Citat:
glackop:
Gti2 tako je,ali sad da pitam ove gore hemicare par pitanja...Zasto invertorske klime nemaju kondezator,i koja je razlika izmedju AC i DC klima?Molim bez Guglanja samo iz glave.
AC/DC je jedna mnogo dobra grupa, iz Australije. Evo, u toku je evropska turneja povodom 50-to godišnjice osnivanja i rada.
Kad su smišljali ime grupe, verovatno nisu mogli da smisle neko dobro ime, ali tu je bio neki adapter, pa su na njemu videli AC/DC i - bingo! To je to!
Ali, ajde, šalu na stranu, da ti objasnim neke tehničke stvari:
AC - Alternative current ili NAIZMENIČNA STRUJA (ona iz zida, svejedno dal' je trofazna ili monofazna)
DC - Direct current ili DIREKTNA STRUJA (ona iz baterija, akumulatora, ili iz zida, ali preko adaptera, tj. ispravljača)
Ako kompresor pogoni motor na naizmeničnu struju, onda je to AC klima. Onda motor ima kondenzator koji je neophodan za start i rad. (kondenzator "pomera fazu", ali to sad nije previše bitno)
Ako kompresor pogoni motor na jednosmernu struju, onda je to DC klima. Onda mora biti ugrađen i ispravljač, tj. ispravljačke diode. A motor ima četkice.
Ako kompresor pogoni inverterski motor na jednosmernu struju, onda je to Inverter klima. Nije potreban kondenzator za rad, niti ima četkice.
Svaki motor ima svoje prednosti i mane. U zavisnosti od potrebe, namere, tehničkih specifikacija, budžeta (planirane cene proizvodnje) ugrađuje se ovaj ili onaj motor.
Istini za volju, treba još pomenuti da postoje i naizmenični motori koji nisu indukcioni "kavezni", nego imaju četkice.
Dakle, nemaju kondenzator, nego četkice. Oni mogu da oslobode veću snagu, i imaju regulaciju snage/obrtaja.
Naravno, postoji još čitav niz drugih, različitih elektromotora koji su svoju primenu našli u raznim uređajima.
Čovečanstvo pokreću elektromotori!
Paralela sa veš mašinama
U veš mašine se do pre oko dvadesetak godina ugrađivao skoro isključivo kavezni indukcioni motor (Teslin), koji je radio na mrežnu struju 220V 50Hz
Prednosti: jednostavan, jeftin, nema četkice, tih, neuništiv (90% motora nadživi veš mašinu)
Mane: za pokretanje i rad je potreban kondenzator (već više puta pomenut), ne može da se reguliše brzina, ne može da oslobodi veću snagu za isti gabarit motora.
Posledica pomenutih mana: mašine su imale do oko 600 obrtaja centrifuge, a količina veša do oko 5kg.
Onda su proizvođači taj batalili pa su uveli motor sa četkicama
Prednosti: može da oslobodi veću snagu za manji gabarit, može da se reguliše brzina, nema kondenzator
Mane: ima četkice koje se troše, bučan je, skuplji je, nije pouzdan kao indukcioni
Rešene prethodne mane: mašine sad imaju do 1.400 obrtaja centrifuge, a količina veša ide do 10 i više kg. Sve to omogućava snažan motor.
Onda su proizvođači taj batalili pa su uveli jednosmeran motor bez četkica "brushless" ili "inverter"
Prednosti: može da oslobodi veću snagu za manji gabarit, može da se reguliše brzina, nema kondenzator niti četkice koje se troše, tih je i pouzdan
On takoreći nema mane, osim što je skup.
Rešene prethodne mane: tih je i nema potrošne četkice. Čak i manje troši struje, tj. veći mu je stepen korisnog dejstva.
Brushless tj. inverter tehnologija bila je poznata od samog početka istraživanja struje i elektromagnetizma. Doduše nije imala taj komercijalni naziv.
Ali, moralo je da prođe mnogo godina dok tehnologija proizvodnje stalnih magneta nije uznapredovala, i omogućila izradu veoma, veoma jakih magneta (neodijum i slično) koji su bili dovoljno dobri za ugradnju u motore za belu tehniku.
Takođe, možda si čuo, sad se i ručni alati prave u brushless tehnologiji (isto što i inverter).
Te bušilice/šrafilice/odvrtači imaju relativno male ali veoma jake motore, bez četkica - trajne i pouzdane, koji troše manje struje i štede bateriju.
[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 30.07.2024. u 12:46 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji