Citat:
zmajdin:
kepo01
Ono što je prikazano je iskorišćenje kotla, a ne goriva. Ovo drugo - iskorišćenje goriva, odnosno gubici usled "neizgaranja" meri/izračunava se na osnovu izmerene količine ugljen-monoksida po obrascu
Il = α * CO/(CO + CO2),
gde je α specifičan koeficijen za svako gorivo, CO izmerena količina ugljen-monoksida, a CO2 izračunata koncentracija ugljen-dioksida.
Ok, ali ovim nacinom ne dobijamo tacan i validan podatak iskoriscenja energije kotla.
Pored ovoga potrebna je laboratoriski ispitati tacnu energetsku vrednost peleta (ne onu sto pise na dzaku), izmeriti energiju predatu vodi (min. vreme ispitivanja 6 sati rada kotla u kontinuitetu), 20 stepeni temparatura prostorije u kojoj se nalazi kotao, konstantnih 70 stepeni temparatura izlaza, i na osnovu snimljenih podataka matematicki se dobija iskoriscenje energije kotla.
Pored ovoga bitne su vrednosti CO, OGC I prasine u dimu. Ovo su uslovi za dobijanje klase kotla. Sa Vasim parametrima ugljnmonoksida ste u 3 klasi, sto nebi moglo da se koristi u evropskoj uniji, ali to sad nije bitno u ovoj situaciji. Ako bi parametre prilagodimo zakonima, onda samim tim i iskoriscenje varira.
Jos jedan podatak u Vasem slucaju koji ukazuje na iskoriscenje energije je i 150 stepeni temparatura izduvnih gasova, koji se ni u jednom slucaju do sada (bar u nasem iskustvu) ne uklapa u ovako dobar stepen iskoriscenja.
Na zadnjem ispitivanju
Odstupanja na ovaj i laboratoriski nacin merenja mogu biti i do 5% manja.
Ovo je sve iz naseg iskustva koje Vam prenosim sa terena, i nadam se da ce nekome mozda znaciti.
Ovo su poslednja ispitivanja iz TUV laboratorije.
https://imagizer.imageshack.us/v2/523x392q90/922/8jBMpT.jpg
[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 19.04.2017. u 15:04 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 19.04.2017. u 15:05 GMT+1]