shure Miodrag Cvejin
 Član broj: 46098 Poruke: 59 *.static.zrlocal.net.
|
Pozdrav svima.Treca sezona kako se grejem na pelete,kostice i slicno.No,posto i prodajem i servisiram gorinike,necu ovde sebi praviti reklamu,vec bih pokusao sa savetima.Za pocetak postavljam ovaj osnovni tekst o gorionicima,iz kog se moze po nesto saznati:
Gorionici ,kao gorivo koriste pelet napravljen od drvene piljevine i agropelet napravljen od smese piljevine od drveta i usitnjenih biljnih ostataka(slame),u odnosu 50/50%.Radi se ekološkom gorivu sa minimalnom emisijom CO2,a takođe je u pitanju i obnovljivo gorivo.
Iskustvo onih koji već koriste naše gorionike,govori da se umesto peleta mogu koristiti i koštice od višanja,a takođe i miks kukuruza u zrnu i drvenih peleta.
U tu svrhu,rade se dva osnovna tipa:
1.)Gorionik,sa vazdušnim samo-čišćenjem,kod kojeg se softverski podešava periodično izduvavanje pepela,sa rešetke na kojoj pelet sagoreva.Ovi gorionici su prilagođeni korišćenju peleta od čistog drveta.
2.)Gorionik,koji osim vazdušnog samo-čišćenja,ima i mehaničko samo-čišćenje,prilagođen je sagorevanju,pored peleta od čistog drveta i agropeleta od smese drvene piljevine i biljnih ostataka(slame).Periodika samo-čišćenja se takođe softverski podešava.Mehaničko samo-čišćenje se sastoji od čistača,pokretanog motorom,koji klizi po rešetki za sagorevanje i oslobađa restku od topivih silikata iz slame.Time se rešava glavni problem,koji pravi sagorevanje biljnih ostataka.
Napomena:korišćenje agropeleta podrazumeva i veću količinu pepela,u odnosu na korišćenje peleta od čistog drveta(gde je količina pepela od 1%)
Gorionici ,se sastoje od samog gorionika,koji se montira na vrata kotla i od pužnog transportera,koji se stavlja u rezervoar goriva(u tu svrhu moze se koristiti i obično bure),a povezuje se sa gorionikom gibljivim crevom,kroz koje se doprema gorivo iz rezervoara do gorionika.
Automatika je smeštena u samom gorioniku,ali se na zahtev kupca može isporučivati I odvojeno.
Rad gorionika je potpuno automatski i može se programirati sedam dana unapred.Čišćenje kotla i gorionika se obavlja dva puta nedeljno(ako se koristi pelet od čistog drveta) ,ili svakodnevno,pre paljenja(ako se koristi agropelet).
Paljenje se obavlja(ako nije programirano automatsko paljenje)pritiskom na odgovarajući taster.Procesom paljenja i kasnije rada,upravlja automatika,prema zadatim parametrima.
Proces gašenja(ukoliko nije programirano gašenje)se takođe obavlja pritiskom na odgovarajući taster.Procesom gašenja takođe upravlja automatika i samo gašenje traje petnaestak minuta.
U slučaju nestanka el.energije,a ne koristi se dodatni uređaj za takve situacije,gorionik se naravno gasi,ali se po dolasku el.energije,proces paljenja,obavlja automatski.
Gorionici se povezuju sa kotlovskim,ali i sobnim termostatom i to je i sigurnosna mera, ali i regulacija rada gorionika.Gorionik koji je povezan sa kotlovskim termostatom,je potpuno siguran za korišćenje,čak i u slučaju da dođe do kvara pumpe za vodu.Kada se voda zagreje iznad termostatom zadate granice,gorionik prelazi u rad na minimumu.Ako se posle petnaest minuta temperatura vode ne spusti,gorionik se gasi!Kada se temperatura vode spusti ispod zadate,gorionik se ponovo pali(automatski)
Za razliku od gasnih i naftnih gorionika,gde je samo gorivo eksplozivno,u ovom slučaju,takve opasnosti nema.
Takođe se postavlja i sonda u dimnjaču,koja daje podatke o toploti dima,a koja je takođe sigurnosna mera.
Preporučujemo da se dimnjača reducira na 80 mm.,kako bi se što više toplotne energije iskoristilo.Kotlovi sa gorionicima na pelet,ne zahtevaju specijalne dimnjake.Ako koristite pelet od čistog drveta,dima skoro da neće ni biti.
Potrošnja el.energije,je u rangu potrošnje prosečne sijalice,osim u paljenju,kada je do 300W.Samo paljenje traje petnaestak minuta.
Tehnički parametri koji određuju rad gorionika su fabrički podešeni,ali ovlašćeni serviser ih može menjati i tako gorionik prilagoditi svakom kotlu.
Tipovi gorinika :
1.)Gorionik sa vazdušnim auto-čišćenjem ………do 50 kW(za kuće do 200 kvadrata)
2.)Gorionik sa vazdušnim auto-čišćenjem ………do 100 kW(za kuće do 400 kvadrata)
3.)Gorionik sa vazdušnim i mehaničkim
auto-čišćenjem ………do 100 kW
4.)Gorionik sa vazdušnim i mehaničkim
auto-čišćenjem ……… do 150 kW
5.)Gorionik sa vazdušnim i mehaničkim
auto-čišćenjem ……….do 200 kW
6.)Gorionik sa vazdušnim i mehaničkim
auto-čišćenjem ………..do 250 kW
Gorionici se mogu koristiti osim za grejanje stambenih i poslovnih prostorija i za pekarske peći,u mlekarskoj industriji,za grejanje plastenika i staklenika,sušare i zapravo svuda gde je potrebna toplota za zagrevanje.
Kilogram peleta razvija oko 5kW i 1,7 kg peleta je ekvivalent sa jednim kubikom zemnog gasa.
Grejanje sa peletom vam pruza pun konfor,uz znaajnu finansijsku ustedu,a pritom koristite ekolosko gorivo i ne zagadjujete okolinu
|