Seća li se neko onih nestašica električne energije na severu Italije, zbog ispada dalekovoda koji su Italiju povezivali sa ostatkom Evrope?
Problem je u tome što su privatizovali prenos električne energije, razni privatnici i fondovi (tj. "investitori") kupili sisteme za prenos sa idejom da ništa ne ulažu, već samo da naplaćuju korišćenje i što pre povrate uloženo.
U Srbiji je suprotno, priča se o privatizaciji prodaje električne energije (tj. trgovci će kupovati i prodavati), ali će prenos i distribucija ostati javna preduzeća (EPS snadbevanje, Elektromreže Srbije, itd.), kao i sve veće elektrane za proizvodnju.
Španija ima "lepa" iskustva sa privatizacijom vodovodnih preduzeća, otprilike kao da u Srbiji počnemo da privatizujemo "Vodovod" u svakom gradu, a privatnika ne zanima da planira bilo kakve preventivne zamene cevi, a u takvoj situaciji ni država i grad ne bi ništa investirali u vodovodnu mrežu, jer su to prebacili na privatan sektor.
Generalno, postoje oblasti koje nikako ne bi trebale da budu dostupne privatnom sektoru, ali je potrebno da javni sektor bude kvalitetno organizovan i da postoji dobro upravljanje kvalitetno planiranje i sprovođenje održavanja i investicija.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.