Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Blagi Boze kakva nekultura........

elitemadzone.org :: MadZone :: Blagi Boze kakva nekultura........

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 48048 | Odgovora: 218 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.ADSL.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 10:42 - pre 195 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Manimo se prazne prica kako to ljudi "obicno" kupe na kasi, to ne znamo, znamo samo da se roba konzumira pre kupovine i tada (pre placanja na kasi) ona nije u vlasnistvu onoga ko je konzumira.


Kakve prazne price? Pa prosecan megamarket u svakom trenutku ima dvestotinjak "vidljivih" i "nevidljiivih" radnika koji ce se pobrinuti da to ne bude prazna prica.
I ako je politika tog prodajnog objekta takva da dozvoljava konzumaciju odredjenih proizvoda u razumnoj meri, onda jbg, ne preostaje ti nista drugo nego da promenis mesto gde kupujes.
Mislim, ja licno nemam obicaj da konzumiram robu pre prolaska kroz kasu. Ali nemam nista protiv ni protiv cinjenice sto ce neko otpiti malo vode u danasnjim uslovima kupovine koju karakterise dugotrajno bauljanje velikim objektima u kojima je zabranjen unos sopstvenih "refreshmenta", i ciji prodajni prostori ne obuhvataju podrucja unutar kojih bi se ljudi mogli osveziti na drugi nacin.
E sad, to sto bi neko ovde hteo da izjednaci otvaranje flasice vode ili soka, sa situacijom u kojoj pojedinac kupuje prase na mesari, nabija ga na telo suncobrana i zatim lozi knjige i brikete uz dve gajbe piva i pesmu "Bezi, bezi Klintone, predsednice zuti....", jbg.
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 10:46 - pre 195 meseci
Citat:
Flo33
Gospodine Ivane,to sve moze da se spakuje pod "potrebu",kao i predmet ove teme...


Gospodine Flo33, vidim da niste primetili drugi deo moje poruke:

Citat:

Zasto je otvaranje PET flase u prodavnici nekulturno? Ne prska? Ne prlja? Ne smrdi? Ne izbacuje jake mirise? Ne kontaminira okolinu? Ne predstavlja uvredu "javnog morala"? Ne ugrozava tudje zdravlje? Nije izvor zaraze?


Za razliku od stvari koje sam naveo kao "malo vece probleme", mogu da primetim da konzumacija pica iz PET flase u supermarketu ne zadovoljava ni jedan od uslova da bi mogla da se smatra "nekulturnom":

- Ne smrdi
- Ne izbacuje jake mirise
- Ne prska
- Ne prlja
- Ne kontaminira okolinu
- Ne predstavlja "uvredu javnog morala" (mada, mozda se Vladd sablazni posto ce mu vidik u nedeljnoj kupovini totalno pokvariti slika "polusveta koji zdere i pije")
- Ne ugrozava tudje zdravlje ili bezbednost
- Nije izvor nikakve zaraze

Ja zaista ne znam po kom osnovu bih mogao konzumaciju tekucina iz PET flase unutar supermarketa mogao "nekulturnom", osim po nekim nepisanim i superficijalnim merilima koje bih u najmanju ruku mogao nazvati vrlo subjektivnim (dakle, licnim) a u najgorem slucaju prostim, nerafinisanim snobiznom.

Po slicnim merilima je nosenje pantalona od strane pripadnica zenskog pola nekulturno i amoralno.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 10:57 - pre 195 meseci
Nisam ja rekao da Vi niste u pravu. Nisam ni rekao da jeste. Jednostavno to je ono sto cini razliku izmedju kafane i marketa. Ako Vam ne smeta pet,tj ne smatrate nekulturnim,ne vidim razlog i za cajnu,kulen,majonez,2 piva,naravno ako odnesu to na kasu. A slozicete se da sve sto ste nabrojali radi jedna grupa ljudi. Tj,nema pljuvaca koji je zgrozen djubretom,kao ni sto nijedan bacac slina nece smatrati turiranje makine nekulturnim.
Ponavljam,meni to licno ne smeta dok ne vidim ostatke toga po rafovima,a kada vidim,onda imam misljenje da svi koji konzumiraju doticnu i bacaju po coskovima. Sorry,moje licno subjektivno misljenje.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 10:59 - pre 195 meseci
Inace, ova tema me je podsetila na milanche-tovu pricu kako je, u nekoj poseti Srbiji iz USA valjda, doziveo problem posto je usao na predavanje nekog naseg profesora sa flasicom koka kole... Covek ga izbacio napolje uz komentare...

Totalna iskompleksiranost, coveku je neprihvatljivo da student pije za vreme predavanja sto bi bilo gde druge u svetu bila sasvim normalna praksa, strasno - iako je sasvim normalno i vrlo preporucljivo cesto konzumirati pice i, uopste, zasto bi se to ticalo profesora kada ga student ni na koji nacin ne ugrozava, niti njegovo predavanje.

To samo pokazuje koliko je nekima bitnija neka besmislena i vrlo otrcana forma u odnosu na sustinu, i koliko malo treba da se manifestuje teska iskompleksiranost nekih ljudi.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:02 - pre 195 meseci
Stella, vracanje prazne ambalaze na policu se resava isto kao i stavljanje pune ambalaze u dzep

Mislim da je ok konzumacija ukoliko se radi na pristojan nacin tj. ako zadovoljava uslove koje je pominjao Ivan. Naravno da ne bi bilo u redu ukoliko se pri tome rastura smece unaokolo ili nesto slicno.
Doduse, ja nikada ne bih jeo tako... Jbt, pa ko ce da se zaustavi pored pune police
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:07 - pre 195 meseci
Smesno.Negde procitah da izbacise decka iz amfiteatra jer je konzumirao peceno pile.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:11 - pre 195 meseci
Peceno pile je vec nesto sto moze da smeta drugima jer svakako odise jakim mirisima a takodje i njegova konzumacija ne moze ostati bez prljanja okoline ili kreiranja gomile djubreta zbog maramica.

Porediti to sa flasicom pica je stvarno nemoguce. Takve gluposti su odraz interne nesigurnosti i iskompleksiranosti, ako nekom u amfiteatru moze da smeta diskretna konzumacija pica iz PET flase.

Takvom coveku i nije mesto na fakultetu kao profesor vec u vojsci kao vodnik, gde bi daleko vise mogle da dodju do izrazaja njegove skonosti ka dresuri.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:24 - pre 195 meseci
Apsolutno se slazem. I koliko sam shvatio temu,ne radi se samo o soku,nego i o slanim/slatkim zanimacijama.Koje imaju mirise,ostavljaju smece,itd..A izmedju ostalog nije placeno.Zato predlazem uvodjenje konobara i barmena u supermarkete,da se olaksa ljudima muka.Placanje pausalno
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:27 - pre 195 meseci
Ivane, sve sto ti govoris je tvoje subjektivno misljenje, ako je za tebe to ok za nekoga drugog nije. Za mene nije ok ne zato sto tako kazu neka pravila nego zato sto je to moje misljenje zasnovano na cinjenici da se konzumira roba koja nije placena i to za mene nije pristojno kao sto nije pristojno i ulaziti u tudju kucu blatnjavim cipelama iako na vratima ne pise da je to zabranjeno. Znaci ja ovde ne pricam o drugim stvarima koje pominjes (pljuvanje na ulici i slicno) vec se drzim teme a to je konzumacija proizvoda koji nisu placeni. Nemojmo da opravdavamo jednu osobinu ljudi drugom.
 
Odgovor na temu

tune

Član broj: 1213
Poruke: 402



+87 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:28 - pre 195 meseci
Slucaj zdranja i krkanja u Metrou treba staviti u pravne okvire, hocu reci: legalizovati ;)
Svaki dan u supermarketu gde se snabdevam lepe cice promovisu
cokoladice, sitno iseckane kobaje, salamice na cackalicu,
čajeve,kafu...
A narod ko narod, razmislja koliko ce da ga kosta potrosacka korpa taj dan i trazi izlaz iz stresa:
Proba, krka, zvace, zdere, pije i sto je najlepse čaprazira sa cicama.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:32 - pre 195 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic
sto je to moje misljenje zasnovano na cinjenici da se konzumira roba koja nije placena i to za mene nije pristojno kao sto nije pristojno i ulaziti u tudju kucu blatnjavim cipelama iako na vratima ne pise da je to zabranjeno.


Cekaj,

Zasto je konzumiranje hrane "koja nije placena" OK u restoranima, kioscima, pekarama, nekim mini marketima (gde mogu da kupim, popijem to sto hocu i platim pre nego sto izadjem) - a nije OK u super marketu? Koji su to specificni objektivni razlozi izuzev nadasve objektivnog "ja mislim da treba tako"?

Dalje, ulazenje u kucu sa blatnjavim cipelama PRLJA KUCU, dakle - zadovoljava i te kako jedan od uslova radnje koju ne treba raditi. Pijenje iz PET flase, kao sto sam napisao, ne prlja okolinu niti cini jos mnogo stvari koje sam naveo, i koje nisu nikakvo "subjektivno misljenje", vec objektivne cinjenice.

Ponovicu:

Citat:
Za razliku od stvari koje sam naveo kao "malo vece probleme", mogu da primetim da konzumacija pica iz PET flase u supermarketu ne zadovoljava ni jedan od uslova da bi mogla da se smatra "nekulturnom":

- Ne smrdi
- Ne izbacuje jake mirise
- Ne prska
- Ne prlja
- Ne kontaminira okolinu
- Ne predstavlja "uvredu javnog morala" (mada, mozda se Vladd sablazni posto ce mu vidik u nedeljnoj kupovini totalno pokvariti slika "polusveta koji zdere i pije")
- Ne ugrozava tudje zdravlje ili bezbednost
- Nije izvor nikakve zaraze


Ajde sad uporedi to sa "blatnjavim cipelama", plus da zaboravimo tvoju tvrdnju da se "drzis teme", posto se ne secam nikakvih blatnjavih cipela u ovoj diskusiji pre nego sto si ih ti pomenuo ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:40 - pre 195 meseci
Citat:
Zasto je konzumiranje hrane "koja nije placena" OK u restoranima, kioscima, pekarama, nekim mini marketima (gde mogu da kupim, popijem to sto hocu i platim pre nego sto izadjem) - a nije OK u super marketu? Koji su to specificni objektivni razlozi izuzev nadasve objektivnog "ja mislim da treba tako"?


Zato sto restorani nisu supermarketi i prodavnice. I ko je spominjao hranu :) ? Rekao sam da se konzumira roba koja nije placena. Elem pricamo o supermarketima i prodavnicama, a ne o restoranima i pekarama ;)
 
Odgovor na temu

staticInt

Član broj: 66101
Poruke: 485
79.101.188.*



+43 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:40 - pre 195 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Ivane, sve sto ti govoris je tvoje subjektivno misljenje, ako je za tebe to ok za nekoga drugog nije. Za mene nije ok ne zato sto tako kazu neka pravila nego zato sto je to moje misljenje zasnovano na cinjenici da se konzumira roba koja nije placena i to za mene nije pristojno kao sto nije pristojno i ulaziti u tudju kucu blatnjavim cipelama iako na vratima ne pise da je to zabranjeno. Znaci ja ovde ne pricam o drugim stvarima koje pominjes (pljuvanje na ulici i slicno) vec se drzim teme a to je konzumacija proizvoda koji nisu placeni. Nemojmo da opravdavamo jednu osobinu ljudi drugom.


Zapravo sa pravne strane to nema mnogo veze sto nije placena, cim prodavac stavi neku robu u raf to vam je konkludentna radnja za poziv na ugovor, cim vi uzmete robu iz rafa sa namerom da je kupite vi ste prihvatili njegovu ponudu, znaci da je zasnovan ugovorni odnos, to sto ugovor nije do kraja ispunjen ne stvara zabranu za uzivanje tog proizvoda, dok ako vi popijete pola flasice i vratite robu u raf vi menjate njenu strukturu sto normalno pravno nije dopusteno ali svakako to nije kradja vec bi se pre svrstalo u ostecenje stvari, u ovom slucaju ugovor nije ni nastao jer vi niste imali nameru da robu platite vec samo da joj izmenite strukturu.

Ne vidim uopste niti pravnu niti moralnu normu koja bi se protivila tome da u super marketu ne mozete konzumirati ono sto ste stavili u korpu i sto ste spremni da platite.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:43 - pre 195 meseci
Citat:
Ne vidim uopste niti pravnu niti moralnu normu koja bi se protivila tome da u super marketu ne mozete konzumirati ono sto ste stavili u korpu i sto ste spremni da platite.


Pravne norme ja nisam nigde spominjao, moralne norme su stvar pojedinca. Ako konzumiras neku robu onda ona nije u korpi, osim ako neces da sednes u korpu dok je konzumiras. :)
 
Odgovor na temu

staticInt

Član broj: 66101
Poruke: 485
79.101.188.*



+43 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:46 - pre 195 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Pravne norme ja nisam nigde spominjao, moralne norme su stvar pojedinca. Ako konzumiras neku robu onda ona nije u korpi, osim ako neces da sednes u korpu dok je konzumiras. :)


Zamena teza :P, samim tim sto si ti uzeo robu iz rafa sa namerom da je kupis ti si vec zasnovao ugovorni odnos da li ces prvo ti konzumirati pa tek onda platiti ili obrnuto uopste nije bitno za taj konkretan pravni odnos. Sto se tice nekih obicajnih normi ja ni tu ne vidim neku zabranu te radnje.
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:47 - pre 195 meseci
Citat:
moralne norme su stvar pojedinca

Da zakljucimo temu
 
Odgovor na temu

staticInt

Član broj: 66101
Poruke: 485
79.101.188.*



+43 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:51 - pre 195 meseci
Zapravo moralne norme nisu stvar pojedinca, obicajne norme stvara drustvo u duzem vremenskom periodu one su "nepisana pravila" ponasanja, jedino sto mogu da snose je drustvena sankcija, da li je ovo sad obicajna norma konkretno ili nije u to ne zelim da ulazim.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 11:53 - pre 195 meseci
Meni licno ne smeta sto bi neko otpio malo vode u supermarketu pre placanja mada ja licno to ne bih uradio.

A recimo ako kupim bocu viskija u supermarketu i bas mi se pije dok kupujem ostale namirnice, da li bi bilo u redu da uzmem jedan gutljaj? Isto tako ne ugrozava nikoga drugog, kao i voda. Ili gutljaj piva, recimo da imam otvarac u dzepu?
Da li je i to potpuno ok kao i voda?
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 12:06 - pre 195 meseci
@Fuzz Imas nesto protiv Nedje Kostica? Svako pjeva sta voli...

Doklegod ne ugrozavas nekog drugog ili ne remetis javni red i mir ili javni moral, sta me se tice sta ces piti. Mozes i pregoralo ulje...
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 12:15 - pre 195 meseci
Citat:
Laki_Gen: Doklegod ne ugrozavas nekog drugog ili ne remetis javni red i mir ili javni moral, sta me se tice sta ces piti. Mozes i pregoralo ulje...

Aha, a ako se bas dosta dugo zadrzim u marketu nije problem popiti dva pa i tri piva? Recimo da je pakleno vruce napolju. Jasno je meni koliko beznacajno izgleda sto neko pije vodu, i jeste tako, slazem se, samo pitanje je gde je granica, tj koliki je prag tolerancije.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Blagi Boze kakva nekultura........

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 48048 | Odgovora: 218 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.