Citat:
mjanjic: Mislim da je pogrešno tumačenje citirane rečenice na engleskom, sve pomenute lokacije su pogodne za "large-scale mining", ne samo Ukrajina i Srbija, jer za to je prvi uslov da ima dovoljno naslaga da bi takav projekat bio isplativ.
Ne bih rekao da sam pogrešno protumačio, znaš onu čuvenu rečenicu iz proročišta u Delfiju a pred bitku: Ići ćeš pobediti nećeš poginuti, nešto na tu foru, pa u zavisnosti od toga gde se stavi zarez dobija se značenje da će pobediti ili da će poginuti.
Tako i ovde, nabrajanje depozita je završeno sa and i zarez, a Srbija i Ukrajina izdvojene kao "pogodne" za large scale projects. Takođe svi prethodni depoziti su navedeni poimence pokrajina gde se depozit nalazi (Ekstramadura, Carinthia, Uper Rhine, Alsace) a samo Srbija i Ukrajina onako đuture, cela zemlja je pogodna, samo se ne zna po kom kriterijumu, valjda po korupciji. Takođe Srbija i Ukrajina su povezane još jednim veznikom "and", large scale se odnosi na njih.
"There are also lithium deposits in Extremadura in Spain, Carinthia in Austria, the Upper Rhine in south-west Germany
and Alsace in France
, Serbia and Ukraine that are suitable for large-scale mining."
Da je kao što pišeš rečenica bi izgledala ovako nekako:
There are also lithium deposits in Extremadura in Spain, Carinthia in Austria, the Upper Rhine in south-west Germany, Alsace in France, Jadar in Serbia and xyz in Ukraine, that are suitable for large-scale mining.
Tj. bilo bi samo jedno "and" na kraju nabrajanja, pa bi se deposits i large scale odnosilo na sve nabrojane?
Citat:
tdusko: Pa onaj visokonaponski Südlink sto je trebalo da poveze sever i jug zemlje nije napravljen jer je ekipa iz Bavarske nasuskala neke neuke seljane te su se ovi pobunili, izasli na ulice i rekli nece nama djavolski elektroni iznad glave da trce. Tesko za poverovati, ali ovo je istinita prica i tek sada je projekat reaktiviran, ali ce izgleda kabal da ide ispod zemlje sto je mnogo skuplje :)
E pa lokalna zajednica se uvek prva pita, bili uki ili neuki, ne bi voleo da neko traži naftu u tvom dvorištu bez tvoje dozvole?
Ali ne mogu da odolim a da ne pitam na koji način je to projekat "skuplji" ako kabal ide ispod zemlje? Plaćaš svojim firmama da kopaju i polažu, radnici tvoje firme troše u lokalu u tvojim prodavnicama, one plaćaju porez tvojoj državi, tj. to je neka da kažem unutrašnja ekonomija gde se samo pare vrte između građana i države, na koji način je to skuplje?
Ne podižeš metalne dalokovode, koji koštaju ako ih uvoziš, ne treba ti stručna radna snaga za iste, zapošljavaš više ljudi za kopanje, i to po mogućstvu migranata, smanjuješ nezaposlenost, državi se isplati da smanji nezaposlenost, jesi li siguran da polaganje kabla u zemlju zapravo nije i jeftinije i bolje?
Nemoj da pricas?