Sto se istorije tice, mislim da smo obojica rekli dovoljno, ne slazemo se - postoji vise skola misljenja sa svojim argumentima i to je to.
Evo jednog rada koji opisuje nesto slicno sto i ja mislim:
https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0803/0803.4245.pdf - naravno, misljenje kao i svako drugo.
Kljucno, svodi se na definiciju nauke kao ljudske discipline, u zavisnosti od toga koliko je ta definicija restriktivna zavisi i da li ces istoriju smatrati za nauku ili ne. Ja mislim da takva vrsta razvodnjavanja pojmova ne nosi nista pozitivno, zato sto fundamentalno ne menja istinu o nekoj ljudskoj aktivnosti i kvalitativnim razlikama izmedju te aktivnosti i drugih sa kojima deli "prosirenu" familiju. Prosirenjem kriterijuma sta se smatra za naukom se ne dobija nista sustinski, osim zadovoljavanja ljudskih interesa koji nista nemaju sa naucnom metodom ili ciljevima nauke kao ljudske aktivnosti.
I dalje metode i rezultati takvih 'naucnih' aktivnosti ne zadovoljavaju kriterijume koje zadovoljavaju metode i rezultati rigoroznijih disciplina koje su smatrane za naukom i pod uzom definicijom, samo se neko negde dogovorio da to nije problem. All takav dogovor obezvredjuje sam smisao pojma 'nauka' i onoga sta bi naucne discipline trebale da podrazumevaju. Svaka akcija ima reakciju i reakcija tj. epilog toga je skoriji bum "kargo kult" disciplina sa "naucnim prizvukom" sa povecanim sansama za greske (slucajne ili namerne) zato sto imaju manje rigorozne metode, nize kriterijume za uzimanje rezultata za ispravne i cesto nemaju nacin osporavanja tih rezultata (ili je sam metod osporavanja, kada postoji, falican).
Citat:
Ma naravno, ali ako je tvoje objašnjenje sukoba na relaciji narod država: fundamentalno neslaganje i upitan odnos snaga, onda da imam u vidu da je to tako normalno, i da ne mogu ništa da učinim da promenim? Takve su države i narodi jednom rečju?
Nemam pojma koji problemi tebe muce u relaciji sa drzavom i da li mozes nesto da uradis, to samo ti znas.
Ono sto je sigurno je da je protest jedna od formi koje su prihvacene u ovom delu sveta i to je nesto sto i ti ljudi u Francuskoj koriste.
Sasvim je normalno da postoji fundamentalno neslaganje bar u nekim pitanjima izmedju pojedinca, grupe pojedinaca i same drzave iz prostog razloga sto drzavna politika jeste rezultat kompromisa ili sile izmedju raznih interesa.
Cak i u najgorim diktaturama ta neslaganja i dalje postoje, samo nije dozvoljeno o njima govoriti javno ili koristiti neke forme pritisaka koje su dostupne na drugim mestima zbog asimetrije u odnosu snaga drzavnog aparata i pojedinaca. U domenu funkcionisanja drzave i formulacije i sprovodjenja zakona, zapravo, postoji mnogo vise tacaka koje su kompromis i koje imaju svoje protivnike od stvari oko kojih se svi slazu. To je verovatno posledica same ljudske prirode i razlicitosti izmedju individua.
Evo samo na ovoj temi su se postavila neka pitanja oko kojih se sagovornici apsolutno ne slazu. Teme poput abortusa su visoko polarisuce zato sto misljenja hoce da budu dijametralno suprotna. Kakvu god politiku sprovodio oko toga, neminovno je da ce imati ljude koji se sa tom politikom ne slazu, u manjoj ili vecoj meri. Pitanje penzionog doba je mozda nesto manje polarisuce (obicno) ali isto tako, nije nesto oko cega bi se slozilo 100% stanovnistva. Pogotovu ne kada bilo kakva regulativa na tom polju proizvodi dobitnike i gubitnike.
Davno je proslo vreme kada se takva neslaganja 'resavaju' proglasavanjem propisa kao 'bogom danim' tj. sa kodifikovanom "nepogresivoscu vladara". Umesto toga, imas razne forme politicke borbe i protesta u slucaju neslaganja.
[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.11.2023. u 18:55 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos:
http://www.digicortex.net/node/17 Gallery:
http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! -
https://github.com/psyq321/PowerMonkey