Porobeton je blok za zidanje. Koristi se za pravljenje zidova, tavanica i kosih krovova. Porobeton je izuzetan toplotni izolator i reč je o materijalu koji "diše" (prima i otpušta vlagu) što je bitno za klimu u prostoriji. Blokovi mogu da izdrže vrlo velik ravnomerni pritisak, ali ipak mogu da lako puknu ako ih stavite na neravnu površinu. Često pucaju zbog toga pošto je upotrebljen suviše debeli sloj lepka. Porobeton je izuzetno otporan na vatru i prilikom izloženosti vatri ne stvaraju se otrovni gasovi. Težina porobetona je do pet puta manja od čistog betona jer 70-80% porobetona čini vazduh. Materijal se lako oblikuje u željeni oblik. Postoje mnogobrojne specijalne alatke za oblikovanje i postavljanje porobeton blokova. Porobeton je dosta higroskopan i mora se zaštititi impregnacijom i hidroizolacijom.

Gas beton je izumeo Axel Eriksson 1923. godine. Kuće napravljene pre sedamdeset godina od ovog materijala su još uvek potpuno funkcionalne. Sam materijal se sa vremenom unapređivao. Danas se gas beton pravi od gipsa (10 kg/m
3), kreča i cementa (120 kg/m
3), kvarcnog peska (270 kg/m
3), vode (225 kg/m
3) i aluminijuma u prahu (0.5 kg/m
3). Aluminijum reaguje sa kalcijum hidroksidom i formira se gas hidrogen. Ovaj gas stvara balončiće koji dupliraju zapreminu dobijene smese. Zapremina balončića je do 3 milimetra. Na kraju hidrogen ispari a na njegovo mesto dođe vazduh. U zadnjem koraku smesa se stavlja u autoklav gde stoji oko 12 sati. U autoklavu postoji pritisak od 10-tak bara koga stvara 190°C vruća para. Nakon autoklava blokovi se mogu odmah koristiti za zidanje. Dobijeni blokovi su ujednačenih +/- 1 mm dimenzija.

Porobeton može da sadrži i elektrofilterski pepeo. Taj pepeo nastaje kao nusproizvod u elektranama. Ovakav porobeton nema konzistentnu boju i kvalitet. Do 1975 godine švedski porobeton je sadržao i malo uranijuma pa je bio neprihvatljivo radioaktivan. Porobeton koji se danas (2009) proizvodi u Srbiji ima radiaktivnost (kalijum, torijum, radijum) tri puta manju od obične opeke prema ispitivanju instituta iz Vinče. Gas beton je vrlo lagan materijal. Zavisno od gustine njegova specifična težina je oko 600 kg/m
3 što znači da ovaj materijal pliva u vodi. Težina gas beton tavanice debele 20 cm je 200 kg/m
2 bruto. Težina gas beton kosog krova debelog 15 cm je 150 kg/m
2 bruto. Ovaj materijal sadrži puno vazduha pa je odličan izolator. Koeficijent toplotne provodljivosti iznosi 0.14 W/mK°.
Blokovi porobetona se spajaju tankoslojnim lepkom. Ovaj lepak se pravi na bazi belog cementa i peska sa dodatkom aditiva. Po strukturi je sličan samim blokovima. Lepak se nanosi u sloju od 1-3 mm. Spoljašnje malterisanje se vrši ili 15 mm debelim cementno-krečnim malterom ili se koriste specijalne smese. Specijalne smese se nanose u kombinaciji 2 mm + PVC mrežica + 2 mm. U te smese spadaju Teranil extra, Baumit KlebeSpachtel ili Rofix 441. Unutrašnje malterisanje se vrši krečnim, gipsano-krečnim ili gipsanim malterom. Nanosi se sloj od 3 mm + PVC mrežica + 3 mm. Može i sloj od 9 mmm bez mrežice. Za gas beton zidove je najbolje koristiti namenske maltere u kombinaciji sa mrežicom. Obični malteri mogu da se skupljaju/šire pri promeni temperature. Ovakva pomeranja mogu da otkinu krhku spoljnu površinu gas beton blokova. Tada će se malter odvojiti od blokova.
Bela tavanica i beli krov su sistemi za gradnju horizontalnih površina korišćenjem porobeton blokova. Ovi sistemi se sastoje od fert gredica i porobeton blokova koji se koriste kao ispune. Na zapadu postoje i gotovi armirani paneli za brzu izgradnju horizontalnih površina. Ovi paneli su dugački 4-5 metara i za njihovo postavljanje je neophodna kamion dizalica.
Srpski - Engleski
Porobeton (gas beton) - Autoclaved Aerated concrete (AAC)
or Autoclave Cellular Concrete (ACC)
[Ovu poruku je menjao Brodoplovac dana 21.11.2009. u 15:06 GMT+1]