Česte vremenske nepogode praćene jakom grmljavinom povod su da se podsetimo da u Srbiji od posledica električnog pražnjenja atmosfere svake godine pogine nekoliko desetina ljudi. Smrt od udara groma najčešća je u planinskim i seoskim predelima.
- Svaka grmljavina je opasna i ne postoje stroga pravila gde grom udara. Električni napon u oblacima prazni se ka zemlji najmanje otpornim kanalima pri čemu mu pomažu određeni objekti na zemlji.
Pražnjenje je češće i lakše u visokim planinama, visokim zgradama, izdvojenim usamljenim drvećem. Opasno je da čovek bude usamljen na vodi ili u polju jer on remeti zemljino električno polje. Sve što štrči ka atmosferi potencijalni je provodnik za električno pražnjenje. Veća je verovatnoća da će grom udariti u viši objekat ili drvo, ali ne znači da će sasvim sigurno poštedeti i ono do njega. Kuglasta munja prosto odskače po terenu, kreće se kao lopta - Nedeljko Todorović, hidrometeorolog.
Na objektima za stanovanje postoje
gromobrani ali to nije stopostotna zaštita i garancija da grom neće udariti u objekat pored njega. Šta onda treba uraditi tokom grmljavine koja obično traje 10 do 20 minuta? Pre svega preventivno treba slušati vremensku prognozu. Ako je najavljena grmljavina, ne treba odlaziti daleko od kuće na otvorene terene.
U slučaju da se nađete u automobilu, bezbedni ste ako zatvorite prozore i ne dodirujete metalnu konstrukciju. Kad grom udari u auto, on ostaje na spoljnoj strani karoserije i ne prodire u unutrašnjost auta.
Što se tiče mobilnih telefona, oni kao i svi drugi uređaji imaju magnetno elektropolje i bolji su provodnici drugog električnog polja. Iako je reč o malom izvoru, bolje je da se mobilni aparat isključiti dok grmljavina ne prođe.
E. B.