U Sloveniji i Hrvatskoj su deca najpre ucila latinicu, a potom, u drugom ili trecem razredu, i cirilicu i to onako cisto da imaju predstavu da i to postoji. Kasnije se na tome mahom nije insistiralo. U Sloveniji i Makedoniji srpskohrvatski je bio obavezan sve do raspada SFRJ, a bio je sluzbeni u JNA. Kasnije se tamo nije vise ucio. Slicna stvar i na Kosovu, tamo je srpski zvanicno ukinut 1999, nezvanicno albanski roditelji su bojkotovali nastavu srpskog jos od 1991.
Ja cu ti reci, posto sam bio asistent na beogradskom ETF-u i cesto sam pregledao studentske radove, izvestaje lab. vezbi itd. sto se tada pisalo rukom. Nisam pravio nikakvu statistiku, samo znam da je situacija bila prilicno ravnopravno mesovita, a to je bio period 1994-1999. Verovatno je slicno i sada. Ne znam.
A vezano za samo pismo: negde sam procitao da je pre par godina u Srbiji donet nekakav zakon po kome se u poslovnoj komunikaciji, kao i zvanicnim dokumentima u Srbiji mora da koristi cirilica. Koliko se to zaista postuje? Mogu da zamislim npr. svoje kolege u Telekomu, koji su po tom zakonu - ako se postuje - duzni da cak i tehnicku dkoumentaciju pisu cirilicom! Za one koji to ne znaju - sta mislite, koliko samo moras da druknes <Alt><Shift> tokom pisanja teksta. Pazi - samo u jednoj recenici sigurno 6-7 puta - npr: "Na slici 1-1 je prikazan deo uzorka saobracaja u <Alt><Shift>PCAP<Alt><Shift> formatu, gde se vidi zaglavlje <Alt><Shift>MP-iBGP<Alt><Shift> paketa, uz <Alt><Ahift>MP_NLRI_REACH<Alt><Shift> atribut koji sadrzi prefiks 10.10.10.0/24 oznacen <Alt><Shift>Extended Community<Alt><Shift> tagom 12345:222 ...". Covece, njima mora da su <Alt> i <Shift> tasteri otpali na tastaturama od silne upotrebe ... :-)))
Jedno je biti pismen u 19. veku a jedno u 21-22. veku.
Tu bih se slozio s tobom.
Inace, u poslednjih desetak godina, u psihologiji je objavljena gomila radova na temu kucati ili pisati rukom ... i radjena su nezavisna istrazivanja na mnogim univerzitetima, kao na primer ovo ovde ... i svuda se pokazalo da su studenti koji su na predavanjima koristili svesku imali bolje rezultate na testu nakon samog predavanja od ovih koji su koristili laptop.
Takodje, razni psiholozi, psihijatri, seksijatri, kao i ovi razni lajf-koucevi i kaucevi preporucuju cesto svojim klijentima daju da pisu kojesta o sebi, svojim osecanjima, onome kako se osecaju tokom dana i slicno ... i tu ti uvek preporuce da pises rukom. Koliko sam cuo jednom, u nekoj raspravi na poslu, centri u mozgu zaduzeni za grafomotoriku (pisanje rukom) i kucanje su totalno razliciti, pri cemu je grafomotorika u onom "kreativnom" delu mozga, a kuckanje po tastaturi u "mehanickom". Dimkovic verovatno zna vise o tome ...
E sad, drugi je vic kako ces se osetiti kada pises sam o sebi, pa posle ne mozes da procitas, hahahahahaha ...