Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 2284 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 772
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+598 Profil

icon Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi25.08.2024. u 01:20 - pre 2 meseca
Da li neko od vas ima decu ovog ili sličnog uzrasta i da li se to još dešava ili su kompletno batalili? Da li deca i dalje idu na sistematske preglede?

Naime nakako sam se setio apsurda koji mi se desio tokom mislim prve ili druge godine gimnazije. Dakle odemo mi na taj regularni prgled. Koliko se sećam tamo ništa bitno mere visinu, težinu eventalno još neke stvari i meni doktorka gledajući tamo u neku tablicu koja bi očigledno trebala da bude univerzalna za sve jedino što sam na kraju i skapirao da oni tamo imaju propisano težinu (od-do) za datu vesinu (od do), a vezano jedino za i godište i pol.

Pritom ja sam bio malo krupniji od svojih vršnjaka (što uvek jesam dok nisam završio sa rastom), a i krenu sam aktivno da dižem tegove jer mi se faza intezivnog rasta završila još u 7. razredu.
Meni je tamo rečeno da sam umereno gojazan i da bih treba da malo oslabim. Na šta sam ja naravno odgovorio da palniram još da budem teži (doktorka bila u fazonu aj odj. sledeći i iskulirala ).

Ne znam što sam se setio toga, ali ja i dan danas ne mogu da verujem da je to meni rečeno od strane doktora u državnoj instituciji (inače pričamo o period od pre 25g). Pri tom meni su trbušni mišići bili jasno vidljivi, zanči definitivno manji procenta masti od nekih mojih drugara koji su bili slične visine, imali vidno više sala od mene, a pri tom im je rečeno da im je OK težina.

Jednostavno nije mi jasno da je sve to zasnovano na tako plitkom principu koji jako malo govori o nečijoj fizičkoj gradji. Mislim znamo da nemaju svi istu strukturu kostiji itd.

LM da li se to još dešava ili decu danas niko i ne gleda?
Narvno ubedjen sam da nema šanse da neko danas nekome u nekoj beograskoj gimnaziji zvanično kaže da je gojazan i ako po svim mogućim standardim očigledno jeste.

Želo bih da čujem mišljenja, Pogotovo ljudi čija su deca u skorija vreme bila u tom nekom uzrastu.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 772
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+598 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi26.08.2024. u 00:00 - pre 2 meseca
Mislim da sam postavio ubedljivo najdosadniju, najneposećeniju temu na forumu.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6956
*.static.isp.telekom.rs.



+1462 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi26.08.2024. u 10:27 - pre 2 meseca
Evropski sistem jbg samo izmere i bace pogled dal imaš ruke i noge. U sfrj su nas merili i premeravali, gledali zube, dal imamo ravna stopala, x noge itd.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 826



+656 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi26.08.2024. u 14:09 - pre 2 meseca
Hajde da kazem i ja neku na ovu temu ... podseca me na rano detinjstvo. :-)

Da, imali smo te sistematske preglede u skoli. Moja skola je imala svoju sopstvenu ambulantu, gde su radile dve doktorice i dve sestre, svaka u po jednoj smeni. Kasnije su uveli i zubara. Cisto sumnjam da to jos uvek postoji u danasnjem Srbistanu, za koji je bivsa SFRJ bila Skandinavija sto se standarda tice ... bez politike, molim. :-)

I da, merili su nas, ali ove nase doktorice nisu komentarisale nista. Samo su upisivale podatke u kartone i to je to. Ti pregledi su uglavnom organizovani kada bi dosla na red neka od 1000 revakcinacija za ko zna koje bolestine, samo je bilo: sistematski - svi kod doktora, zavrni rukave ... Usput bi nam doktorica poslusala pluca, upisala slova "b.o." (ili "b/o") - sta god ta oznaka znacila i to je bilo to. Vakcine smo primali, nismo pitali ni zasto ni kako - samo bismo zavrnuli rukave, a doktori bi lupali glavu o ostalom. Sada, vidim, svi se prave pametni ...

U to vreme su po skolama bile popularne vaske. Secam se kako su nam doktori trebili kosu, gledali svako dete ponaosob da vide ima li ili nema. A takav "pregled" je sledovao i kod kuce, jer je samo u mom razredu bilo 5 slucajeva. Danas, koliko cujem od ovih sto imaju decu, niko se ne zali. Ili sam samo ja neobavesten?

E sad, moguce je da su neki doktori bili malcice savesniji, neki manje ... uglavnom, ja sam bio malcice debeo s vremena na vreme, ali doktorka nista nije govorila na tu temu.

Jednom, kada sam imao neke teze stomacne probleme, zbog kojih me je uciteljica poslala hitno u ambulantu (to je valjda bio II ili III razred) - doktorica je odmah pozvala moju matoru da dodje. Dosla matora, kad ono njih dve ispadose ortakinje iz nekih davnih dana - "Pa gde si, slatka moja, zar je ovo tvoj sin? Ijaooo ... bio je mali kada sam ga poslednji put videla, hahaha ...". I tako, od tog dana ja sam dobijao opravdanja maltene blanko, hahaha ... tu sam naucio od malih nogu sta znaci imati vezu. :-)

Toliko o "sistematskom".

Prvi i jedini ozbiljniji sistematski pregled koji sam imao u zivotu je ona JNA-regrutacija. Tu nas jesu pretresli od glave do pete, jos uvek se secam nekog ocnog pregleda na kome je ispalo da pola stvari ne vidim kako bi trebalo da vidim (a pazi - svi oftalmolozi pre i kasnije su tvrdili da mi je vid normalan), pa nesto slicno i za sluh ... ortoped je odmah video da ne mogu da dohvatim prste kada se savijem. I mislis da me je neko postedeo vojske zbog toga? Jok, brate ... svi su morali u JNA, hahaha ... trebalo je da budes maltene invalid da bi te postedeli. Tako da je i to bilo u stilu - tresla se gora, rodio se mis: poloze 10 doktorata na tebi, a onda lupe pecat "sposoban" ... bez obzira na rezultat.

Kad tako posmatras - cemu onda sistematski uopste?
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1200



+842 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi26.08.2024. u 15:22 - pre 2 meseca
U glavnom je sve isto i danas.

Za predskolsko imas izabranog doc-a za dete, definisane vakcinacije i definisane sistematse preglede. Broj tih obaveznih poseta lekaru se smanjuje sa staroscu deteta. To sve ukljucuje stomatoloske, oftamoloske i ortopedske preglede. Zavrsni sistematski za predskolce je pred polazak u skolu koji ukljucuje sve gore navedeno. Kod izabranog doc-a ides i kada ti je dete bolesno.

Ovo sto je Dusan rekao, postoji grafik godine-visina-tezina za decake i devojcice, gde se prate ti podaci, doc stalno proverava te podatke na tom grafiku.


U skoli postoje obavezni periodicni sistematski i stomatoloski pregledi, mislim na 6 ili 12 meseci. Inicira se u skoli, a ako imas doc-a koji nije sa opstine, onda imas vrstu naloga da ga obavis kod izabranog doc-a...

Klincima se cesto trazi sistamtski kada idu na neki trening(srcka pod opterecenjem), a ako ne trze onda su po meni neozbiljni.

U moje vreme takodje nisi mogao u teretanu dok ti doc ne overi da si zdrav i prestao sa rastom (sto svakako nije u sedmom razredu :)).

Licno, ozbiljne sistematske sam imao kod vadjenja vozacke, zaposlenja i regrutacije, kao i u samoj vojsci, mislim da je tako i danas minus vojska. Mene je mrzelo, ali dosta firmi organizuju za zaposlene besplatni full sistematski u privatnim klinikama.

 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8242



+1779 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi26.08.2024. u 15:52 - pre 2 meseca
Citat:
B3R1:
Usput bi nam doktorica poslusala pluca, upisala slova "b.o." (ili "b/o") - sta god ta oznaka znacila i to je bilo to.


Trebao si da pitas ranije pa da naucis, a ne da cekas da Dule pokrene temu da pitas

B.O je skracenica - Bez Oboljenja .


P.S za pregled regrutacioni, jesi li bio na VMC kod Bogoslovije ili kada su uveli po lokalnim domovima zdravlja ?
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 826



+656 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 09:03 - pre 59 dana i 15h
Citat:
ademare: Trebao si da pitas ranije pa da naucis, a ne da cekas da Dule pokrene temu da pitas ;)

B.O je skracenica - Bez Oboljenja .

Pretpostavljao sam oduvek da je to ... ali ko zna, mislio sam da je nesto latinsko. U to vreme doktori su voleli da se frljaju latinskim. :-)
Citat:
P.S za pregled regrutacioni, jesi li bio na VMC kod Bogoslovije ili kada su uveli po lokalnim domovima zdravlja ?

Posto sam sluzio dobru, staru JNA (1987/88), regrutacija je jos uvek bila u VMC kod Bogoslovije. Secam se da smo tamo i prenocilli, valjda da bi doktori bili sigurni da nismo jeli nista pre vadjenja krvi. I da, to su obavili kada sam bio u III razredu gimnazije ili tako nesto, znam samo da smo se svi sprdali s dogodovstinama iz VMC, kakvi likovi su tamo bili ... :-)

Te lokalne verzije koje pominjes su verovatno bile 90-ih ili mozda cak i kasnije.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2870



+725 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 09:48 - pre 59 dana i 15h
Za stomatološke ordinacije u školama postoji dobar razlog za plus i minus. Plus je što su u nekim školama bili super stomatolozi (ili po ovom novom stomatološkinje, jer su uglavnom bile žene stomatolozi po školama), ali su u nekim školama bili bukvalno sadisti, kao u osnovnoj školi gde sam išao. Kad bi nekom detetu bušila zub, to je uvek radila bez anestezije, eventualno se stavi lek koji malo ubije živac pa posle može da očisti, ali su joj plombe stalno ispadale.
U gimnaziji bila zubarka koja nije imala ni 30 godina, a sestra bila pred penzijom, napravi one smese za plombu da ima za 50 zuba, ali ne pogodi gustinu, pa je zubarka natera ponovo... i plomba ispadne posle 2 dana. U domu zdravlja radio čuveni stomatolog na dečjem, koji je imao i privatnu ordinaciju (ali nikada nijedno dete nije vratio iz doma zdravlja niti uputio roditelje da je bolje da ga dovedu privatno da to uradi kako treba, već se često svađao za tehničarima kad ne urade svoj deo posla kako treba i sl.), čovek samo tako pljuvao u početku one helijumove plombe (osvetljavaju se helijum lampom), jer tada nije postojala gotova smesa čija je gustina 100.00% kako treba, već se smesa pravila od praha isto kao za cementne - i naravno, ovim mlađima je to bilo kao bolje, pa plomba ispadne posle 5 dana, a ovaj kad uradi cementnu plombu, stoji po 5 godina.

Generalno, za to sam da po školama budu neki stomatološki tehničari koji mogu eventualno da skinu kamenac, upute decu da promene način održavanja zuba ako za to ima potrebe (recimo, ko ima sklonosti ka karijesu, da koristi pored paste i nešto dodatno, recimo tečnost za ispiranje), a da po školama bar jednom mesečno dolazi najbolji dečji stomatolog u gradu, koji će neke izdvojene slučajeve pogledati i uputiti dalje, jer u školskim ambualnatama ne postoje uslovi niti stomatolozi imaju znanje da to odrade kako treba, a deca mogu da ostanu bez nekih zuba zbog pogrešnog lečenja.
Recimo, ja sam slučaj kome su trebale prednje jedinice i dvojke da se izvade sa 7 ili 8 godina, jer sam mlečne promenio sa 5 godina, što je možda bilo prerano, a zubarka u školi je na ovim trajnim svakog meseca nešto "obrađivala", stavi plombu koja ne stoji ni 5 dana, onda opet nešto obradi na zubu, plomba opet ispadne, dok na kraju nisam lepo otišao u dom zdravlja kod stomatologa koji zna ŠTA i KAKO treba da se uradi.
Ispadoše najpametniji u mojoj generaciji oni koji su izbegavali školsku ambulantu, čak je jednog drugara zubarka maltene proganjala i na kraju došla na čas da pita hoće li on uopšte da dođe na pregled ili da mu precrta karton.

Jesam se raspisao, ali opet da naglasim suštinu, tu i tamo ima odličnih stomatologa u školama, ali ima mnogo više onih koji deci upropaste zube ako deca redovno idu kad god ih zovu da im nešto urade.
Po meni, roditelji treba da odvedu decu kod najboljeg stomatologa u gradu, tu ne treba žaliti. Sećam se slučaja neke drugarice iz drugog grada, upoznali se na nekom takmičenju kad smo bili 7. razred, njen otac je uvek pominjao te školske stomatologe koristeći najgore prideve, jer je jedan od njih njegovoj ćerki tamo negde u 6. razredu izvadio peticu, a sve ostale zube imala perfektne, tu su joj valjda stalno "lečili" karijes u školskoj ordinaciji dok nisu upropastili zub i na kraju ga izvadili, a da se nisu konsultovali sa roditeljima!
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8242



+1779 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 10:05 - pre 59 dana i 14h
@ B3R1

Ma ne ti si bio na tvoju srecu poslednja generacija VMC ! Zato je pregled i bio O.K.

Jer oni za sve vojne poslove gledaju godista ! Nije vazno da li si rodjen 1.1. ili 31.12. tj da li imas X ili X-1 godinu samo gledaju godiste.

Ja posto sam godinu dana mladji zvali su me godinu dana kasnije nije vazno sto sam bio 4. srednje .

Tada vec nije bilo VMC vec Sprdnja u lokalnom domu zdravlja jos ne u glavnom Opstinskom nego nekom Seljackom , da ga ne pominjem da se neko ne naljuti sto ga zovem Seljacki

Sprdnja jer su mom prijatelju koji je imao probleme sa ocima , ali nije hteo da kaze " Lekarima" , naravno da nas je sve pregledao Oftamolog , ali zamisli kada "Lekar" nije primetio da on ima sociva ?? I to ne bilo kakva vec neka debela , nije mogao da nosi naocare, to bi Primetili Zato sto takve naocare ne postoje !

Dioptrija mu bila nekih - 12-13 . Posle isao na nekoliko operacija i cuda !

Ali tu u Seljackom domu zdravlja mu napisali da su mu oci B.O. i on bio sa mnom u kasarni samo druga ceta SNAJPERISTA !!! Ono kada je zivot Duhovitiji od bilo kakve Maste !

A nije hteo da im kaze jer ga bilo sramota ?!

Inace ljudi koji imaju toliko ostecen vid i ne idu u vojsku !
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1755
212.200.182.*



+2287 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 11:27 - pre 59 dana i 13h
Citat:
B3R1:
Kad tako posmatras - cemu onda sistematski uopste?

Mislim da, što bi rekao jedan bivši član foruma, nisi u stanju da sagledaš širu sliku...
Čemu sečenje pre dve nedelje asfaltiranih ulica da bi se postavio neki kabl ili cev? Ili, navede me juče google maps prečicom kroz neko selo gde najverovatnije niko niti živi niti prolazi, kad tamo pored puta na banderama vise prljave i pocepane zastave. Čemu nabavka i postavljanje istih, najverovatnije iz našeg džepa (budžeta)? Odokativno barem 50% ljudskih aktivnosti države ako ne i planete može da se svrsta pod "čemu to". Da bi neko uzeo pare i hebavao sponzoruše, eto čemu. Danas na tenderima, a nekada samo dobra plata, službena putovanja, dnevnice ali svrha zašto se to radi je ista. Muškarci stečeno ulažu u auto, mobilni, separe, viski, a žene u firmiranu garderobu, šminku, manikir, pedikir, depilaciju, solarijum, silikon, a cilj te polovine ljudskih aktivnosti i napora je isti - trenje polnim organima.

Inače, jedno od mojih zanimanja je kamiondžija, čitaj: potencijalni masovni/serijski ubica na putu, ako mu psihičko/fizičko zdravlje nije kako treba. Zakon je predvideo detaljne preglede na svakih 6 meseci, ali se to obično svede na nezainteresovano lupanje pečata "sposoban" i uzimanje 5.000 din. Retko koji kamiondžija na putu je psihički i fizički zdrav. Eto, tu realno ima "čemu to", ali koga je briga... pokretač teme po svemu sudeći nije gledao seriju "državni posao"? S tim da nikako ne treba pomisliti da je privatni sektor bolji, naprotiv. Bolji je možda tamo gde količina novca direktno zavisi od kvaliteta obavljenog posla, ali ja trenutno ne mogu da se setim nijednog takvog primera.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 27.08.2024. u 12:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8242



+1779 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 12:36 - pre 59 dana i 12h
Pregled kod lekara je samo formalnost, kao i za polaganje vozackog ispita !

Znaci ides kod psihologa, izmedju ostalog, i mene je bukvalno pitao dva pitanja :

1. Da li se drogiras ????
2. Da li neko upravlja tvojim mislima !

Na ova dva pitanja moze da padne neko ko je stvarno 100 % Lud ! 99% Ludaka prodje "test" . Znam jedan slucaj gde covek nije prosao jer je bio bolestan stvarno ali mnogo !

Inace taj papircic iz 90 i neke jos je vazan !

Kada sam isao da menjam vozacku dozvolu, iz onih starih papirnatih u ove nove , odem na salter cekanje u redu se podrazumeva ! I kaze mi sluzbenica, sacekajte nesto nije u redu !

Odmaknem se ali kako odlicno cujem, cujem da je rekla starijoj koleginici da Nedostaje moje Lekarsko uverenje iz 90 i neke ???

Ej njima je potrebno uverenje staro 25 godina da bi mi zamenili obrazac vozacke dozvole !


Na svu srecu uverenje je bilo mikrofilmovano, pa dok su ga u centrali nasli poslali u moj "predmet" proslo samo Pola sata !

Ali bez tog Shranja starog 25 godina nema nove vozacke, na novom obrazcu ??
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9716
*.static.isp.telekom.rs.



+10311 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 12:55 - pre 59 dana i 11h
Citat:
ademare: Znaci ides kod psihologa, izmedju ostalog, i mene je bukvalno pitao dva pitanja :

1. Da li se drogiras ????
2. Da li neko upravlja tvojim mislima !


Psiholog je video kako ulaziš u ordinaciju, kako kažeš "Dobar dan", kako se ophodiš.
Onda ti je postavio dva pitanja, ali je gledao tvoju reakciju, tvoje ponašanje, koliko brzo možeš da odgovoriš i tako dalje i tako dalje.
Iznenadio bi se kad bi video kako psihijatrijski bolesnici reaguju.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 772
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+598 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 13:26 - pre 59 dana i 11h


Citat:
dejanet:

U moje vreme takodje nisi mogao u teretanu dok ti doc ne overi da si zdrav i prestao sa rastom (sto svakako nije u sedmom razredu ).



Ja sam pomenuo period intezivnog rasta tj. vreme kad rasteš 5-10 ili više santimetra godišnje. Taj period drastično varira od osobe do osobe. I kažem kod mene je završen sa tih nekih 14-15 godina posle kojih sam porasto još nekih 3 cm za 5 god. Sa druge strane poznajem ljude koji su intezivno krenuli da rastu tek sa 17.

E sad da li je bezbedno trenirati sa tegovima... po mom i mišljenju nekih stručnjaka bezbedno je nakon tog inezivnog rasta. Pu mišljenju drugih bezbedno je tek u ranim dvadesetim, dok treći uopšte ne preporučuju trening sa tegovima...



 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 826



+656 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 13:35 - pre 59 dana i 11h
Citat:
mjanjic:
Za stomatološke ordinacije u školama postoji dobar razlog za plus i minus.

Ne spominji mi jugo-zubare ... zbog tih skolsko-decjih zubara sam krenuo da gubim zube vec sa 16 godina ... a sa 40 sam zavrsio sa svega mozda 10 svojih zuba. Pa danas, poput svih gastarbajtera, dolazim da radim keramicke zube u otadzbini. :-)))

Sa zubarima sam imao horore i u Srbiji i u Holandiji, 5 puta sam bio kod dentalnog hirurga, prvi put sa 22 godine i tada mi se to bas bilo iskomplikovalo imao sam otok velicine sljive kod tog zuba. Drugi put prilikom vadjenja zubar mi je probio odlomljenog korena gornjeg zuba u sinus. I tako dalje ... Anesteziju mi ije pvi put dao privatni zubar, negde 1995, do tada su mi svi radili - naravno - na zivo. Osim vadjenja, to je islo s anestezijom.

Da ne spominjem sve to sto si vec napisao, ali tu nisu samo zubari krivi, vec i oni koji su ih snabdevali materijalnom. Uvozi se najgore djubre. A oprema, pa vecina drzavnih ambulanti nema svu potrebnu opremu za rad.
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 140



+25 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 13:37 - pre 59 dana i 11h
U vreme koje se spominje JNA i ja sam bio i pozaboravljao sam detalje.
Tada su postojale dve opcije za one koji su hteli da prodju jednostanije.
Ili da se pravis lud, kad se vec spominje psiholog, ili da ides u auto jedinicu.
Posto nisam mogao da se pravim lud isao sam u auto jedinicu.

Na pregledu sam gledao u neki "dvogled" razne velicine slova e i orjentacije.
Posle 8 sam video mutno levim okom i pogresno sam rekao dva puta a onda se ispravio za prethodne dve pozicije.
Prosao sam sa 10 i za levo oko.

Interesatan je bio i pregled za vozacku.
Psiholog kaze hoces vozacku a za vojsku ces se praviti lud (lepsim recima).
Nisam hteo da mu kazem da hocu dozvolu za onu drugu (ili prvu) opciju.

Trece slika je ambulanta u JNA blizu BG i splicanin koji se pravi lud da ga otpuste.
Sta je taj radio nesto ne verujen da su ga posle 90-tih uspeli pronaci.
Ja sam se odazvao na neki od poziva kad je bilo bombardovanje i pisalo je na pozivu verovatno ta brojka..
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8242



+1779 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 15:09 - pre 59 dana i 9h
Mi smo naravno u Osnovnoj skoli imali zubarku. Ali nisam isao kod nje !

Prijatelj mog matorog je radio u Domu zdravlja kao deciji proteticar. 50 metara od skole ! Znaci nije popravljao zube, vec pravio proteze za ispravljanje zuba. U sustini pravili su tehnicari, ali on je uzimao otiske itd.

Posto je bio kucni prijatelj nije mu bilo tesko da mi popravlja zube i to sa Izuzetnom negom i paznjom ! Secam se kada sam imao proces na prednjem zubu da mi ga je lecio 3 meseca ? Taj zub mi je jos ziv i zdrav samo zahvaljujuci njemu !

Jer ni drzavni nekada niko lud nije da se petlja sa jednim zubom 3 meseca ?

I pored svega sto kaze Beri , prvi put sam dobio injekcijicu , kada su ukunuli Drzavne i privatnik postao jedini pravi izbor .

Naravno nisu ukinuli sve , ali od 6 ordinacija u dve smene sada dom zdravlja ima jednu u jednoj smeni ! Tako sa 25-26 prvi put video da postoji anestezija za popravku zuba

A do tada imao sve zube popravljane
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6956
*.static.isp.telekom.rs.



+1462 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 15:29 - pre 59 dana i 9h
Citat:
ademare:
@ B3R1

Ma ne ti si bio na tvoju srecu poslednja generacija VMC ! Zato je pregled i bio O.K.

Jer oni za sve vojne poslove gledaju godista ! Nije vazno da li si rodjen 1.1. ili 31.12. tj da li imas X ili X-1 godinu samo gledaju godiste.

Ja posto sam godinu dana mladji zvali su me godinu dana kasnije nije vazno sto sam bio 4. srednje .

Tada vec nije bilo VMC vec Sprdnja u lokalnom domu zdravlja jos ne u glavnom Opstinskom nego nekom Seljackom , da ga ne pominjem da se neko ne naljuti sto ga zovem Seljacki ;)

Sprdnja jer su mom prijatelju koji je imao probleme sa ocima , ali nije hteo da kaze " Lekarima" , naravno da nas je sve pregledao Oftamolog , ali zamisli kada "Lekar" nije primetio da on ima sociva ?? I to ne bilo kakva vec neka debela , nije mogao da nosi naocare, to bi Primetili ;) Zato sto takve naocare ne postoje !

Dioptrija mu bila nekih - 12-13 . Posle isao na nekoliko operacija i cuda !

Ali tu u Seljackom domu zdravlja mu napisali da su mu oci B.O. i on bio sa mnom u kasarni samo druga ceta SNAJPERISTA !!! Ono kada je zivot Duhovitiji od bilo kakve Maste !

A nije hteo da im kaze jer ga bilo sramota ?!

Inace ljudi koji imaju toliko ostecen vid i ne idu u vojsku !

Nije ništa bolje ni po domovima zdravlja u beogradu, meni su u studentskoj poliklinici na sistematskom pregledu napravili šou.

Kod zubara kao ona viče koleginici dođi da vidiš! Nema nijedan karijes ni plombu! A ja 10 belih plombi 🤣🤣🤣

Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8242



+1779 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 16:00 - pre 59 dana i 8h
Ma i ovaj dom zdravlja je u Beogradu, ali njega uvek odvoje za budalastine, ne ide se u glavni .

DZ je u Zelezniku. Tamo je bila na primer i COVID ambulanta pa sam morao da idem kada sam imao. Ima od mene 5-6 kilometara !
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 772
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+598 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 19:02 - pre 59 dana i 5h
Ja na primer imam samo reči hvale o studenskoj zubarskoj ordinaciji gde mi je čovek pre oko 20g popravio gornje kečeve koje sam okrnji0 (ali onako fino) još kao klinac.

Još mi je čovek rekao da će mi on uraditi to , ali nije siguran koliko će to dobro da drži. Evo 20 godina kasnije i dalje stoji super samo što je došlo vreme za zamenu jer je materijal već istrošen vidno.

Što se tiče privatnih zubara... za jednog koga sam posećivao kao klinac u nekom 6.-7. razredu imam što šta da napišem. Što se tiče same popravke zuba u glavnom sam zadovoljan. Medjutim čovek se uvatio tog da mi ispravlja nepravilan ugriz i nešto krvih zuba.

I dan dans se sećam izraza na njegovom licu i zvuka "Pšššš" koji je napravo gledajući moj ugriz. Naravno to je više bilo namenjeno mojim roditeljima, a ne meni, ali sam ja ispao kolatrelna šteta u celom tom procesu muže para ili ti što sam mnogo kasnije shvatio prodaje m. za bubrege. Naravno čoveka apsolutno nije zanimalo šta sam ja u tom trenutku u za to najosetljivijim godinam i što će mi nabiti komplekse za ceo život. Naravno smetalo je to meni ti i pre njega, ali ni blizu u kojoj je posle. Znač lik je samo video novac i hteo na svaki način da motiviše i mene i roditeljie da se prepostimo njemu i damo mu popriličnu, što veću sumu u to vreme maraka.
Načini na kako su on, sestra (njegova žena) i žena ortodont kod koje me je poslao (ne znam u kom su odnosu bili ali su imali blisku saradnju) to radili je krajnje podmukao i apsolutno ne etički što ja kapiram tek godinama kasnije kao dosta zreliji.


Stvarno ne bih da ulazim u detalje, mada se mnogih i ne sećam, ali od ovih koje pamtim evo diže mi se kosa na glavi kada se prisetim. Da pomenem neke stvari:

Npr. anestezija. Ja nisam znao kako anestezija treba da deluje dok kasnije nisam otišao kod normalnog doktora. (BTW lik apsolutno deluje kao hirurg psihopata iz filmova i igrica i veruje te mi to nije moj lični utisak. :)). Kod njega anestezija nije otklanjala bol uopšte ili jeste jako malo ni približno koliko treba. Zato bi mi lice bilo ukočeno i po dva dana nakon bilo koje njegove intervencije što bi trebalo da bude nuspjava anestezije koja traje maks nekoliko sati i to u mnogo manjem intezitetu. To su bile 90-te. Da li je on nabavljao neke sa isteklim rokom ili znam šta, ali kasnije sam se uverio da one jednostavno nisu radile to zašta su namenjene. Kod obične popravke zuba to i nije toliki problem. Problem je kad ti radi hirušku intervenciju tj. vadjenje umnjaka koji još nisu uopšte izašli i za svaki to traje po sat vremena. Ja mislim da čovek da bi to svesno radio (a poprilično sam svetan da je znao da mu anestezije nevaljaju) mora u sebi da ima odredjenu dozu sadizma.

Nastaviću ...



[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 27.08.2024. u 20:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6956
*.static.isp.telekom.rs.



+1462 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi27.08.2024. u 22:02 - pre 59 dana i 2h
90tih se sećam anestezija je bila luksuz parekselans pa sam trpeo na živo jbg. Digni ruku ako zaboli aha dignem ja on kaže pa mora malo da boli. Uglavnom ta plomba mi nije sastavila ni 5 godina. Privatnik naravno.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 2284 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.