Citat:
Ivan Dimkovic:Sad pogledah linkovani dokument. Zapravo, dokument ne prica o muzickom takmicenju, vec o siroj ideji (koja je tada bila poznata kao 'Eurovision' pre nego sto je to postao sinonim za muzicko takmicenje kreirano od strane organizacije) koja je implementirana od strane EBU i ticala se razmene TV programa izmedju drzava.
To sam i pretpostavljao, nisam imao vremena da iscitam sve ... video sam samo semu mreze.
Citat:
Danas u vreme potpune globalne povezanosti to deluje trivijalno, ali u tom momentu (pocetak 50-tih) je to bila prilicno revolucionarna ideja koja je dosta kulturno uticala na razvoj kontinenta.
Apsolutno! Treba imati u vidu da je u to vreme jedino moguce resenje za prenos TV signala bilo zasnovano na FDM / FM arhitekturi (FDM = frekvencijski multipleks, FM = frekvencijska modulacija), a razmena je isla iskljucivo zemaljskim putem (prvi vestacki satelit, cak ne ni za telekomuinkacije, vec prvi objekat u svemiru opste - Sputnik-1 - je lansiran tek 1957).
Inace, Evrovizija je imala i neke druge lepe zajednicke projekte. Mozda se stariji secaju Igara bez granica (Jeux sans frontieres) - francuski projekat. Jugoslavija je aktivno ucestvovala u Igrama bez granica, par puta se to odrzalo i u Beogradu. :-)
Ja sam to pratio, tada kao klinac od 10-15 godina, bilo je bas zabavno.
Citat:
Inace, JRT (ko se seca - ja nesto malo posto sam bio dete, kontam da si ti B3R1 upamtio mnogo vise od njihovog programa) je bila jedan od osnivaca EBU-a - zapravo SFRJ je bila jedina socijalisticka drzava koja je bila osnivac EBU-a (to se nekako bas potrefilo da bude u isto vreme kada se SFRJ preorijentisala na zapad, pa je verovatno ucestvovanje u EBU osnivanju bio deo diplomatskog 'paketa' zblizavanja).
Pa skoro tako, ali ne bas sasvim. Posto su meni i majka i otac (oboje pokojni) radili na RT Beograd skoro od osnivanja, evo mog mozaika, na osnovu nekih nepovezanih prica koje sam cuo kod kuce:
Pre II svetskog rata, cini mi se 1938, Philips je prvi put demonstrirao ceo sistem za emitovanje i prijem tv signala na Beogradskom Sajmu (na Starom Sajmistu - da ne bude zabune). Tu su mnogi prvi put videli tu tehnologiju uopste.
Nakon II svetskog rata ljudi iz Titovog okruzenja su hteli da Jugoslavija dobije svoju televiziju sto pre. Tadasnja Jugoslavija je mogla da bira izmedju sovjetskog i zapadnog resenja. Sovjeti su jos pre WW2 imali operativnu televiziju u Moskvi i Lenjngradu i svakako su imali tehnicka i programska iskustva u tome, tako da je malo falilo da se televizija realizuje njihovom tehnologijom. Medjutim, onda je dosla 1948 ...
Drugi problem je bio nedostatak znanja kod nasih. Posto su Sovjeti u to vreme sva svoja tehnicka znanja o televiziji drzali kao strogu tajnost za Jugoslaviju, jedino mesto gde se sve to moglo nauciti su bili sastanci zapadnoevropskih tv-emitera - asocijacije koja je kasnije prerasla u EBU / Eurovision. Nasi inzenjeri su poceli da idu na te sastanke jos od 1952 i tada su i tu su ih stranci direktno pitali: "Da li ste zainteresovani da nam se prikljucite, kao drzava?". Naravno, odmah su dobili blagoslov da kazu DA. Doduse, nisu imali previse izbora, jer - kao sto rekoh - sa Sovjetima nije ni moglo da se saradjuje.
Drugi moguci razlog je sto su nasi inzenjeri gurali PAL, dok su Francuzi i Sovjeti podrzavali SECAM ... Da li je to uzrok ili posledica - to vec ne znam.
Uzgred, ako guglate okolo naci cete podatak da je prva TV stanica u bivsoj Jugi bio TV Zagreb, a ne Beograd. :-) E to vec jeste 100% politicka odluka - zapravo, Hrvati su od samog pocetka negodovali zbog toga sto su glavnu rec u svim komisijama za uvodjenje tv vodili predstavnici Beograda - smatrali su da je cela ta prica totalno inertna, odlucivanje presporo i tvrdili su da bi oni samostalno uveli televiziju mnogo brze i efikasnije. Kardelj im je dao blagoslov da se izdvoje iz zajednickog projekta ... i tako ...
[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 13.05.2024. u 16:48 GMT+1]