Citat:
niko od nas nije strucnjak specijalizovan za tu oblast. Gromobranske instalacije projektuju "jakostrujasi"
Kao nekadasnji student - strujas, vec sam rekao da je sve to nepouzdano. Prvo sto ti na faksu pokazu je slika mauzoleja na Lovcenu. Stvar je malo povisoka, na nezgodnom mestu ... kada izadjes iz tunela pa do same gradjevine na onom puteljku imas gromobrane na 10tak metara. Grom je sve to omasio i odvalio kubik granita ...
Fakultet je imao i neko "ogledno dobro" tada i statistika nije bila bas povoljna po teoriju ... Posebno su se ti radio-aktivni izbrukali. Zabranjeni zakonom (u Srbiji) od 2009.god. Za uklanjanje bile potrebne neke debele pare ... Bilo i namestenih javnih nabavki ... Negde su obarane te nebavke, negde prosto nije bilo love - tek, ima ih jos po Srbiji!
Za dobar gromobran ti treba dobra zemlja! Dok sam radio u drvnoj industriji znalo se da se uprolece mere te instalacije i gde je veliki otpor vatrogasci zalivaju teren gde su trake ... Traka u tom primorskom krecnjaku, gde celo leto ne padne postena kisa - bacanje para. Kao da si je ukopao u izolator!
Mada su gornje zice na dalekovodima gromobranske, sasvim je uobicajena pojava da grom kokne u faze ili zahvati veci broj zica ... Ceo sistem je dimenzionisan da to prezivi. Pri namatanju tih velikih transformatora pocetni namotaji se razlikuju od ostatka kako nebi probila izolacija pri udaru groma ... javljaju se i blesave sile - treba to izdrzati bez kidanja provodnika.
Najzad, postoji i cinjenica da cesto grom mlatne u drvo i pobije sve ovce 20 metara uokolo. Radi se o ogromnim strujama i isto tako ozbiljnim poljima. Dodjes u situaciju da je napon koraka vise hiljada volti. Jos ako imas neku debelu kajlu oko vrata ... Kada udari grom u sumu, imas trenutno upaljeno vise ari sume. I to drvo gori po celoj zapremini - ne samo spoljasnost.
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..