Bojan Basic:
"Pa i nije baš tako. Tekst (uglavnom) ne pišemo samo velikim slovima, već koristimo i mala. Ako gledamo ove slike:
https://commons.wikimedia.org/...t_(Gaj%27s_Latin_alphabet).svg i
https://commons.wikimedia.org/...8%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0).svg, slova koja se protežu kroz dva cela „kvadratića“ u latinici su: b, d, dž, đ, f, g, h, j, k, l, lj, nj, p, t (14 komada), a u ćirilici: b, đ, j, r, ć, u ,f (7 komada). Ako ne tražimo cela dva kvadratića nego računamo već čim imalo štrče, onda imaš još 5 latiničkih (č, ć, i, š, ž; ukupno 19) i još 3 ćirilička (d, c, dž; ukupno 10). Dakle, ipak postoji osetna razlika."
Ok, nek je tako, tj. jeste tako, ali onda iz istih razloga koje si naveo ispada da je u stvari latinica kitnjastija, i to empirijski utvrđeno sa 19 slova prema 10, a ne kao što pisac umišlja da je ćirilica, pa je pitanje šta se on odlučio već u trećem razredu za komplikovaniji sistem, te takođe zašto bi se bilo ko odlučio za komplikovaniji sistem u pisanju. Ok, danas više kucamo, i tastature su pretežno english latinične, ili kombinacija ..
Citat:
B3R1:
Od tada je svakom detetu ostavljena sloboda da pise kako hoce, s tim da su ona 4 godisnja sastava iz srpskog jezika, sto smo ih pisali u onim plavim vezbankama, morala da se pisu naizmenicno - npr. prvi cirilicom, drugi latinicom i tako u krug. Insistiralo se da svako dete nauci da pise podjednako dobro koristeci oba pisma i da ih ne mesa. Ja licno sam koristio cirilicu kasnije i u gimnaziji i na studijama za hvatanje beleski ... sve do odlaska iz zemlje kada sam prestao da aktivno pisem rukom bilo sta.
Da, tačno je bilo naizmenično, dobro si se setio, a podsetio si me šta me nerviralo oko toga, i naravno zapovesti da ne smeju da se mešaju slova i sistemi ... :
Pisali smo "pisanim slovima", a u tom sistemu .. ćirilično b je identično kao ćirilično d, samo zarotirano za 180 stepeni, a latinično g identično ćiriličnom d, s tim što latinično d je kao odraz u ogledalu ćiriličnih b i d samo po različitim osama .. prosek vade ćirilično g i latinično b, jer su bar oni jednoznačni .. Pa onda u ćirilici ako ne paziš, u ti ispadne isto kao c, moraš da zastaneš i napraviš dobru petlju na c da bi se razlikovalo .. i slične stvari ..
Citat:
djoka_l:
A Plan for the Improvement of English Spelling
by Mark Twain
Fainali, xen, aafte sam 20 iers ov orxogrefkl riform, wi wud hev a lojikl, kohirnt speling in ius xrewawt xe Ingliy-spiking werld.
Pa dobro, pazi, verujem da je razmišljao na temu, pogotovo što se družio sa Teslom koji je mogao da ga inspiriše na to i da mu informacije, pa kad je video da nema ništa od tog posla okrenuo na šalu. Ono deluje rogobatno, ali samo iz ugla gledanja današnjeg engleskog, kad bi uveli Vanderbiltovo pravilo ili kako se već zove, posle par generacija bilo bi im savršeno prirodno, i čudili bi se da je ikad bilo drugačije. Mogli bi da čitaju i pišu već od drugog razreda osnovne, a ne da sriču i speliju do osmog, ono jes, nije nužno da baš svako zna da čita i piše, vidi mi u šta se pretvorili, sve filozof do filozofa koji zna da uredi čitav svet, a ne zna da počisti u dvorištu ..
Takođe je rogobatno kad se žale na svoju gramatiku, pravopis, izgovor, imaju onih par pesmica gde navode dublete reči koji se slično pišu a značajno različito izgovaraju, i obrnuto, koje se značajno različito pišu, a skoro istovetno izgovaraju .. i tu skoro da nema nikakvog pravila zašto je nešto na neki način, već sve napamet ..
Nemoj da pricas?