Citat:
zzzz:
Jedna učiteljka (najbolja),a 200 000 prvačićaa je pažljivo sluša!
Isto i za najprestižnije visoke škole svjetskog ranga.
-Cijena školovanja,neka sića.
-Provjera znanja,pouzdano rješivo.
-Socijalna komponenta,rješivo.
-Rangiranje uspješnosti,rješivo.
Izgleda da je to gotovo sigurno u skoroj budućnosti.Ja ne vidim prepreku ovoj neviđenoj verziji racionalizacije.
???
To nije nikakva skora, niti daleka buducnost, a ni sadasnjost ... vec mnogo davna proslost. Nekada davno, negde 1970 i neke, imali smo skolski program na televiziji. Bilo je tu mnogo nasih emisija (Na slovo, na slovo), Bajfordova skola engleskog jezika itd. ali i odlicni prevodi stranih (Opstanak, pa onda BBC-eve emisije sa Dejvidom Belamijem ...). Tada su neki futuristi predvidjali kako ce u 21. veku televizija zameniti ucitelje, skole, diplome ... pa ipak, ni do danas nismo do kraja usavrsili koncept ucenja na daljinu, uprkos tome sto je Internet omogucio interakciju slusalaca s predavacem koju npr. televizija nije imala - zar ne? Recimo, "fraudproof" polaganje ispita na daljinu, pogotovo u zemljama gde se na ispitima vara, laze i prepisuje, je za sada neresiv problem.
Medjutim, ono sto se cesto zaboravlja kada su u pitanju najmladji, je cinjenica da skola, osim one obrazovne ima i podjednako vaznu vaspitnu komponentu. Ucitelj nije samo narator gradiva, vec i vaspitac. Uzor na koji bi deca trebalo da se ugledaju. Barem u teoriji. Praksa je nesto drugo, pogotovo u Srbiji.
Takodje, najskuplje privatne skole u svetu ne koriste nikakvu elektroniku u nastavi sve dok deca ne napune 11-12 godina, vec se insistira na svesci, olovci, kredi, drvenim igrackicama, racunaljkama i ostalim primitivnim pomagalima od pre 200+ godina. U tim skolama deca ostavljaju telefone u posebne kasetice, to se zakljuca na pocetku dana i dobijaju ih tek na kraju dana. U tim skolama sva deca nose iste uniforme, nema firmiranih i brendiranih krpica, patikica od 250 evra, telefona od 1000 ... to mogu da nose van skole, u skoli ne.