Citat:
Goranto:Stavio si previse goriva u kotao za potrebe trenutnog grejenja.Napolju nije mnogo hladno pa ti i malo treba goriva.Šta ložiš?
Kotao na drva ima bolje iskorištenje samo ako je komora za loženje napunjena. Zaboravljaš da je bitna udaljenost stjenke kotla od plamena.
Citat:
Kada pališ odozgo dim-katran(koji se lepi na stranice kotla,ćunka,dimnjaka je neiskorišćen kada se loži odozdo)mora da prođe kroz žar i visoku temperature i on se zapali i izgori pa ga vise nema na kotlu već je dao energiju što je oko 30% vise za grejanje.Ugalj da bi goreo netreba kiseonik tako da ga klapna regulatora nije sprečila da daje toplotu-energiju a drvo izgara kao gas(katran)pa se pretvori u drveni ugalj.Loženjem odozdo katran samo bacimo a grejemo se na ugalj.Bilo koji kotao bez bafera to nemože da savlada a sa baferom su neki pravi odlikaši a svi odreda štediše!!!
Gorivo kroz koje prolazi zrak u dovoljnoj količini izgara s dobrim postotkom iskorištenja. Ako je prolaz zraka potpomognut ventilatorom koji unosi više od potrebnog zraka prvih 20-30 minuta, tada se drva potpuno zapale i ona na vrhu daju dulji i bolji plamen. Kroz taj plamen prolaze svi plinovi koji izgaraju, katrana nema potpuno izgori. Otvor na gornjim vratima služi za dodatni zrak koji pomaže potpuno izgaranja i zbog toga treba biti otvoren, 1/2 do 1/4. Nakon tih 20-30 minuta ventilator se isključi i proces izgaranja se ne smije prekidati najmanje 1 sat. Nakon 1 sata uključi se ventilator za potpuno izgaranje svega što se pretvorilo u žar.
Za takav način potrebno je koristiti spremnik topline. Za način bez spremnika ne postoji riješenje koje će biti dobro za kotao, ložača, udobnost i sve ostalo što predstavlja centralno grijanje na drva.
Citat:
Da imaš Bafer od bar 1000l sav taj višak energije,koji je naterao kotao ka ključa,bi prešao u njega a kad sve burno pregori iz Bafera bi se vratilo u radijatore.
Kotao od 4 članka je 20 kW, najviše moguća toplinska energije od pune komore za izgaranje može biti 40-45 kWh. 800 litara je dovoljno za takav kotao. Što je manje tople vode u spremniku koja je pun hladne vode, brže se gubi energija tople vode. Zbog toga se treba odrediti optimalna količina vode koja se može akumulirati od jednog izgaranja goriva i nakon toga se troši proizvedena topla voda. Takav način zahtjeva 1 do 3 loženja dnevno, može se i s kotlom od 60-80 kW od jednog izgaranja drva akumulirati 2500 litara tople vode koja se može trošiti neko određeno vrijeme. To svakako nije isto vrijeme kao kada bi 3 puta punili spremnik od 800 litara. Tih 2500 litara će izgubiti hlađenjem više toplinske energije od onih 800, naravno da je i investicija za kotao od 80 kW i spremnik od 2500 litara 3 puta veća od kotla od 20 kW i spremnika od 800 litara.
Količina vode u kotlu koja je ostala nakon izgaranja goriva je 5-10 kWh toplinske energije, najbolje je istu iskoristiti za grijanje, tako da se spremnik ne puni, protok vode samo kroz krug kotla i krug grijanja.