šerpa dobra). Ako se pretera sa veličinom šerpe u odnosu na nacrtanu ringlu na ploči, šerpa se neće ravnomerno zagrevati.
Ako stavite krpu ispod šerpe to znači da ste je odmakli od indukcionog kalema i samim tim oslabili indukciono polje, ali to neće uticati na prekomerno gubljenje energije (isto kao kada bi auto radio samo u leru). Šerpa treba da je što bliže indukcionom kalemu.
Ako je napon u gradskoj električnoj mreži niži, indukciona ploča će slabije grejati, ali neće potrošiti više energije, samo će biti potrebno malko više vremena da ugreje nego da je napon u gradskoj mreži dobar. Za samu elektroniku slabiji napon u mreži ne predstavlja problem, jer savremena elektronika to sve ispegla i dalje funkcioniše kako treba.
Znači da ako je napon u gradskoj električnoj mreži niži, vreme za zagrevanje šerpe će biti duže, ali ne toliko da će se drastično primetiti. Nećete ni primetiti, osim ako ste cepidlaka.
Ako ste "neverni Toma" po pitanju uštede energije naspram klasičnih ringli, znajte samo da običnoj ringli treba oko cirka (lupam) pola minute da tek počne da zagreva šerpu. Indukciona to radi već u prvim sekundama.
Kada šerpu skinete sa obične ringle, ringla je još uvek topla i poprilično vruća ... sva ova energija je bačena u "vetar". Sa indukcione ringle kada skinete šerpu ona je samo topla i mnogo manje energije će odati "u vetar".
Ovo su dve uštede, na početku i na kraju, pa ako istu energiju utroše to znači da je obična ringla ringla trošila 1kW 2 minuta a možda i duže, a indukciona trošila 1kW svega par sekundi.
A ono šta je u sredini, između početka i kraja kuvanja je prenos energije. O prenosu energije pročitaćete na svakom sajtu proizvođača indukcionih ploča. Kod indukcione je prenos energije direktan, a kod obične mehaničkim kontaktom što je mnogo sporije.
Mnoge žene na kraju kuvanja skinu šerpu sa ringle, a ringlu isključe tek kada se sete.
Kod indukcione čim se šerpa skine, u roku jedne sekunde prenos energije se obustavlja. I ne morate gasiti grejno mesto, samo će se ugasiti skorz nakon određenog vremena (zavisi od proizvođača) u svakom slučaju čim šerpu skinete sa ringle, ona će raditi kao auto na leru. To se ne dešava kod obične.
Ja veoma retko kuvam (ustvari nikako) i ne znam koja šerpa je dobra za indukcionu.
Znam samo da u nekoj staroj inox džezvi koja kao da je od papira toliko je tanka, voda za kafu provri brže nego u mikrotalasnoj.
fanzo.org