damonegro: Prvo bi trebalo da proveriš kod nekih drugih majstora kakvo im je mišljenje o svim ovakvim kotlovima. Mišljenja su sklona interesima. Ne kažem da su svi nepošteni ali malo da razmišljamo. Kakvu korist ima majstor ako ti kupiš peć na otvorenom tržištu, kojoj se zna cena i pri tome je više nego pristojna, ima REGULARAN servis jer je domaći proizvod i obezbeđene delove za vreme trajanja garancije i van garantnog roka? Sa druge strane, ako ti proda neki "egzotični" primerak "visoke tehnologije", pri tom te ubedi u vanserijske moći i kvalitet, ti to pretplatiš jedno 20-50%, ni sam nikada nećeš hteti da poveruješ da to nije tako. Zašto? Pa jer bi u tom slučaju morao sam sebi da priznaš da si u najmanju ruku naivan. Da ne pominjemo cenu eventualnih "popravki" van garancije. Naravno, sam dizajn je stvar ukusa. Italijanski kamini koji su estetski dorađeniji i lepši rade na istom principu, imaju iste "mane" vezano za pelet i održavanje, i koštaju dvostruko više za istu nazivnu snagu. Delovi su stvar koja je slična u svim pećima i proverenog su kvaliteta u šta sam se LIČNO UVERIO (pumpa, ventilatori, motori).
Da li peć ima mana? Ima - kao i svaka druga manje više ako je sistem rada isti.
Da li mora da se čisti na dnevnom nivou? Mora - jer je to poželjna procedura i za velike kotlove (gde se čisti rešetka za izgaranje) i vrši se kontrola rada. Iz iskustva - radiće i dva do tri dana bez problema sa pristojnim peletom, a sa lošim koji stvara šljaku NIJEDNA ne može da se izbori na pravi način. Staklo MORA biti prljavo kod svakog kamina jer se ventilatorom povlače čestice prašine i izgorelog peleta koje mora da se taloži na celom putu odvoda gasova. U SVAKOM KAMINU SA STAKLOM - BEZ IZUZETAKA! Korisnik ionako mora svakodnevno ili bar jednom u dva dana da dodaje pelet, tako da je ta kratka procedura čišćenja pepeljare rutinska stvar. Kotao na pelet nije za one koji misle da (kao na struju) pritisnu dugme i gotovo. I onda na kraju meseca plate račun i kraj problema. Ili početak?
Što se tiče "tužbe" iz EU za kvalitet peći - ja lično mislim da ti nisi razgovarao sa majstorima. Oni su ustvari "advokati" ili još bolje neki pravni zastupnici EU ili neke EU firme za proizvodnju peći i peleta. Šalim se naravno. Priča stvarno NE PIJE VODU. Zašto? Jer je peć morala da dobije ATEST pre prodaje u EU.
Veličina ložišta? U nekoliko gornjih komentara mešaju se postovi vezani za kotlove na pelet sa kotlovima na čvrsta goriva. To je RAZLIČIT PRINCIP. Ložište kod peći na pelet je mala ili malo veća PEPELJARA, zapremine 0,5-1l u proseku. Tu se odvija glavnina celog procesa sagorevanja. I peć sa 12 kw će imati ISTU pepeljaru ako je od istog proizvođača, ili (nepotrebno) malo drugačiju i minimalno manju. U toj pepeljari se može sagorevati od 0,8-4,1 kg peleta na sat po potrebi za jači model a za slabiji gornja granica će biti na verovatnih 2,5kg/h.
Toby 12 komentar? Verovatno dobar kotao. Isti princip rada kao i MBS, drugačija posuda za sagorevanje. Cena? MBS je KOMPLETNA KOTLARNICA dok je ovaj kotao bez svega toga (posebno kupuješ i plaćaš majstore (nije mala cifra) za montiranje pumpe, ekspanzionog suda, sigurnosnog ventila i svih povezujućih cevi + sve to čini novu dekoraciju tvoga stana). Šta je bolje na prvi pogled? Ručka za čišćenja turbulatora jer ne moraš da otvaraš poklopac za taj postupak. Kupac treba da proceni šta dobija a šta gubi.
Za sam kraj izgleda najbitnija stavka. Koliko košta grejanje na pelet. Ukratko evo jednostavne tabele sa poređenjem dostupnih modela:
Struja (prosek skupa tarifa u zelenoj - srednjoj zoni za male stanove i centralno grejanje) 10din/kwh
Gradsko centralno po utrošku Beograd 7din+5din(prosečna IZRAČUNATA "pretplata na angažovanu snagu" po kilovatu (NEVEROVATNA STAVKA - plaća se cele godine)=12din/kwh
TNG tečni naftni gas 13din/kwh u zimskoj sezoni (skuplji TNG) (1l daje oko 7kwh toplotne energije)
Gas za domaćinstva (pod uslovom da jeste deklarisanog kvaliteta a nije, 1m3 daje oko 7kwh toplotne energije) 9din/kwh
Pelet (18din/kg za 4,5kw energije - NAJGORI SLUČAJ) 4din/kwh
KLIMA UREĐAJ INVERTER nove tehnologije NAPOMENA: nije centralno grejanje i osećaj nije tako ugodan, kalkulacija netačna za temperature u većem minusu (COP prosek 3,5) u zelenom skupoj tarifi 3din/kwh
Drva i ugalj ne računam. Ko ima drva on ih ne plaća. Sa druge strane ko želi da ih kupuje, raspravlja sa prodavcima, pazi koliko ga kradu, testeriše, slaže, loži... nije za ovaj forum). I ne samo to, već je i cena za kupca u Beogradu veća nego da se greje na pelet.
Isplati li se MALO TRUDA?