Citat:
Turmen: Ovo je tačno - je l sme neko da se kladi da je "hram svetog Žeksa" kvalitetno odrađen, da su dobri profili, dobri proračuni? Mišljenja sam da nije nestručnost, nego lopovluk. Mada koliko je stručnjaka sa kupljenim diplomama napredni nakon izbacio, nije isključeno da će i to potemkinovo selo da podleti pod prvim jačim vetrom.
Postoji sitna, ali bitna razlika izmedju Zeksovog dvorca i zeleznicke stanice. Zeksov dvorac je privatna investicija, on je to za sebe zidao, svojim parama. Oko tog objekta nema niceg drugog, tako da i ako se urusi male su sanse da ce bilo ko nastradati. Osim vlasnika koji tu zivi. Ako je bas toliki baksuz da se tu zadesi kada krene urusavanje. Sto je opet mala verovatnoca.
Medjutim, zeleznicka stanica je
objekat javne infrastrukture, nesto gde godisnje prodje par stotina hiljada ljudi, ako ne i vise. To je gradjeno novcem poreskih obveznika.
Sto se tice diploma, one nisu kupljene. Nisam jos cuo da postoji privatni gradjevinski fakultet. Ali ima i tu nesto zanimljivo:
https://n1info.rs/vesti/gradje...ta-s-licencom-za-konstrukciju/
Za neupucene: postoji nesto sto se zove
Inzenjerska komora kod koje se polaze
strucni ispit za projektante i izvodjace, kao i odgovarajuce
licence. Doduse, u vreme kada sam ja to polagao (1998) tu se ipak znao neki kakav-takav red i uslovi za sticanje tog papira su bili daleko strozi. O vremenu mrskih nam komunista (do 1988) da i ne govorimo - to je bio ozbiljan ispit, morao si da iscitas i po 20 knjizurina sa standardima itd. Medjutim, gledajuci
ove uslove danas - posmatram samo ovo iz moje uze struke - pa to se ne zna ni ko pije ni ko placa! Evo, razrogacio sam oci citam na str. 19 - licenca 353 - Odgovorni projektant telekomunikacionih mreza i sistema, uslov: ETF - smerovi: Telekomuikacije (OK), Racunarska tehnika (isto tako OK), ali - "Smer za elektrotehnicke materijale i tehnologije" (WTF?!).
E sad, objekti - tacnije sistemi kojima se ja bavim (IP/MPLS mreze) ne ugrozavaju niciji zivot, niti zdravlje. Ako ja zabrljam na svom poslu, mozda ce neko ostati bez Interneta neko vreme, tinejdzeri ce vristati i lupati vratima, a mozda ce i neciji biznis pretrpeti finansijsku stetu ... ali pare nisu zivot, odnosno nikome nece odleteti glava s ramena. Tako da cak i ako neki priuceni inzenjer masinstva jednog dana projektnuje neku mrezu - odradice posao. Dok svi koji imaju bilo kakvih dodirnih tacaka s gradjevinskim radovima ili elektroinstalacijama bilo koje vrste, imaju mnogo vecu odgovornost, jer njihove greske odnose zivote, kao sto smo to videli. I tu ne sme da bude nikakve tolerancije.
Gradjevinski fakultet pokriva dva totalno razdvojena dela struke - niskogradnju (putevi, pruge itd.) i visokogradnju (zgrade i mostovi). To su dve totalno razlicite oblasti. Neko ko zavrsi GRF svakako zna i jedno i drugo, ali - na teorijskom nivou. Vec posle par godina onaj ko se bavi zgradama resava stepenista, balkone, krovove, nosece zidove, stubove itd. i nema blage veze sa projektovanjem puteva i pruga. I obrnuto.
Uostalom, da li biste za bolove u bubregu otisli kod ortopeda, a za bol u uhu kod urologa ili kardiologa? Ako ne biste, zasto se onda po nasim firmama i dalje vode dijalozi u stilu:
- Jesi li ti inz
Injer (sa "I" obavezno)?
- Jesam.
- Ajde, pogledaj mi grejalicu, ne radi mi ...
- Pa ja sam inz
Enjer informacionih sistema, nemam pojma o instalacijama, ja se bavim bazama podataka i ...
- Sta bre nemas pojma? Jesi li inz
Injer ili nisi? Imas diplomu ETF-a, bre !!! Ajd, mrsh' tamo za sto i snadji se!
- Pa nikada nisam ovo radio.
- Nauci za 15 minuta, hladno mi je! Ako ne znas, pogledaj na YT kako se to radi i snadji se! Imam samo tebe ovde! Nije ti ovo Nemacka, da mogu da zaposliim 10 fah-idiota, svakog za pojednu struku. A usput, pogledaj mi i projekat vodoinstalacija ... inzinjer si, snaci ces se!
Karikiram, ali nije daleko od istine. I u ovom slucaju neko je toj zeni koja je potpisala glavni porjekat rekao "snadji se - nemam drugog coveka". I ako je to istina - taj treba itekako da odgovara. Kazem trebalo bi. Praksa ce, nazalost, biti nesto drugo. A evo i zasto bi trebalo da odgovara:
Osim
personalnih licenci za projektante i izvodjace postoje i
licence za preduzeca, odnosno projektantske biroe. Znaci, da bi firma dobila licencu za projektovanje ili izvodjenje odredjenih radova mora da medju zaposlenima ima odredjeni broj licenciranih inzenjera. Znaci, u ovom slucaju 310 - gradjevinski konstruktori. I za razliku od
personalnih licenci, koje su trajne (a ne bi trebalo to da budu - po meni licenca mora da ima ograniceni rok trajanja i da se obnavlja - bas poput CCIE / JNCIE sertifikata ... i to barem 3 puta dok ne zaradis trajnu) -
licence za firmu se periodicno obnavljaju. Ali tek na npr. 5 ili 10 godina koliko se secam.
I tu dolazimo do rupe u tom pravilniku: firma stekne licencu npr. 2015. kada medju zaposlenima ima 3 inzenjera s licencom 310 (visokogradnja) i troje sa 312 (niskogradnja). U medjuvremenu, ovi konstruktori (310) daju gazdi nogu i odu, ostaju mu niskograditelji ... i preko partije na vlasti mu uleti sjajan projekat. Gazda trlja ruke, ima sve papire, jer mu licenca za firmu i dalje vazi ... ali nema vise odgovarajuce ljude. I onda bude:
- Dodji ovamo, od sutra radis stanicu.
- Ali ja radim samo pruge, a ne i stanice.
- Pa jesi li inzinjer ili nisi? Mrsh tamo za sto i snadji se. Ako ne znas, proguglaj malo i nauci, imas nedelju dana!
Ne kazem da je to ovog puta bio slucaj, ali da toga ima po srpskim firmama - ima.
Tako da ako je preduzece steklo licencu, a projektanti su otisli - gazda ne moze da odgovara po pitanju nedostatka strucnih kadrova. On ima licencu, s pravne strane je pokriven.
Inzenjeri koji su potpisali projekat za koji nemaju ovlascenje, nazalost, mogu ... ali oni su to verovatno uradili iz straha da ne izgube posao. I sto je najgore, na kraju ce bas njih osuditi kao najvece krivce za sve to, jer jbg neko mora da odgovara. Bez obzira sto su oni mozda odradili svoj tehnicki deo posla 100% korektno. Gazda i svi iznad njega ce se izvuci.
[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 04.11.2024. u 12:02 GMT+1]