Citat:
mjanjic: A niko od stomatologa nakon tog "čišćenja kamenca" ne preporuči znatno strožu higijenu zuba, obavezno ispiranje i sl. Mislim, i normalno, kad bi to uradili, na kraju bi svi ostali bez posla, a takođe mislim da ih i na stomatološkim fakultetima ne uče tome.
Pa sad, nisam bio lenj i nasao sam na Netu udzbenik
Preventivna stomatologija, koji ima celo poglavlje 7 o raznim spravama za ciscenje zuba, kao i 8 o ishrani i uticaju razlicite hrane na zube. A to je udzbenik onog privatnog "kafulteta" u Pancevu - medju zubarima zvanog Megadent. Prema tome, ako na Megadentu to uce sigurno uce i na drzavnom fakultetu.
E sad, zasto zubari ne obrazuju ljude o tome (sto im jeste u opisu posla) - mislim da je tu slicna prica kao i kod endokrinologa.
Moja pokojna majka je bila izuzetno gojazna, a poslednjih 20 godina zivota je imala i dijabetes-dvojku. Tokom rane mladosti, u vreme SFRJ, razni tadasnji jugo-doktori su joj obavezno govorili kako mora da oslabi, a ona se zbog toga na njih ljutila i brecala. Poslednji put kada je bila kod endokrinologa, tada je imala 80 godina, privatna lekarka joj je rekla bukvalno ovo: "Vidite ove pozutele papire? To su razne varijante dijeta za dijabeticare. Medjutim, ja to necu da Vam preporucujem, jer cenim da Vi to sigurno necete primenjivati, tako da - evo Vam gluformin, 2 puta dnevno po jedna ...". I cinjenica, pila je gluformin narednih 11 godina i dozivela je 91. A usput tamanila bureke, rostilj i masne torte do smrti. Dijeta? Kakva, bre dijeta, ajd bezi tamo ... :-)))
E pa to je slicna prica. Zubari su nam nekada davno pricali neke stvari (tipa: pravilni pokreti cetkice i tome slicno). Vec kada sam uradio prvi most, zubar je bio privatnik i nije mu padalo na pamet da mi uopste spomene kako se most pravilno odrzava, vec je bilo: "Eve ti ga most, trajace ti 15 godina, posle mora da se menja". Verovatno se smorio od edukacije nasih ljudi kojima njegove reci na jedno uvo udju, a na drugo odmah izadju cim napuste ordinaciju ...
Citat:
Da je ovaj "kapitalizam" normalan, imali bismo porodične stomatologe, kojima bismo plaćali neku pretplatu svakog meseca, recimo 1000 dinara, a onda svo "održavanje" bude besplatno, odnosno jednom ili dvaput godišnje pregledi, čišćenje i recimo 1-2 besplatne manje intervencije.
U normalnom kapitalizmu, kako sam kazes, ne placas doktorima nista, vec placas zdravstveno osiguranje izvesnim lopinama zvanim osiguravajuca drustva. U NL drzavno zdravstveno je ukinuto pre 20 godina i zamenjeno (obaveznim!) privatnim, gde sam biras kompaniju kojoj ces da placas. Obavezno moras da placas bazicno osiguranje (oko 100 evra mesecno), koje ti pokriva osnovne stvari (ne i zubare), a ako hoces neke dodatne usluge - osiguraci ti nude "pakete" - tipa S / M / L / XL / XXL ... pa kaze - S-paket su ti 2 zuba godisnje i desna noga, M su ti obe noge i 4 zuba ... i tako dalje. :-))) Bas kao sto imas pakete za mobilni Internet, recimo. Karikiram, ali nije daleko od toga.
Kod zubara je zeznuto to sto nijedno osiguravajuce drustvo nece da ti pruzi 100% pokrivanje svih zubarskih usluga, jer kvalitetna protetika kosta, pa se osiguracima ne isplati takav biznis model. To je veliki rizik za njih i imali bi velike gubitke. Recimo, moje osiguranje u NL pokriva godisnji budzet od oko 1000 evra, za sta bih ovde mogao da uradim svega dve individualne krunice na po jednom zubu ... i to je veliki znak pitanja. Sada vam je verovatno jasno zasto nasi gastarbajteri trce u Srbiju da rade zube. Zato!