cokacunami student
Član broj: 273346 Poruke: 176 *.adsl.eunet.rs.
|
Evo interesantnog clanka na koji sam nedavno naisao.
Obratite paznu na nepoznatu informaciju o upotrebi stiropora u potkrovlju.
Citajuci Vas ili bolje reci nas forum jasno je da je prisutna velika doza neznanja i nerazumevanja date teme. Nazalost i ovaj forum je samo slika jedne sveopste situacije koju mogu reci svakodnevno prirodom svoga posla srecem na terenu. Kao posledicu svog neznanja imamo mogu slobodno to da tvrdim preko 60% (govorim o individualnoj gradnji) nezdravih objekata za stanovanje. Najcesci uzroci su nedostatak izolacije temeljne ploce objekta (ili losa izvedba) te lose izvedeni krovovi kuca, na trecem mestu mogao bi da stavim lose izvedene zidove, a da ne pominjem ovog puta hladne mostove na objektu. No dozvolite mi da Vam kao gradjevinski inzenjer dam par saveta pri izradi krova te uređenju potkrovlja u objektu. Pre svega da se razumemo u jednoj stvari, oduvek je bilo i bice koliko para toliko i muzike, znaci ukoliko kupujete dobre i proverene materijale koji su po pravilu i skupi, iste pravilno ugradite nemozete pogresiti. A sada se osvrnimo na ovaj drugi deo - pravilna ugradnja. Problem je danas zaista naci dobre majstore, vecina njih je naucila deo zanata jos pre 10-20 ili vise godina i svoja znanja u medjuvremenu nije usavrsavala , a građevina je u medjuvremenu grabila krupnim koracima napred, pojavili su se novi, moderni materijali, i danas vecinu njih mozete naci na nasem trzistu, nudi se sve i svasta, sto donekle jos vise zbunjuje potencijalne investitore, ili bolje reci Vas forumase. I naravno sasvim prirodno je da pre bilo kog posla skupite sto vise informacija sa svih strana, ukljucujuci i one sa ovog foruma, no nemojte sve uzimati zdravo za gotovo, ponavljam svoje reci sa pocetka, ima ovde i dosta dezinformacija i naravno nenamerno losih saveta. Znaci ovako, prenecu Vam par mojih iskustava za koje smatram da ce Vam biti od koristi:
Pre svega krovove danasnjih stambenih individualnih objekata-kuca mozemo podeliti u dve grupe: one sa drvenom konstrukcijom i one sa tkz armirano betonskom kosom plocom, naravno obe oveg rupe se mogu dalje deliti na krovove na dve ili više krovnih ravni itd itd. Licno nemam nista protiv ljudi koji na svojim kucama rade ab kose ploce iako profesionalno nemam nikakvo razumevanje za takav potez. Ovakvi krovovi se po pravilu rade u centralnim gradskim jezgrima gde je gustina naseljenosti vece, kuce su naslonjene jedna na drugu, te je izvedba ovakvih krovova potrebno iz razloga protivpozarnosti samog objekta. Zato se ovog puta i necu baviti njima vec ovim drugim-sa drvenom konstrukcijom.
Pre svega nije isto da li se radi o krovu koji ce sluziti samo kao tavanski prostor ili se radi o krovu koji treba da obezbedi jedan zdrav i komforan zivot u potkrovlju istog. Ukoliko se radi o ovom drugom a cini mi se da vecinu Vas muci bas ovaj problem onda Vas molim da obratite paznju na sledece (stvari cu nazivati njihovim pravim imenima):
Imate situaciju da je krov vec uradjen, krovna letva postavljena na nju ste stavili crep, zelite ispod toga prostor da osposobite da bude potkrovlje. Necemo se baviti tematikom pravilne osvetljenosti ovog prostora, ugradnji krovnih prozora i slicno, vec samo izolativnim karakteristikama krovista. Prvo i osnovno je da krov ne propusta vodu? drugo ne manje bitno jesta da zimi ispod takvog krova bude toplo i trece mozda se necete sloziti odmah ali kada dodju vrele julske noci, da ispod takvog krova leti bude pa barem prijatno sveze.
Prvo sta treba uraditi? Pa pre svega pregledati stanje drvene gradje, cak i kad je na oko dobro, sve drvene delove konstrukcije treba zastiti nekim fugnicidnim sredstvom od pojave plesni i napada raznih nametnika (buba). Raspitajte se u farbarama koje je sredstvo dobro, najlakse je isto naneti obicnom vinogradarskom pumpom. NIKAKO u ovu svrhu nemojte koristiti kojekakva rabljena motorna ulja ili slicno (verujte mi znam mnoge takve primere). Bilo bi dobro da je krov podascan (colovom daskom, isto se štiti protiv stetocina; ili OSB plocama kao ekskluzivnija varijanta podascavanja). Da se razumemo, ovo nije obavezno, ali jeste preporuka (sloj od 2,5cm daske takodje ulazi u proracun izolacije krovista kao sistema), Ukoliko nemate para za podascavanje slobodno isto nemojte uraditi. Ako ga pak radite, daska treba da je pri ugradnji suva a same daske nemorate postavljati jednu do druge, cak je preporuka da izmedju dasaka ostavljate manje proreze oko 1/2-1cm. Ono sto je bitno da uradite bez obzira da li krov podascavali ili ne jeste da preko rogova postavite KROVNU PARAPROPUSNU FOLIJU. Danas u Srbiji hvala Bogu imate veci izbor kupovine iste, necemo reklamirati nikoga posebno uglavnom sve su dobre pod uslovom da imaju ime (uvek izbegavajte kupovinu proizvoda bilo koje vrste bez imena). Ova folija ima svoja pravila polaganja, ista ima lice i nalicje pa se mora voditi racuna koja se strana folije postavlja prema spolja a koja prema unutrasnjosti krovista; naravno ista se postavlja horizontalno sa medjusobnim preklopom traka od min 10cm. Preko ove folije kucate krovnu letvu (moja preporuka je da to bude stafna 5x7cm) po duzini svakog roga. Kada ste to uradili, cak i kad krov nije podascan, krovna parapropusna folija je dovoljno jaka da izdrzi tezinu odraslog coveka koji gazi po njoj. Bitna karakteristika ove krovne folije jeste ta da sa jedne njene strane propusta vodenu paru (sa nalicja folije) dok sa druge strane je apsolutno vodenepropusna ( sa lica ne propusta vodu). Sta to znaci u praksi? to znaci da kad postavite na VAs krov paraprpusnu foliju krov moze da "dise" a istovremeno bilo kakav prodor vode ispod buduceg crepa bice zaustavljen na povrsini ove folije i s obzirom da je sta postavljena po kosini vaseg krova, ova voda ce prirodnim padom niz foliju oteci do strehe i tu pasti na tlo pored objekta. VAZNO: Nemojte umesto ove folije stavljati bilo sta drugo. GRESKA je stavljati ter papir, PVC foliju, Kondor, Masni papir, papir tetrapaka ili vec nesto tako slicno, ljudska masta je neiscrpna. Znaci nista ne dolazi u obzir osim krovne parapropusne folije i ovo molim Vas nemojte shvatiti kao reklamu za istu. Ukoliko na krovu vec imate dasku pokrivenu recimo ter papirom, moj najiskreniji savet jeste: skinite crep, letvu i ter papir, postavite krovnu parapropusnu foliju i ostalo vratite na svoje mesto.
Kada formirate tkz " rostilj od krovnih letvi" postavljate crep po izboru. Vazno je da postavite onu poduznu letvu po rogu iz sledeceg razloga-ukoliko dodje do bilo kakvog procurivanja vode ispod crepa ista slobodnim padom klizi po krovnoj foliji i pada sa krova, ukoliko poprecnu letvu stavite bez poduzne svaka takva letva predstavlja neku vrstu brane vodi koja je prosla ispod crepa, vlazi letvu, ista polako propada i truli. Takodje ovim rostiljom od letvi stvara se svojevrstan vazdusni kanal od stehe do slemena gde vazduh mora nesmetano da cirkulise i odvodi vodenu paru iz krovista te visak toplote u letnjim danima. Zato je jako vazno da kada postavljate slemenjake (neki ih nazivaju i poklopcima) na slemenu Vaseg krova nikako ne dozvolite majstorima da iste fiksiraju zalivanjem u malteru-totalno pogresno.
Izmedju rogova postavljate izolaciju, tu naravno mozete raditi razne varijante ali opet dobronameran savet strucnjaka - izbegavajte upotrebu bilo kakvog stiropora u Vasem krovistu, koristite staklenu vunu ili jos bolje kamenu vunu, moja preporuka sto deblje to bolje, neki optimum bi trebao da bude oko 20cm izolacije. Zasto ne stiropor? Objasnjenje bi bilo podugacko, mozda da ostavimo za drugi put ako ima zainteresovanih za ovu temu, za sada cu samo reci da se ne radi samo o toplotnoj provodljivosti jednog izolacionog materijala vec kada je rec o krovovima mora se voditi racuna o jos dva jako bitna parametra izolacije koji se nazivaju toplotna inercija i kasnjenje toplotnog fluksa. Jednostavno ova dva parametra kod stiropora nisu dovoljno dobra za upotrebu jednog takvog materijala u sredini gde imate takve ekstreme kao sto je kroviste objekta. Treba znati da lagani izolacioni materijali kao sto je stiropor nisu pogodni za izolaciju u najvrucim letnjim danima a boravak u takvom potkrovlju nije ni malo prijatan.
Kada ste postavili Vasu izolaciju izmedju rogova, na rogove postavljate direktne CD nosace u svemu po pravilima postavljanja ovih elemenata, na njih kacite CD profile (osni razmak istih je 40cm). Izmedju ovih CD profila postavljate jos jedan sloj izolacije pazeci da sad istom pokrijete i same rogove krovista. Na CD profile mozete celom njihovom duzinom ili mestimicno, lepite obostrano lepljivu traku, skidate zastitu sa iste te preko CD profila sada lepite PVC foliju ili neku drugu vrstu paronepropusne folije. Pazite sada stavljate foliju koja ne propusta vodenu paru, vecina nas ce staviti obicnu ili ojacanu PVC foliju, neko ce staviti foliju sa aluminijumskim reflektujucim slojem il isve je ovo OK. I ova folija se postavlja sa preklopima jedna preko druge od 10cm, svi spojevi se dodatno obezbedjuju nekom vrstom lepljivih traka (po Vasem izboru). Obratite paznju i na druge prodore kroz foliju, recimo prodori kablova za plafonsko osvetljenje ili kabl do krovne antene i slicno. Preko svega ovoga na kraju ide postavljanje gipsanih ploca, njihovo bandaziranje, gletovanje i obrada kao i finalno bojenje. I za kraj opet podvlacim, izolacija, izolacija i opet izolacija. Svaki dinar ulozen u toplotnu izolaciju objekta, kako zidova, podova tako naravno i krovista je dobro ulozen dinar koji se brzo vraca kroz eksplataciju samog objekta. Naravno, u vremenu u kome zivimo, mozda je i najgore kada znamo kako treba ali nemamo jednostavno novaca da to i uradimo, za sve one koji nisu znali, nadam se da sam im barem malo olaksao nedoumice koje su imali. Hvala na paznji
|