Ako ćemo "mak na konac", pogledajte lepo definiciju za polje kompleksnih brojeva, kao i kako se definiše imaginarna jedinica. Evo, na primer ovde:
http://imft.ftn.uns.ac.rs/~vanja/old/P4.pdf
Nigde se tu ne pominje koren iz minus jedan, već skup uređenih parova realnih brojeva (a,b) sa operacijama na tom skupu (sabiranje i množenje kao binarne, kao i dve unarne operacije).
Tu se lepo za par (0,1) kaže da predstavlja imaginarnu jedinicu, kao i da je (0,1)·(0,1) = -1.
I gde se tu pominje koren iz minus jedan?
Ono što jeste prihvatljivo je u stvari
, odakle sledi da koren iz -1 ima dve vrednosti, međutim ovde se koren iz -1 posmatra kao koren kompleksnog, a ne koren realnog broja, pa zato ima dva rešenja. Zato se na višem nivou i ne govori o korenu iz -1 kao imaginarnoj jedinici, jer se radi o krenu kompleksnog broja koji ima dve vrednosti, ali se jednakost
uvodi u srednjoj školi kao analogna korenu pozitivnog realnog broja, a i da bi učenici kasnije manje imali problema sa shvatanjem konjugovano-kompleksnih brojeva i sl.
Inače, parovi konjugovano-kompleksnih brojeva su uvek rešenja kubne jednačine sa realnim koeficijentima kada je samo jedno rešenje realno, a i kvadratnih jednačina sa realnim koeficijentima koje nemaju realna rešenja (što je očigledno iz opšte formule za rešenja kada je diskriminanta negativna).
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.