Lepo reče Berislav, u nekim zemljama kafane rade 0-24, kao i mnogo toga drugog, a negde restorani rade tek od 5 popodne i nikada do iza ponoći, pa sve to kad uđe u statistiku, ispada da neki imaju duplo više radnih sati.
Međutim, gde recimo mi u Srbiji imamo evidenciju koliko je radno vreme konobara, kuvara, koliko sati u sedmici oni rade, ili koliko sati sedmično radi frizer(ka), itd.
Zvanična statistika je jedno, realni podaci drugo.
Takođe, imaš u Srbiji firme gde radno vreme traje 9 sati (npr. od 7 ujutru do 4 popodne), ali radnici imaju sat vremena za ručak, plus radi se i subotom, pa ispada da tu radnici imaju 54 radna sata sedmično, a u stvari imaju 48 realnih sati, jer je 6 sati otpalo na pauzu, međutim možda se u statistici gleda radno vreme (koliko sati si proveo na poslu).
Sa druge strane, u nekim italijanskim firmama imaju tipa 2 sata između jutarnje i večernje smene, pa svi odu kući na ručak i potom se vrate nazad u firmu. Na nekom YT kanalu o raznim zanimanjima u Japanu, mislim da je autor neki brazilac, većina zaposlenih radi od ujutru do uveče, ali imaju sat ili čak dva za ručak plus da malo dremnu, pa je i tu pitanje da li tih 2 sata ulazi u radno vreme ili se ne računa.
Za IT sektor može da se računa i "efikasno radno vreme", kad u aplikaciji za praćenje rada na projektu klikneš da radiš na implementaciji zahteva, code review, testiranju ili šta ti je već zadatak, pa do trenutka kad klikneš da si prekinuo rad zbog pauze za kafu, nekog sporednog sastanka i sl. Da li je "rad" samo taj period kad konkretno radiš na tasku, ili je rad svo vreme koje si proveo u firmi, jer i dok igraš stoni fudbal, možda razmišljaš o rešenju nekog problema na projektu, dok recimo šalteruša u pošti nema šta da razmišlja o poslu kada nije na šalteru.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.