Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 2278 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 772
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+598 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi30.08.2024. u 14:46 - pre 56 dana i 10h
Citat:
B3R1:
Citat:
dusanboss:
Zar nije popravka zuba uglavnom bolnija nego vadjenje? Pogotovo ako majstor zna da vadi zube još ako se ne drži dobro, prednji... anestezija nepotrebna.

Kod starijih ljudi zubi sami ispadaju, narocito kod seljaka, tako da kod njih nema previse muke. Kod mladjih (i sredovecnih) vadjenje je veoma bolno, jer je koren jos uvek veoma cvrsto ukopan u vilicu.



"narocito kod seljaka"

Zašto bre ovo? Pa ja živim u selu. Da li to automatski znači da ne održavam higijenu usta? Ili iz nekog drugog razloga život na selu ubrzava gubitak zuba?

Mislim da imaš pogrešan utisak da je srpsko selo nešto što je bilo pre 50-100 god. Nisi jedini i nije ova tema jedina o kojoj ljudi apsolutno nemaju pojima o situaciji u srpskim selima (pričam za vojvodjanska pošto su mi ona poznata)

Moja ćale je dosta mlad izgubio sve zube e sad ne znam da li je glavni razlog to što je živeo ceo život u selu ili možda što pati od paradontoze.

Sa druge strane ako uzmemo BG npr. i pogledamo profil ljudi koji su se zadnjih 30 g doselili. Nešto sumnjam da će im zubi biti mnogo sredjeniji nogo nama "seljacima".
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 140



+25 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi30.08.2024. u 17:03 - pre 56 dana i 7h
Ranije kada se sluzila vojska je bil prica u vezi toga.
Kaze da su oni koji sudlazili iz ruralnih predela u vojsci naucili da koriste cetkicu za zube.
Kaze kad negde u raralnom predelu vidis da neko ima cetkicu mozes znati da sluzio vosjku.

Ja sam rodjen u Vovodini i ziveo sam ceo zivot u BG i nemam pojma da li je ta prica vazila i za pokraiska ruralna podrucija.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6956
*.static.isp.telekom.rs.



+1462 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi30.08.2024. u 18:59 - pre 56 dana i 5h
Ovo nije tačno za gsb, autobusi su popriličnonovi i čisti, radi klima, ljudi ne smrde kao 90tih kada su bile gužve i redukovan saobraćaj. Ali su ljudi imali sve zube. Danas pola nacije nema zube a druga polovina svaki drugi zub. Posle 25e godine si prepušten zubarima lopovima i ubicama koji ti u kratkom roku unište zube pa čupaju i šrafe implante.

Moji otac i majka su do 70e imali sve zube pa im je paradentoza zeznula sve. Ja sam usrbiji već sa 40 morao da ugrađujem implante.

Stavljaju plombe koje non stop ispadaju dok se zub ne raspadne. Tako nekako izgleda stomatologija u srbiji.

Ja da se pitam ukinuo bih stomatološki fakultetidiplome koje su izdali do sada.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2870



+725 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi31.08.2024. u 08:40 - pre 55 dana i 16h
Dok sam išao redovno na "čišćenje od kamenca", svake godine se negde pojavi karijes, a onda je pre nekih 2-3 godine počelo dva puta godišnje, kažu u stomatološkoj ordinaciji kako pregledi moraju maltene na 3 meseca, počeo ljudima da se javlja karijes i tokom zime, a ne samo tokom leta kad ima više bakterija (ali, zimi se stanovi i kuće uglavnom greju, pa eto opet razloga za bakterije).

Međutim, krenem revnosnije da perme zube, jer mi se do tada dešavalo tipa jednom ili čak dvaput sedmično da nešto grickam dok sam za računarom i da potom zaspim u računarskoj stolici ili "odmesečarim" do kreveta, a da nisam oprao zube. Počeo sam da praktikujem da odmah posle večere operem zube, plus sredstvo za ispiranje (neko kvalitetnije, mislim da se najbolje pokazao OralB sa nekim Gum... sufiksom, ali ga nisam viđao skoro), pa ako posle kasno uveče i uzmem nešto da grickam, opraću ih opet, a ako ipak ne stignem, nego zaspim za računarom, ipak zubi od onog prethodnog pranja imaju kakvu-takvu zaštitu.
I evo, već 2 godine nema karijesa niti drugih problema.

Mislim da se tim "čišćenjem kamenca" nekima desni malo povuku zbog iritacije i tada se praktično stvore idealni uslovi za stvaranje karijesa, jer bakterijama bude dostupan deo zuba koji nema gleđ kao zaštitu.
A niko od stomatologa nakon tog "čišćenja kamenca" ne preporuči znatno strožu higijenu zuba, obavezno ispiranje i sl. Mislim, i normalno, kad bi to uradili, na kraju bi svi ostali bez posla, a takođe mislim da ih i na stomatološkim fakultetima ne uče tome. Da je ovaj "kapitalizam" normalan, imali bismo porodične stomatologe, kojima bismo plaćali neku pretplatu svakog meseca, recimo 1000 dinara, a onda svo "održavanje" bude besplatno, odnosno jednom ili dvaput godišnje pregledi, čišćenje i recimo 1-2 besplatne manje intervencije.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 826



+656 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi31.08.2024. u 10:43 - pre 55 dana i 14h
Citat:
mjanjic: A niko od stomatologa nakon tog "čišćenja kamenca" ne preporuči znatno strožu higijenu zuba, obavezno ispiranje i sl. Mislim, i normalno, kad bi to uradili, na kraju bi svi ostali bez posla, a takođe mislim da ih i na stomatološkim fakultetima ne uče tome.

Pa sad, nisam bio lenj i nasao sam na Netu udzbenik Preventivna stomatologija, koji ima celo poglavlje 7 o raznim spravama za ciscenje zuba, kao i 8 o ishrani i uticaju razlicite hrane na zube. A to je udzbenik onog privatnog "kafulteta" u Pancevu - medju zubarima zvanog Megadent. Prema tome, ako na Megadentu to uce sigurno uce i na drzavnom fakultetu.

E sad, zasto zubari ne obrazuju ljude o tome (sto im jeste u opisu posla) - mislim da je tu slicna prica kao i kod endokrinologa.

Moja pokojna majka je bila izuzetno gojazna, a poslednjih 20 godina zivota je imala i dijabetes-dvojku. Tokom rane mladosti, u vreme SFRJ, razni tadasnji jugo-doktori su joj obavezno govorili kako mora da oslabi, a ona se zbog toga na njih ljutila i brecala. Poslednji put kada je bila kod endokrinologa, tada je imala 80 godina, privatna lekarka joj je rekla bukvalno ovo: "Vidite ove pozutele papire? To su razne varijante dijeta za dijabeticare. Medjutim, ja to necu da Vam preporucujem, jer cenim da Vi to sigurno necete primenjivati, tako da - evo Vam gluformin, 2 puta dnevno po jedna ...". I cinjenica, pila je gluformin narednih 11 godina i dozivela je 91. A usput tamanila bureke, rostilj i masne torte do smrti. Dijeta? Kakva, bre dijeta, ajd bezi tamo ... :-)))

E pa to je slicna prica. Zubari su nam nekada davno pricali neke stvari (tipa: pravilni pokreti cetkice i tome slicno). Vec kada sam uradio prvi most, zubar je bio privatnik i nije mu padalo na pamet da mi uopste spomene kako se most pravilno odrzava, vec je bilo: "Eve ti ga most, trajace ti 15 godina, posle mora da se menja". Verovatno se smorio od edukacije nasih ljudi kojima njegove reci na jedno uvo udju, a na drugo odmah izadju cim napuste ordinaciju ...
Citat:
Da je ovaj "kapitalizam" normalan, imali bismo porodične stomatologe, kojima bismo plaćali neku pretplatu svakog meseca, recimo 1000 dinara, a onda svo "održavanje" bude besplatno, odnosno jednom ili dvaput godišnje pregledi, čišćenje i recimo 1-2 besplatne manje intervencije.

U normalnom kapitalizmu, kako sam kazes, ne placas doktorima nista, vec placas zdravstveno osiguranje izvesnim lopinama zvanim osiguravajuca drustva. U NL drzavno zdravstveno je ukinuto pre 20 godina i zamenjeno (obaveznim!) privatnim, gde sam biras kompaniju kojoj ces da placas. Obavezno moras da placas bazicno osiguranje (oko 100 evra mesecno), koje ti pokriva osnovne stvari (ne i zubare), a ako hoces neke dodatne usluge - osiguraci ti nude "pakete" - tipa S / M / L / XL / XXL ... pa kaze - S-paket su ti 2 zuba godisnje i desna noga, M su ti obe noge i 4 zuba ... i tako dalje. :-))) Bas kao sto imas pakete za mobilni Internet, recimo. Karikiram, ali nije daleko od toga.

Kod zubara je zeznuto to sto nijedno osiguravajuce drustvo nece da ti pruzi 100% pokrivanje svih zubarskih usluga, jer kvalitetna protetika kosta, pa se osiguracima ne isplati takav biznis model. To je veliki rizik za njih i imali bi velike gubitke. Recimo, moje osiguranje u NL pokriva godisnji budzet od oko 1000 evra, za sta bih ovde mogao da uradim svega dve individualne krunice na po jednom zubu ... i to je veliki znak pitanja. Sada vam je verovatno jasno zasto nasi gastarbajteri trce u Srbiju da rade zube. Zato!
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6956
87.116.165.*



+1462 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi31.08.2024. u 13:51 - pre 55 dana i 11h
Čišćenje kamenca i poliranje dok ti ne skinu svu gleđ i zubi krenu da se prirodno dezintegrišu.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16744
*.web.vodafone.de.



+7192 Profil

icon Re: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi31.08.2024. u 16:03 - pre 55 dana i 8h
Citat:

evo Vam gluformin, 2 puta dnevno po jedna


Bingo :) Danas jos ima i GLP-1 pa mozes cepas sepra i kajmak do mile volje :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Merenje visine i težine dece u osnovnoj-srednjoj školi

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 2278 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.