Citat:
Informer:
Sve zavisi iz kog se ugla gleda. Ako se gleda iz ugla nekog normalnog i kulturnog naroda onda je to sve ok.
Ali ako se gleda iz ugla naseg ultra-nekulturnog i nevaspitanog naroda onda takve pojave izuzetno bodu oci. Jer, van te televizije nevaspitanje je na svakom koraku:
- bitanga od 13 godina dodje na salter da kupi pljeskavicu i kaze zeni od 50+ godina: "daj mi jednu pljeskavicu".
- udjem u bilo koji privatni objekat i kazem "dobar dan" i sa druge strane cujem "cao"
- udjem u bilo koji drzavni objekat i kazem "dobar dan" i sa druge strane cujem nista
- to da mi se obracaju sa "ti" iako ja uporno forisiram "vi" necu ni da pominjem - to je toliko normalno da niko ne vidi nista lose u tome
Jednom prilikom u Putevima Srbije zena mi je toliko puta rekla "decko" da sam na kraju rekao "gospodjo, pomesali ste me sa nekim - ja nisam vas decko".
Sve ovo sto si naveo moze se doziveti i kao odraz neke nase specificne spontanosti i opustenosti, lezernosti u odnosu prema ljudima i prema zivotu uopste. Nasuprot zapadnjackoj hladnoci i ustogljenosti. A ne kao odraz nekulture i nevaspitanja. Letos kad mi se u basti jednog restorana konobar obratio sa gospodine rekao sam mu da to nije potrebno jer kad vidim ko su sve danas gospoda radije ne bih da budem u tom drustvu. Sta sad treba svi "oficijalno" da se obracamo jedni drugima kao da smo svi zaposleni u nekoj firmi u kojoj je strogim propisima rukovodstva propisano kako se treba obracati "klijentu" i u kojoj su svi u striktno poslovnim odnosima i ne daj boze nesto blize od toga.
Meni je mnogo draze i prijatnije kad mi se neka devojka u radnji obrati se cao jel' mogu nesto da ti pomognem ili sa izvolite gospodine. Ti sto mi kazu gospodine mi deluju kao neki automati kojima je nalozeno da se tako obracaju.
Kao kad pozovem neki korisnicki servis i sacekam da automat nabroji sve opcije da bi dobio uzivo razgovor sa operaterom, i onda kad mi se javi operater tako mi se automatizovano neljudski obraca isto kao da slusam automat kako nabraja opcije.