Glavno ti je da namestiš osvetljenje samog sebe dok sediš ispred kamere.
Pozadina nije naročito bitna, to je samo pravljenje ambijenta.
I ja sad nesto eksperimentisem sa tim svetlima. Koristim stonu lampu sa dve poluge koja može lako da se namesti u odgovarajuci položaj. U nju sam stavio LED od 40W a ispred LED namestio obican beli papir za stampac kao difuzer (zamenicu ga nekim difuzerom od platna). Tek tad sam dobio dovoljno svetla. Slabije LED nisu bile upotrebljive. Tako da, po mom iskustvu, 40W je minimum.
Ovo svetlo mi stoji sa desne strane negde pod uglom od 45 stepeni, a treba da stavim jos jedno svetlo sa druge strane, mozda malo slabije (ili udaljenije ako stavim istu LED od 40W).
Što se tiče osvetljenja sobe, ta sijalica od 10W ti je preslaba za radnu sobu. Treba ti minimum 25W do 45W. Naravno da treba da namestiš kameru tako da ta sijalica ne uđe u kadar. Najprostije je da stavis panel. Ako ti je do lustera sprovedena instalacija za dva prekidača to je još bolje - stavi dva panela pa uključuj po potrebi.
Možeš i da korsitiš neko svetlo koje ćeš da staviš bilo gde, samo da nije u vidnom polju kamere i usmeriš ga u plafon (ako je plafon beo). Računaj da ti i za to treba dosta jako svetlo. Svojevremeno sam tako osvetljavao sobu sa halogenim video reflektorom od 1 KW i to je bilo dobro. Kasnije mi je crkla lampa u reflektoru pa sam stavio od 500W i to je radilo posao ali nije bilo dobro kao 1KW. Kada koristiš LED ne treba toliko električne snage, ali svakako računaj da treba dosta svetla.
Vrlo je važno da sva svetla budu iste temperature (najbolje oko 5500K). Svetla druge boje stavljaj samo u dekorativne svrhe.