Ostao sam nedorecen kod poslednjeg pisanja na ovu temu:
Nisam se se izvinio, pre svega, samom sebi sto sam naseo na forumske price i hvalospeve raznih Midea i slicnih megamasina od strane samoproglasenih strucnjaka. (Verovatno je slicna situacija i sa drugim temama, ne samo kada su u pitanju klima uredjaji, a najcesce se takve teme vezane za “dobar automobi” zavrsavaju slicno ovoj mojoj:
U pocetku se do neba hvali nekakav novi Hyndai, a prica se okonca sa polovnim Folksvagenom
)
Mada nemam obicaj da prevremeno menjam kupljeno jer cenim i kupujem stvari koje traju, na zamenu Midee sam bio primoran. Ne zato sto mi se u prvoj sezoni pokvarila, jer to moze da se desi i krstenim klima uredjajima, vec zato sto je ona bila jako daleko od onog sto sam ocekivao i od onoga kavim su je forumski strucnjaci predstavljali. Rec je o klimi koja nervira: slaba, bucna spoljna jedinica, defroster sa jako losim algoritmom koji za kratko vreme, na jacim minusima, nakupi leda oko sebe sa kojim ne moze da izadje na kraj pa se efikasnost toliko smanji da je dodatno grejanje, u svakom pogledu, neizbezno.
Primera radi, uz Mideu sam prosle godine, doduse minusi su bili jaci i trajali duze, potrosio dodatnih 1500 m3 plina za grejanje slozenog prostora od oko 150 m2.
Prelaskom na krstenu klimu potrosnja plina je pala na NULA m3
Prosecna temperatura u prostorijama bila je od 19 do 23 C u zavisnosti od spoljne temperature i prostorije u kojoj se ona meri. Nocu je bilo stepen, dva nize.
Pored toga sto klima uredjaj treba biti krsten (ne mora se bas uvek zvati Folksvagen
), veoma je vazno ko i kako je ugradjuje.
Svojim znanjem i inzenjerskim pristupom, a kasnije sam imao prilike da se uverim, i izuzetno pedantnom i strucnim radom, prijatno me je iznenadio, ovde prisutni,
TVRDOGLAVI,
koji je posao obavio krajnje profesionalno.
Uz malu moju asistenciju napravljena je i totalna zvucna izolacija spoljne jedinice (sa vise od 20 dB manje buke od deklarisane). Ako znamo da je buka rezultat biamlifikacije kada se za svaka 3 dB-a dvostruko umanjuje, onda nije tesko izracunati koliko je stvarni efekat njenog smanjenja.
Ovo prakticno znaci da u prostorijama, buku koja se prenosi kroz zidove, ljudsko uho ne moze da registruje, kao da spoljna jedinica uopste ne postoji.
Slusanjem, na primer iz dvorista, udaljena komsijska klima na susednom objektu, svojom bukom u potpunosti prekriva ovo moju.
Postojecu fotografiju sa malo reci, ali na kojoj svako ko zeli i ume da gleda, vidi sve, dopunio sam podacima izmerenim na novugradjenoj klimi.
Ako se podaci analiziraju, najzanimljiviji je onaj o protoku vazha (2500 naspram 730 m3/h) kao i temperaturi istog.
Neko ce primetiti da je Midea deklarisana 12-ica, dok je Nocria 14-ica.
Jeste, tacno je to, razlika u podatku je manje od 10%, ali je zato razlika u isporucenoj toploti 300%.
Bilo bi tu jos mnogo toga da se napise sto ne sadrze tehnicki podaci iz reklamnog materijala proizvodjaca kao sto je na primer da pri spoljnoj temperaturi ispod –10C, Midea ne uspeva isporuciti deklarisanu snagu pa tako iz mreze povuce jedva 900W (po podacima bi to trebalo biti 2kW), dok Fujicu pri istim uslovima radi punim kapacitetom i sa lakocom povlaci preko 3kW svaki put kada je to potrebno, itd.
O tome da je tepsija (donja ploca kucista) kod Fujicua gotovo uvek suva. ili sa jako malo leda, najvise 1cm, dok se kod Midee za kratko vreme led nagomila i preko 10 cm samanjujuci tako ionako vec krajnje sumnjivu efikasnost (cop faktor kod Midee je preko 4), a da pri tome nije razlog taj sto kondenzat ne uspe blagovremeno da istekne, ne treba trositi previse reci.
Ova pojava, recimo, ukazuje da ni algoritam po kome radi defroster, a sto su mogli da su se samo malo potrudili, da naprave, kod nekrstene klime veoma je los.
Nakon sto se svi rezultati i utisci saberu proizilazi da je dvostruko skuplja klima, na kraju, jeftinija.
(Isti slucaj kao koda su automobili u pitanju, i ne samo automobila vec i majstori:
Najjeftiniji je je uvek najskuplji.
)
Staro pravilo se samo potvrdilo.
[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 03.03.2018. u 11:33 GMT+1]