Citat:
Ivan Dimkovic:
Ne znam zasto uopste ima razlike za nekog "prosecnog Srbendu" da li je virus sinteticki ili "prirodan"?
Mislio sam na priče o teorijama zavere i kako o njima diskutuje neko ko ne ume da pomnoži dva dvocifrena broja.
Jedna od takvih osoba negde pred uvođenje ovog vanrednog stanja u svom brzopletom nabacivanju kojekakvih "činjenica" kaže za Kinu "sad će kod njih tamo zima", onda se na reakciju drugih malo brecnu i zamisli, pa tek nakon 10 sekundi kao mislio na Australiju i one probleme sa požarima... da, da, odjednom sa korona virusa na požare, hoće to.
Pričam o takvim ljudima koji svaku priliku koriste da pričaju bez tačke i zareza u bilo kakvom društvu, ali ne neke smislene i povezane činjenice, već samo da bi oni pričali, a da ostali budu slušaoci.
Jedan od takvih je i ovaj naš nazovi predsednik - bitno je samo on da nešto priča, da li to ima veze sa životom i nekog smisla, koga briga. Kad mu ponestane tema vezanih za njegove nadležnosti (i one po Ustavu i one koje je sam preuzeo), onda krene o tajkunima, opoziciji... i to, onako, sve u nekih 15 minuta do pola sata, tako da normalan čovek na kraju ne zna šta je u stvari bila glavna tema konferencije za štampu.
Nego, u SAD je danas najveći rast, preko 30%, mada su i juče imali blizu 10k, potom Španija oko 22-23%, itd.
Ono što je možda važnije posmatrati je broj kritičnih slučajeva (oni koji su na respiratorima ili imaju relativno lošu kliničku sliku, ne znam na osnovu čega se tako klasifikuju, ali u onoj tabeli na worldometers.info postoji kolona), za Srbiju je to recimo 12, dok je za Italiju 3024, Španiju 2355, Francusku 2082, Kinu čak 1573, a SAD 1040.
Kod nekih zemalja je broj umrlih u prethodnom danu maltene 17-20% kritičnih slučajeva (Italija, Španija, SAD, Švajcarska), a kod nekih je to dosta manje (Francuska 9%, Holandija 8%, Švedska 4%, Belgija 4%, itd.).
U Italiji čak i ako broj umrlih nastavi da opada iz dana u dan, konačan broj će biti preko 10.000, što je katastrofa. Kad sve ovo prođe i kad se budu uradile analize i istrage kako se virus širio, mislim da će neko kinezima morati da udari klempu. Na primeru Italije i Španije u poređenju sa drugim zemljama vidimo koje posledice ima kašnjenje od 2 do 4 sedmice u donošenju pravih mera, a kinezi su duže od mesec dana skrivali da se pojavio novi virus, a i kad su obavestili SZO, niko nije imao predstavu koliko se virus lako širi, neuporedivo lakše od SARS-a.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.