Citat:
borislav_n:
Pozdrav. Vlasnik sam kepo MC 20, iskreno prezadovoljan sam kako radi i kako se ponasa.
Ali trenutno mi se javlja problem koji me poprilicno nervira. kupio sam dve palete pelete, koji je navodno namenjen za izvov. Potrosnja mi nije jako velika, pec postize lako zadate temperature ali od kad sam presao na drugu paletu moram dva puta na dan da cistim gorionik, dok sam bio na prvoj nekd nisam morao da cistm dva dana nekad sam morao svakog dana na karju dana. Jednostavno nece lepo da izgori pelet, bude kao ugljenisana grudva pepela, kad je stisnes ona se raspadne i ima kao neke zelene tackice u pepelu, nemam pojma od cega. Pokusavam sa menjanjem parametara ali mi bas ne uspeva.
Inace imam mesni ventili, pec se pali u sest ujutro i gasi ponoc.
I ne znam zasto ali kad otovorim vrata da pogledam stanje u gorioniku pec mi izbaci alarm i moram ponovo da je pokrenem...
Trenutni parametri su mi:
Cicscenje na 20 minuta
Trajanje 80 sekundi,
Brzina 2700
P1 1,4 - 1250
P2 1,8 - 1450
P3 2,4 - 1650
P4 3,2 - 1800
P5 4.0 - 1950
Ako neko ima neki ideju sta bi moglo da se proba i testira rad sam da je cujemo.
Hvala.
Pozdrav Borislave
Da bi sagorevanje u toku sezone bilo dobro, postoje pravila koja moramo ispostovati i sacuvati nase zivce, a i kotao.
1. Da je uradjen godisnji servis, ako ste proslu sezonu koristili kotao. Godisnje ciscenje podrazumeva, komora turbine, turbina, izmenjivace toplote, dimne cevi, dimnjak, ...
2. Cistiti pepeljaru sa bocne leve strane kotla jednom na max 1000 kg peleta.
3. Da imamo dovoljan dotok svezeg kiseonika u prostoriju!
4. Da pelet nije povukao vlagu u neadekvatno skladistenju, da nije dugacak 5-6 cm ili da nije sitan kao kukuruz. Znaci neka optimalna duzina od 1 do 3 cm. Podrazumeva se da bude brendiran sa odgovarajucim atestima, mada i to se pokazalo kao nesigurno. Izbegavati peletare gde preradjuju strugotinu doteranu sa dosta razlicitih mesta i ko zna kakvog kvaliteta drveta.
5. Da se redovno koristi rucka za ciscenje izmenjivaca!!!
Redovno znaci kada god se dosipa pelet, bez obzara da li je kotao u radu ili nije, protresti desetak puta napred - nazad i ostaviti u polozaju prema zadnjoj stani kotla.
6. Stand-by mod u prelaznom periodu (kada se kotao pali 2-3 puta u toku 24h) neka bude upaljen, a u toku zime ugasen. Cesto paljenje i gasenje kotlova MC serije bez automatskog ciscenja, povecava problem sljake u gorioniku.
Sto znaci da se kotao nece ugasiti kada termostat posalje signal, vec ce ostati da radi u modulatu, tj. najmanjoj snazi. Cestim paljenjem i gasenjem kotla u toku dana, necete ustedeti pelet.
Ovo za Stand-by je savet i kod AC serije kotlova sa automatskim ciscenjem. Sasvim je dovoljno jednom, eventualno dva puta u toku 24 h programski ugasiti pa ponovo upaliti sa minimalnom pauzom od 20 min.
7. U slucaju da vam se pojavljuje velika kolicina sljake u gorioniku, jedina stvar koju mozete sami da preduzmete je da povecate broj obrtaja turbine. Svaku brzinu "srazmerno" povecati za pocetak 10%, a kasnije i 15% ako nije bolje. Povecace se temparature izduvnih gasova, "mozda" i povecati potrosnja, ali ce se znacajno produziti interval ciscenja gorionika i spasiti kotao od daljih problema. Jer ako se stvori 1-2 cm nakupljene sljake u gorioniku u toku rada, svez pelet koji upada u gorionik nema dobro sagorevanje usled nedovoljno kiseonika koji je zatvorila sljaka i krecu problemi. Zatecicete ugasen kotao sa nesagorelim peletom na gotioniku, velike naslage na zidovima kotla, brzo nagomilavanje smole i prasine u izmenjivacima, gomilanje naslaga u turbini, .... i ako se ode previse daleko sa ununtrsnjim talozenjem, dolazi do zagusenja i neophodno je kontaktirati servisera da bi se kompletno ocistio kotao.
8. Par puta u toku sezone ocistite zicom mesingani deo na koji se navlaci providno crevo od presostata. Nalazi se sa leve strane iznad turbine, ili na komori turbine. U sled loseg sagorevanja moze da zapusi i pravi problem nedostatkom peleta u gorioniku.
P.S. Bilo sta da radite unutar kotla, mislim na prostor iza serviserskih poklopaca sa bocnih strana, obavezno ugasite kotao i izvadite viljusku iz uticnice!
U najkracim crtama to su stvari na koje bi trebali da obratimo paznju. Ima tu jos dosta sitnica, ali ovo je nesto najosnovnije za normalan rad kotla.
Fabricki parametri:
P1 1,4 - 1350
P2 2,0 - 1550
P3 3,0 - 1700
P4 4,5 - 1950
P5 5,5 - 2200
Cicscenje na 20 minuta
Trajanje 20 sekundi,
Brzina 2700