Znam da je Atlantik grupa nenormalno podigla marže, dok manje piljarnice nekim kanalima nabavljaju robu direktno od proizvođača i tako dobijaju istu znatno jeftinije.
Ista priča je i sa nekim drugim distributerima, uostalom da proverimo recimo ko je sada vlasnik C kafe i Grand kafe, da se malo okrenemo nekim lokalnim brendovima, da maksimalno ignorišemo supermarkete gde nas prave budalama šetajući cene svaki dan gore-dole (recimo, video sam više puta sa određenim artiklima u Maksiju da se to dešava, takođe ovde kod mene DIS ima nenormalne cene pojedinih artikala, čak sam čuo da će da se zatvori i da će tu biti još jedan Lidl, a sećam se kad su iz okolnih gradova dolazili tu u DIS vikendom i kad je radilo po 6-8 kasa, a zadnjih 5-6 godina radi po jedna kasa, eventualno dve).
Sad većina manjih piljarnica ima POS terminale, tako da se može platiti karticom, te nema razloga da se zaobilaze, a vrlo često imaju poprilično niže cene nekih artikala, posebno recimo suhomesnati proizvodi (ok, nema uvek veliki izbor, ali ima poneka piljarnica recimo 2 vrste pršute, od kojih je jedna sasvim ok kvaliteta, boljeg nego u supermarketima gde su im suhomesnati proizvodi na meru ukusa kao da su bajati i ukvareni).
Sad recimo ima specijalizovanih prodavnica gde se prodaje samo voće i povrće, često bude povoljnije nego u bilo kojoj drugo prodavnici, a pošto imaju solidan promet, bude i kvalitetnije i svežije.
Kad se ovde pojedinci čude kakve su cene u Nemačkoj, to sam više puta čuo uživo i pročitao u komentarima naših ljudi koji tamo žive, nemci neće kupiti nešto što je u ondosu na juče skuplje za 5 ili 10 centi zato što je to dunulo vlasniku supermarketa, jednostavno će taj proizvod kupiti negde drugde.
Sećam se pre pandemije priče o jednoj pekari u Parizu, gde su podigli cene za tipa 5%, pa su ih posle 5 dana vratili na staro zato što im je drastično opao promet. Jednostavno, narod ne dozvoljava da neko omalovažava njiho teško zarađen novac.
Problem Srbije je što narod kuka, ali i dalje kupuje, međutim, sad su trgovci otišli predaleko pravdajući se rastom cena goriva, sirovina i ko zna čega sve, samo još nedostaje da objasne kako je isti proizvod jeftiniji u Austriji ili Nemačkoj, a tamo su plate radnika znatno veće, da ne pričam o cenama zakupa lokala.
Gleda na YT pre pola godine neki logal "Burek Drina" u Beču, sad pogledam na sajtu cene, burek/pite oko 15€, 10 ćevapa u somunu 14€, pa uporedite sa tamošnjim troškovima (cena zakupa lokala, plata radnika) i ovim cenama kod nas.
[Ovu poruku je menjao mjanjic dana 14.12.2024. u 18:20 GMT+1]
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.