looker-on,
prvi električni automobili su napravljeni oko 30 godina pre rođenja Nikole Tesle. Nisam mogao da nađem da je ikada Nikola Tesla predstavio rešenje automobila na elektro pogon. Izmislio je AC indukcioni motor koji može da se koristi u kolima, ali ne znam da li je sam to učinio.
Naftni lobi nije tako misteriozan kako ti se možda čini. Jednostavno je nafta bila (i još uvek je) pokretač svega na svetu u poslednjih 100 godina. Ko ima naftu može brže da se razvija i da kupuje ili ispumpa još nafte. Kao i zbog drugih resursa ratovi su vođeni i zbog nafte. Obrati pažnju da je za svaki energnet potrebno uložiti određenu energiju da bi došao do njega, preradio ga i dopremio krajnjem korisniku. To sve utiče na njegovu cenu, odnosno koliko je efikasan u finansijskom smislu. Za sada je ugalj neprikosnoven sa koeficijentom 80 (za svaki KW snage koji uložiš u dobijanje uglja, on ti da novih 80 KW energije). Nafta je u najboljim danima (70-tih godina) imala koeficijent 60. Sada je to palo na 12 (nafta se dobije bušenjem u okeanima, na većim dubinama, preradom škriljaca,...), dakle nije više tako lako dostupna. Kada koeficijent padne još više neće biti isplativo eksplatisati naftu iako će je još biti.
Poslednjih godina se solarna energija sve efikasnija i dostupnija. Još uvek je daleko od nafte + mora da se skladišti pa i baterije utiču na krajnju efikasnost. Ali to se sve više menja pošto cena po KW pada eksponencijalno. Solarni lobi će biti malo teže da se oformi pošto je sunce dostupno svima i teško ga je onemogućiti
Doduše neke zemlje imaju više sunčanih dana od drugih. Kao što reče ElektroBoom u jednom videu (parafraziram) "Solarna energija je budućnost. Ne treba da vodimo ratove da oslobodimo naftu na bliskom istoku, treba da vodimo ratove za pustinje pošto tamo ima puno sunca... O vidi: Saudijska Arabija sedi na nafti i ima pustinju! Treba da je oslobodimo!"
Nego što se tiče električnih automobila. Dosta proizvođača je ranije predstavio
koncept električnog automobila, ali niko se nije do Elona Muska odvažio da uloži ogromnu količinu resursa u njihovu masovnu proizvodnju. Danas retko koji proizvođač automobila nema
plan da započne masovnu prozvodnju. Neki su čak i odvojili pozamašan budžet za to. Dakle, nema više nazad...