Ne moze nikad biti jednostavno niti pravicno.
Stvar je, zapravo, vrlo jednostavna. Ono sto stvari cini komplikovanim su... ljudi. Tako da, dok je ljudi, stvari ce biti komplikovane.
Situacija je ovakva:
- Idealno, pravno lice ne bi uopste trebalo da se oporezuje, zato sto ono distribuiira profit akcionarima, plate radnicima, kupuje materijal (sa cim opet pravi profit snadbevacu ili placaju jos jedan porez - PDV npr.) i sl . - sve te stavke su oporezovane.
Cek, ali zasto onda oporezujemo firme? Iz 2 razloga:
#1 - Kao sto je Jean-Baptiste Colbert (ministar finansija francuske krune) rekao pre 300 godina: umetnost oporezivanja je kao cerupanje guske - kako do najvise perja uz najmanje buke
#2 - Prirode medjunarodne trgovine, gde zemlje imaju autonomne poreske sisteme koji se razlikuju, sto stvara priliku za arbitrazu
Razlog #1 je bio dominirajuci do pre globalizacije - ideja je prosta, umesto da zveknes gradjanina i investitora 40% "flat" - ti lepo prvo malo zveknes "firmu" (zapravo istog tog gradjanina), recimo 15%, pa onda gradjanina direktno recimo 30% kad primi platu ili 20% ako je kapitalna dobit, i tako dalje.
Gradjanin ne primeti skroz odmah koliko na 1 EUR/$/stagod sto zaradi ide drzavi, firme i ovako i onako nisu ljudi - a investitori ce se vec snaci...
Odjednom bolje sve zvuci, a ti i dalje imas preko 50 centi na dolar (ne racunajuci inflaciju koja je prakticno jos jedan porez) - nije lose, a? ;-)
Onda je doslo vreme medjunarodne trgovine, i zbog nedostatka jednog jedinstvenog poreskog sistema imamo ovo sto imamo. Neke zemlje su se profilisale kao poreski rajevi, gde vodi UK (koja drzi vise desetina triliona $ da se zna + bog te pita koliko jos da se ne zna), dok neke druge zemlje imaju jako oporezivanje.
Ovo naravno stvara priliku za razne konstrukcije, mnoge od kojih smo videli u poslednjih 10-20 godina.
Kao kontra mere, lokalne vlasti su razvile sve komplikovanije poreske zakone, pravila o transferima (transfer pricing), povlastice/poreske amnestije i sl. Medjutim nista od ovoga nije bilo efikasno, ali je stvorilo citav sektor i industriju poreskih inspektora, savetnika, konsultanata, racunovodja. I njih sada hranimo i nece oni nigde :-)
Ova nova mera je samo jos jedna bitka u prelivanju para. Ne postoji pravi odgovor sta je "posteno", "dovoljno" ili "fer". Jos je besmislenije pricati o "postenom mestu oporezivanja". Sustina je bila i ostala:
kako ocerupati gusku i zahvatiti sto vise.
Kao i svaka mera, ovo ce imati svoje pobednike i gubitnike. Pobednici ovde, bar u pocetku, ce biti lokalne vlasti kojima ce ostati vise kesa.
Ko ce da gubi? Nisam siguran - te "tax free" pare firme na USA berzi su morale i ovako i ovako da drze napolju i cekaju USA poreske amnestije (koje se obicno desavaju na pocetku mandata GOP predsednika) - 15% uopste nije lose, pitanje je dal i bi bolje prosli u amnestiji.
Mozda manje firme koje su skroz van tih tokova, ali one i nisu bas relevantne za ovu pricu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos:
http://www.digicortex.net/node/17 Gallery:
http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! -
https://github.com/psyq321/PowerMonkey